Kolme aastaga tehakse veel kuus mängu- ja 36 dokumentaalfilmi

SIRP

Eesti Filmi Sihtasutus, ETV ja Eesti Kultuurkapital hakkavad ühiselt filme rahastama. 24. oktoobril kirjutasid EFS, ETV ja kultuurkapital Sõpruse kinos alla kaks raamlepingut, millega pannakse alus pikaajalisele eestikeelsete dokumentaal- ja mängufilmide ühisrahastusele. Mitmeaastaste lepingute raames finantseeritakse koos kuue mängu- ja 36 dokumentaalfilmi tootmist, käikuminevad projektid valitakse välja ühiselt. Allkirjastatud lepingute näol on tegu esmakordse sammuga Eesti telejaama ulatuslikul kaasamisel omakeelsete filmide rahastusse pärast Eesti Telefilmi tegevuse lõppu. Eesti on üks väheseid riike Euroopas, kus telekanalitel pole seni kohustust osaleda kodumaises filmitootmises.

Mängufilmide rahastuslepingule kirjutasid alla EFS ja ETV. Lepingu järgi finantseerivad mõlemad aastatel 2006, 2007 ja 2008 ühiselt vähemalt kahe mängufilmi tootmist aastas. Valmivad filmid peavad enne teleekraanile jõudmist linastuma Eesti kinodes. Kumbki pool panustab igasse filmi vähemalt pool miljonit krooni, lepingu teksti järgi oodatakse kolmandaid sellega liituma. Kolme aasta jooksul tehtavad kuus väikese eelarvega videomängufilmi on mõeldud ennekõike noortele talentidele esimese täispika filmi kogemuse andmiseks ja kunstiliselt suure riskiastmega filmide loomiseks.

Dokumentaalfilmide lepingule kirjutasid alla EFS ja ETV, kes kumbki rahastab igat filmi 60 000 krooniga, ning Eesti Kultuurkapital, kes annab iga filmi tootmiseks 30 000 krooni. Kolmepoolse rahastuse abil toodetakse aastatel 2006-2007 kaks uut seeriat pooletunniseid dokumentaalfilme sarjas “Eesti lood”, millega alustati 2003. aastal. Sel sügisel jõuab esilinastusteni kolmas hooaeg “Eesti lugusid” ja praegu valitakse välja uusi filmiideid konkursile laekunud rekordilise 96 taotluse seast. Uue lepingu järgi tõuseb riigipoolne rahastus ühele filmile seniselt 100 000 kroonilt 150 000 kroonini, mis loob eeldused filmide tehnilise kvaliteedi tõstmiseks. Seni valmisid Eesti lood EFSi ja ETV koosrahastusel.

Euroopa dokumentaalfilmivõrgustiku European Documentary Network kauaaegne juht Tue Steen Müller, kes on kahel aastal “Eesti lugusid” analüüsimas käinud, on esile tõstnud rahvusringhäälingu ja rahvusliku filmifondi koostööd sarja rahastusel ning eelkõige asjaolu, et kolmel aastal järjest on omamaiseid dokfilme näidatud eetris prime time’il, mis on harukordne.

Lepingud allkirjastasid EFSi poolt peadirektor Martin Aadamsoo, ETV poolt juhatuse liige Juhan Paadam ja Eesti Kultuurkapitali juht Raul Altmäe.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht