Teod

Triin Sinissaar

DAVE MURPHY Homme esietendub Tallinna Linnateatri väikeses saalis Jaanus Rohumaa ?Impro 3 ? Punane Hanrahan?. William Butler Yeatsi lugudel, iiri saagadel ja trupi improvisatsioonil põhineva lavastuse lahutamatuks osaks on muusika ja laulud ning just seetõttu kutsus lavastaja näiteseltskonna üheks liikmeks muusik Dave Murphy Iirimaalt. Kuidas rahvamuusika juurde sattusid? Räägi pisut oma taustast.

Minu isa oli samuti muusik ning lapsepõlves elas meie lähedal ka üks teine perekond, kus mängiti iiri muusikat. Nii ma sellesse ära armusin. Noorena käisin ümbruskonnas folkloori kogumas, hiljem olin muusik, tegelesin improvisatsioonilise näitlemise, stand-up-komöödiaga, luule esitamisega.

Milliseid instrumente mängid?

Mängin peamiselt puhkpille, iiri flööti, mis on klassikalise flöödi eelkäija, samuti mitmesuguseid tinavilesid. Aga ka mõningaid veidraid trumme. Ja laulan.

Kui tuntud on Yeatsi ?Punase Hanrahani lood? Iirimaal? Kas neid loetakse, räägitakse üksteisele?

Kõige rohkem jutustatakse neid lastele, vähemalt minu kogemuse järgi, kuna minu isa oli suur jutuvestja. Mis teeb need lood toredaks, on see, et alati ei saa aru, mis on tõsi ja mis ei ole. Iirimaal öeldakse selle kohta, et ei maksa lasta tõel head lugu ära rikkuda.

Kas Iirimaal jutustatakse endiselt lugusid?

Jah, minu meelest küll. Iiri kultuur on suures osas suuline ja põhineb kuulmisel. Siinkohal ma solvan ehk üht teist Yeatsi ? Jack Yeatsi, kuid minu meelest ei ole meil kunagi olnud ühtegi tõeliselt suurt maalikunstnikku. Meie kultuur on rajatud kirjandusele, muusikale ja luulele. See on rahva pärisosa. Sa võid minna väiksesse külapoodi ja kohata seal vana naist, kes on terve elu samas poekeses töötanud, ja jääda temaga kümneks minutiks juttu ajama. Inimesed vahetavad omavahel lugusid. Iirlased armastavad rääkida ja mõtetega mängida.

Iiri lood sisaldavad sageli müstilisi elemente. Milline on kaasaegse iirlase suhe üleloomulikku? Kas seda usutakse?

Ma usun, et kuigi paljud ei tunnistaks seda iialgi, tegelikult nad usuvad, et need asjad on olemas. See on nii suur osa meie kultuurist. Näiteks, kui keegi on pisut hajevil, siis öeldakse selle kohta ka tänapäeval, et ta on haldjate juures.

Kas ?Impro 3? lood on midagi Iirimaale eriomast või on need üldinimlikud, universaalsed?

Ma arvan, et kõik head lood on oma põhiolemuselt universaalsed.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht