Amatöörid pidasid 40. festivali

Tõnu Aru

Kultuurkapitali toetusel peeti 8. ? 23. aprillini Eesti Vabariigi 40. amatöörfilmide festivali, millel osales 82 filmi. Vaatamist esitati Jõgevalt, Kuressaarest, Lääne-Virust, Põlvast, Pärnust ja Läänemaalt, Rakverest, Sillamäelt, Tallinnast, Tartust ja Viljandimaalt. ?anriti võistles 33 tõsielu-, 27 mängu-, viis anima- ja kaks eksperimentaalfilmi. Debüütfilme oli 30, kuni 18aaastaste autorite filme 29, koduvideosid 22, üheminutilisi filme seitse, seitse üliõpilast tõid 12 filmi. Festivali peaauhinna võitis Tallinna ülikooli (TLÜ) filmi ja video õppetooli tudeng Kullar Viimne tõsielufilmiga ?Jumalaga?, mida võib vaadelda kui autori kirja oma vennale pärast pikka teekonda läbi Euroopa ja kohtumisi kristlaste kokkutulekutel. Ühtlasi tunnistati see linateos parimaks üliõpilasfilmiks. Lisaks sai ?Jumalaga? ka Max Reikteri (eestiaegne filmiamatöör, kes filmis 1944. aasta 9. III Tallinna põlemist) rändauhinna kui parim tõsielufilm.

I koha ja rändauhinna parima mängufilmi eest sai filmitudeng Asko Kase (Tallinn) teosega ?Kooma?, mis on sümbolitest kantud lugu filmi kangelase ja maailma suhtest.

II koht anti suurepärase operaatoritööga loodusfilmile ?Metsataguseid meenutusi?, autoriks Raivo Manglus Lääne-Virumaalt.

III koha saanud tallinlase Tõnu Aru (festivali vanima osaleja) tõsielufilmi ?Õletuust ja okastraat? kujutab Evi Mardna skulptuuride näitust ?Kõigi maade proletaarlased, põgenege!?. Ühiskonnakriitiline skulptor selgitas näitusel välja pandud XX sajandi poliitikute kujude tausta ja mõttekust.

?ürii eesotsas re?issöör Peep Puksiga andis välja ka hulga eriauhindu. Parimaks portreefilmiks tunnistati TÜ filmitudengi Eve Esteri tõsielufilm tädist, kes kulutab kogu oma sissetuleku kasside toitmiseks.

Festivali raames korraldati veel Anderseni 200. sünniaastapäevale pühendatud animafilmikonkurss teemal ?Keisri uued rõivad?, kus paremateks osutusid Vastse-Kuuste kooli noorte autorite Kerttu Anni, Triinu Lihtsa ja Krete Kõivu ?Keisri uued musklid ehk 168 aastat hiljem?, Aivi Londi, Kristi Lillma ja Kristel Kure ?Bossi uus auto? ning Kanutiaia noortemaja videostuudiot esindanud Ljubov Balitskaja mängufilm ?Armuunelm?.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht