A-Galerii tähistab 30. juubelit näitusega “Transmissioon”

A-Galerii saab 10. mail 30-aastaseks PALJU ÕNNE!

TRANSMISSIOON
A-Galerii 30. aasta juubelinäitus
Toimumiskoht SEIF
Aeg 10.05-15.06
Avamine kutsetega

Näitusel TRANSMISSIOON* meenutame 30 aasta tagust aega. 10. mail 1994. avati praeguse Eesti Kunstnike Liidu Hop galerii ruumides Hobusepea 2 kolmekümne kolme kunstniku osamaksu toel ja ühise tööga loodud ainulaadne autoriehte galerii. Just nende kunstnike toonastest teostest moodustub antud väljapaneku telg, millele lisanduvad uued andekaid tulijaid. Kas leiame ka nende loomingus üheksakümnendate mõjusid ja märke?

Kunstiajaloos on kasutuses termin „ülbed üheksakümnendad“ tähistamaks perioodi, kus kunstielus “hakkas juhtuma”, positsioonid muutusid ja enese nähtavaks tegemine oli kunstnike enda teha mitte niiväga institutsiooni otsustada. Tarbekunstnikel kadus riiklik teostus – ja toetusbaas, tarbekunstinäitused kaotasid oma tähtsuse ja tähenduse. Piirid visuaalkunsti ja tarbekunsti vahel hakkasid nihkuma.

A-Galerii asutajatel oli korraga mitu vastandlikku ülesannet: hoida taset ja traditsiooni ning luua uut ja ellu jääda. A-Galeriis otsitakse siiani kompromisse kõrge loomeprotsessi ja argise kommertsi vahel. Aastate jooksul on esile kerkinud uued põlvkonnad, A- Galerii missiooniks on seega teatud liiki kogemuste edasiandmine, noorte ja vanemate „läbikasvamine“, teatud „üle kanne“. Ehk siis transmission, kui sõnamänge mängida.

Näitus avaldab lugupidamist alustajatele, kõigile kaasteelistele ja soovib jõudu jätkajatele. Tänane on homne eile.

Näitusel osaleb üle poolesaja kunstniku. Näitus on avatud 15. juunini 2024.

Näituse kuraatorid: Tiina Käesel ja Maria Valdma-Härm
Näituse kujundus: Maria Valdma-Härm
Graafiline kujundus: Rasmus Lukas
Näitusel on kasutatud videolõike ERR-i arhiivist: „Eesti ehe“ (osad 1 ja 3, aasta 1990), režissöör Tiina Pork, konsultant Tiina Käesel.
Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, kohvik Maiasmokk ja AS Liviko.
Tänud: Eesti Tarbekunsti-ja Disainimuuseum ja Ketli Tiitsar.

*TRANSMISSION ingliskeelse mõistena tähendab edastamist: praktikas – jõu, energia ja juhtimise ülekannet. Ka vaimset ülekannet, millegi ülekandumist.

Näitusest kodulehel
Facebookiüritus 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht