Seppo Kuusisto 13. XI 1945 ? 3. I 2005

Sõbrad ja kolleegid

Möödunud aastavahetus täitis maailma leina ja valuga. Ja nagu sellest veel küllalt ei oleks, jõudis meieni sõnum, et lahkunud on ajaloodoktor Seppo Kuusisto, Tuglase Seltsi tegevjuht ja suur Eesti sõber. Hariduselt ajaloolane, töötas ta aastakümneid ajakirjanikuna Soome vanimas ajalehes Uusi Suomi. Seppo huvi Eesti ja eestlaste vastu oli elav ja siiras. Murranguaastad Eesti ühiskonnas ja Eesti taasiseseisvumine jõudsid tema ajakirjanikusule kaudu paljude soomlaste teadvusse. Intervjuud eesti poliitikute ja kultuuriinimestega lähendasid meid soomlastele. Pärast ajalehe Uusi Suomi sulgemist sai Seppo Kuusistost 1991. aasta hilissügisel esimene pressi- ja kultuurinõunik taasavatud Soome suursaatkonnas Tallinnas. Töö oli esialgu raske, elu kütmata hotellis, probleemid soome külalistega, kes ei suutnud kohaneda tollase Eesti karmide tingimustega, pikad viisajärjekorrad, mis vihastasid nii ajakirjanikke kui ka kultuuriinimesi. Kõigist nendest raskustest saadi üle, abiks Seppo kustumatu huumorimeel ning sõbraliku mängukaru välimuse taha peidetud terav ja kiire mõistus.

Pärast diplomaadikarjääri sai Seppo Kuusisto uueks töökohaks Tuglase Selts Helsingis. Seegi oli töö, mis oli suunatud Eesti ja Soome kultuurisuhete arendamisele ja mida Seppo tegi ainuomasel südamlikul ja andunud moel. Seppo Kuusistol oli Eestis suur sõprus- ja tutvusringkond, kes hindas tema laiu teadmisi, inimlikkust ja huumorimeelt. Meenuvad tema vaimukad kirjeldused ajakirjanikutööst Namiibias, kus teda aeti segi president Ahtisaariga, ta mälestused  kohtumistest paljude huvitavate inimestega.

Perekond ja kodu olid Seppo Kuusisto elus eriti tähtsal kohal. Veel möödunud kevadel ja suvel istutas ta oma kodutalu kaljustesse metsadesse 30 000 noort kuuse- ja männiistikut. Küllap on need noored sirguma hakkavad puud uhkeim monument  sitkele ja visale soome mehele, kelle elutee ootamatult katkes, ent kellest jääb meie südamesse helge mälestus.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht