Eva Jänese maalide näitus Loomise lugu Kastellaanimaja galeriis

Avatud 8.06.-30.06.2017

Eva Jänes tähistab selle näitusega üht ümmargust tähtpäeva.

Aastanumbrile mõeldes tundub  erilisena  mitte ainult tema tööhoog, mis näib aina kasvavat, vaid ka areng, mille ta on geomeetrilises laadis töötades  viimaste aastate kestel  läbi teinud.  See areng korrigeerib pidevalt ettekujutust talle sobivast formaadist või iseloomulikust koloriidist, tema  vormi- ja värvifantaasia üllatab jätkuvalt.

Näituse „Loomise lugu“ idee on saadud rahvaluulest. Rahvaluule kujundid  mõlkusid  Eva Jänesel meeles  juba  tunamullu, kui ta valmistus Juhan Liivile pühendatud näituseks Tallinna Keskraamatukogus. Seal  eksponeeritud  töödest  on üks horisontaalsete rütmide ja avara hingusega  maal nüüdki väljas ( „Nagu taevas, nii ka maa peal“, 2015). Varasemaid töid on ka vertikaalne, selge ja  puhta

vormi- ja värvimõjuga pildipaar „Helin“ (2016). Kaheksast  väiksemast, roosakais toonides  ruudukujulisest maalist moodustub kompositsioon „Päike põletab“ (2016), kuuest  ristkülikust  – kahkjat valgust kiirgav „Tulge kuud kummardama“ . Viimatimainitud grupp, nagu ka ülejäänud,  suurema formaadiga maalid on sündinud  tänavu. Just uuemates ongi tunda uut kvaliteeti.  Vormikõnelt ja koloriidilt paeluvad iseäranis  karge ja hele  „Kuus on oksa õunapuul“ ning  julge lahendusega „Mis maksab muretsemine“.  Märkimisväärne on  visuaalsete kujundite ja  nimetuste sobivus, ehkki konkretiseerivaid detaile on minimaalselt, kui üldse. „Sinikirja linnukesel“ ulatub pildinelinurka küll helkiv tiib, ent  üldiselt  illustreerib näitus probleemi abstraktsioon ja lugu, mida on maalikunstis erinevalt  käsitletud juba üle sajandi. Kui pidada silmas eesti rahvaluulelugu, siis meenuvad Kaljo Põllu tööd 1980-ndatest aastatest.

Mai Levin

Näituse avamine on 7. juunil kell 15

Näitust saab külastada 8. juunist – 30. juunini

teisipäevast laupäevani 11-17

kolmapäeviti 11-20

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht