Pilk piiri taha

Katrin Talts, Teatriliidu Teabekeskus

1978. aastast korraldatav rahvusvaheline tantsufestival ?Dance Umbrella? toob 5. X ?  27. XI Londonisse maailma kaasaegse tantsu paremiku. Seekord juba 26. festival on Suurbritannia  tunnustatuim ja ulatuslikem, üles astuvad nii Suurbritannia noored koreograafid  kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud nimed Prantsusmaalt, Kanadast, USAst ja Jaapanist.  

 7. ? 14. XI toimub Londonis veel teinegi tantsusündmus, tänavu 10. sünnipäeva tähistav tantsufilmide festival ?Dance on screen?. Festivali korraldab tantsuorganisatsioon  The Place. Nädala jooksul tulevad esitusele dokumentaal-, lühi- ja animafilmid parimatelt loojatelt üle maailma. Lisaks filmiprogrammile on ka koreograafide meistriklass, kus seitsme päeva jooksul õpitakse tantsufilmi tegemist. Valminud uued  lühifilmid esilinastuvad ka festivali programmis.

 

Kolmandat korda korraldas tantsukeskus move on dancecenter Viinis 3. ? 6. XI Black Dance Festival?i. Kaasaegse tantsu festival ühendab aafrika tantsutraditsiooni kaasaegse tantsukunsti suundumustega.  Trupp Union Dance Londonist esindab urbanistlikku ajavaimu oma uue lavastusega ?Permanent Revolution?, mis on rännak tantsu, liikumise, muusika, arvutigraafika, video ja optiliste efektide vahendusel. Esmakordselt on Viini kutsutud esineja ka Nigeeriast, nimelt Ijodee Dance Company, kes on aafrika traditsioonilise tantsu juurtest lähtudes loonud oma stiili, arendades seda edasi moodsate voolude suunas. Lisaks esinevad sooloprojektidega Eesti publikule juba tuttav Russell Adamson (Soome) ja Joe Alegadio (USA).  Festivaliga paralleelselt toimuvad 1. ? 14. XI hip-hopi, modern- ja kaasaegse tantsu ning afrotantsu workshop?id professionaalsetele tantsijatele ja harrastajatele. Neid viivad läbi kõik festivalil esinevad solistid ja trupid.

 

3. ? 7. XI oli Helsingis kaasaegse tantsu festival ?Liikkeellä marraskuussa?. Tänavuse  festivali programmis oli neli lavastust Suurbritannia, Saksamaa ja Rootsi truppide esituses.  Festivali üheks tähelepanuväärsemaks esinejaks oli Random Dance Suurbritanniast oma lavastusega ?Ataxia? (koreograaf Wayne McGregor). Saksa kaasaegset tantsu esindavad festivalil koreograafid Felix Ruckert ja Antje Pfundtner, Rootsist on kutsutud Anna Vnuk.

 

Seekord 14. Euroopa kaasaegne teatri- ja tantsufestival ?Euro-Scene Leipzig koondab igal aastal Leipzigisse kokku eksperimentaalsed teatri- ja tantsulavastused professionaalsetelt teatri- ja tantsutruppidelt üle kogu Euroopa. Tänavune programm 9. ? 14. XI keskendub 10 Euroopa Liiduga värskelt liitunud riigi teatrile ja tantsule. Eestit esindavad oma lavastustega koreograafid Renate Keerd (?Mobile home?) ja Mart Kangro (?Mart on Stage?). Festivali kõrvalprogrammi kavas on ka diskussioonid, näitused ja filmiprogramm.

 

Iga-aastane teatrifestival toimub juba 16. korda Riksteaterni majas Lõuna-Stockholmis. Programmis on nii Rootsi 18 riigi- ja erateatri lavastused kui ka külalisetendused mujalt. Tänavuse festivali, mis toimub 19. ? 21. XI, teemaks on ?Teater väljaspool suurlinnu?. Etenduste kõrval leiab ka seminare, loenguid ja töötubasid.

 

Berliner Festspiele esitleb ?Spielzeiteuropa? nime all Berliinis esimest korda 12. XI. 2004 ? 27. II. 2005 saksa publikule valiku Euroopa teatri- ja tantsukunstist. Berliner Festspiele majas mängitakse nelja kuu jooksul, novembrist veebruarini 15 lavastust, mis on valitud Ida- ja Lääne- Euroopa teatrifestivalidelt. Igal hooajal tutvustatakse ühte Euroopa regiooni, sel sügisel on selleks valitud Ungari, mida esindavad lavastajate  Béla Pintéri,  ja  János Mohásci tööd.

 

12. ? 21. XI toimub Berliinis rahvusvaheline teatrifestival ?Simple life?, mis keskendub lavastustele, kus käsitletakse igapäevasituatsioone, millel on pöördumatud tagajärjed. Vaatajateni  tuuakse lood, mis annavad võimaluse kaasa elada elulugude kardinaalsele muutumisele. Saksa publikut ?okeerivad kümne päeva jooksul artistid Euroopast ja Kanadast.

 

Läti Teatriliit korraldab iga aasta 23. XI  lavastaja Eduards Smiļģise sünnipäeval tseremoonia, kus antakse välja teatri aastapreemiad. 2003. aastast toimub lisaks üritus ?Decade of the Best Latvian Performances?, mil nädala jooksul tulevad Riias esitusele kõik nominent-lavastused. Festival ?Showcase? toimub Riias 19. ? 22. XI  ning koosneb põhiprogrammist, kus tuleb esitusele viis aasta parimaks lavastuseks kandideerivat lavastust, ja kõrvalprogrammist, mille raames näeb viimase aja kaasaegse läti teatri huvitavamaid lavastusi. 23. XI on  auhinnatseremoonia ja ka läti teatri teemaline konverents.

 

 

www.teater.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht