Pealelend, Madli Pesti, Vaba Lava kuraator

Madli Pesti, Vaba Lava kuraator

TAMBET KAUGEMA

aa_sirp_15-01_0025__art_r1Teatrikeskuse Vaba Lava 2015/2016. ja 2016/2017. hooaja kuraatoriteks valiti Viini interdistsiplinaarsete etenduskunstide keskuse brut Koproduktionhaus kunstiline juht ja direktor Thomas Frank ning teatriteadlane, -kriitik ja Tartu ülikooli teatriteaduse õppejõud Madli Pesti. Ühtlasi kuulutas Vaba Lava välja 2015/2016. hooaja kuraatoriprogrammi ideekonkursi, kus oodatakse osalema projektiteatreid, vabatruppe ja vabakutselisi loojaid. Ideekonkursi tähtaeg on 31. jaanuar.

Vaba Lava 2015/2016. hooaja kuraatoriprogrammi ideekonkursi fookuses on kogukond, kollektiivsus ja ühine avalik sfäär. Miks valisite just sellise teema ja mida täpsemalt selle all silmas peate?

Mind on kunstide puhul ikka huvitanud nende ühiskondlik potentsiaal, mitte tingimata ühiskonna muutmise, vaid ühiskonnaga suhestumise mõttes. Millist funktsiooni täidavad kunstid, praegusel juhul teater, tänapäeva ühiskonnas? Õnneks paeluvad samad küsimused ka Thomas Franki. Kuidas see aga seostub kogukonna ja kollektiivsusega? Teatri olemuslik omapära seisneb ju kollektiivsuses. Sama on ühiskonna toimimisega. Üksinda ei tee kummaski sfääris midagi. Soovime oma ideekutsungiga ärgitada etenduskunstnikke senisest rohkem mõtisklema, lausa uurima ühiskonna ja teatri omavahelisi suhteid.

Kuidas on vähem kui pool aastat avalikkuse ees tegutsenud Vaba Lava muutnud Eesti teatripilti?

Vaba Lava on tegutsenud vaid neli kuud ning on ennatlik teha esimeste sammude põhjal kaugeleulatuvaid järeldusi. Vaba Lava nägu ilmselt saabki olema muutlik: iga aasta-kahe järel vahetuvad kuraatorid mõjutavad Vaba Lava programmi. Küsimus sisaldab muidugi intrigeerivat eeldust, et Vaba Lava justkui peabki muutma Eesti teatripilti. Esimeste kuude tegutsemise järgi pole põhjust muutmisest rääkida, sest uues etenduskunstide keskuses on esinenud peamiselt juba varem teada trupid. Senisest programmist on mulle olnud elamuslik Helen Rekkori visuaalse varjuteatri tehnikas loodud „Üle vee“, mis poleks võib-olla ilma Vaba Lavata sündinud.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht