Nüüd kunst, nüüd tulevik

Sandra J?a

John Phillipsi orjakaubandusteemaline triptühhon „Stolen, Sold and Shrouded”. Fragment. Sandra Jõgeva  „Now Art Now Future” („Nüüd kunst, nüüd tulevik”) – sellise õnnestunud  sõnamängulise loosungiga on ennast varustanud Vilniuse II rahvusvaheline graafikatriennaal. Kuraatorid Ignas Kazakevičius ja Jūratė Rekevičiūtė lubavad seekord oma kontseptsioonitekstis kvantiteedi asemel kvaliteeti,  kõige huvitavamaid kunstnikke, parimaid näitusepaiku, ekstreemseid aktsioone, võimalust publikul näha pealt loomeprotsessi... 

Lubadused, milles, olgem ausad, peitub vist pea kõigi graafikale pühendunud inimeste salahirm oma meediumi üldhuvitavuse pärast. Maal on vist permanentselt „just pagendusest tagasi tulnud” staatuses – hõisatakse ju iga natukese aja tagant, et maalikunst on tagasi ning parem kui kunagi varem. Olgu siis tegemist ei tea mitmenda hüperrealismi või ekspressionismi lainega või kontseptuaalse maali taas-taastulekuga… Ja skulptuur on loomulikult praegu ülimalt moes. Kuid arvestades leedu graafika paarikümneaastatagust laitmatut mainet, siis on olemas kaotatud positsioon, mida tagasi võita.

Kindlasti täidetakse lubadus, mis puudutab mõttetu kvantiteedi vältimist. Vilniuse kaasaegse kunsti keskuse ruumides on näitusetööd eksponeeritud üsnagi julgelt: suured ruumid on väga tühjad, töid vähe, ka väikseformaadilistele teostele on jäetud piisavalt (loe: väga palju) distantsi. Ei mäletagi, et oleksin nii suurtes ruumides näinud nii palju tühja seinapinda, mis mõjub ootamatult hästi.

Osalejad on Kanadast, Venemaalt, Ameerikast, Mehhikost, Poolast, Suurbritanniast, Leedust, Rumeeniast, Jaapanist, Soomest ja Eestist. Meie kodumaad esindavad Peeter Allik oma seeriaga „Kuidas saada rikkaks ja ilusaks”, mis mõjub antud kontekstis sama võimsalt kui igal pool mujalgi, Eve Kask oma just kunstnike liidu aastanäitusel „Vabaduse väljak” eksponeeritud tööga „EV (E-VE)” ning allakirjutanu röstergraafikaga „Holy Bread”.

Eespool kirjeldatud näitusekujundus mõjub omamoodi halastamatult, jättes publikule meelde eelkõige efektsemad ning selgema kontseptsiooniga tööd. Nende hulgas on Suurbritannia kunstniku John Phillipsi suureformaadiline orjakaubanduseteemaline triptühhon „Stolen, Sold and Shrouded”. Samuti leeduka Eimutis Markunase ülisuur „Objekt” – kaugelt ülitöömahuka abstraktse graafikana mõjuvad kaksteist suurendatud kehatrükki. Sentimentaalne videoperformance „Musical Boxes” horvaat Ines Matijevićilt – laval klaaskastides tantsivad lapsbaleriinid, kelle peale on projitseeritud teised samasugused. Seda monotoonset etendust saatmas klassikaline mängutoosimuusika – autori sõnul tahab ta tähelepanu juhtida laste ärakasutamisele meedias. Üsna ootuspäraselt valutab oma riigi militaarsete agressioonide pärast südant ameeriklane Dylan McManus, kes on ameerika glasuuritud porgandikookidele trükkinud toiduvärvidega fotod Iraagi sõjast.

Omamoodi absurdielamuse andis kuraator Jūratė Rekevičiūtė biennaali alanäitus „Valmis ajalooks” Gediminase avenüü suure kaubanduskeskuse galeriis, mis tahtmatult paljastas, eriti mitte-leedu publiku jaoks, staaritööstuse ning seltskonnaajakirjanduse naeruväärsust. Küllap oli tahetud konti hambusse heita leedu meediale. Autor oli enda valdusse saanud leedu ning paari rahvusvahelise staari (Edvard Lucie-Smith!) isiklikke riideesemeid ning teinud neist papjeemašeest jäljendid. Jazz-bänd avamisel, luksuslikud raamid, punane vaip ja palju kallilt riides inimesi. Iga töö juures väga põhjalik tekst, miks ühe või teise särgi, pükste või kleidi omanik ülimalt kuulus on. Naljakas on lugeda, et keegi Saulius Baulandis on mänginud „peaaegu kultusfilmis” „Väike abikaasa” ja et Andrius Mamontovas on neli leedu biitlit ühes isikus ning popmuusika geenius, mida tõestab tema saavutatud Leedu kõigi aegade kõrgeim koht Eurovisiooni lauluvõistlusel. Delikaatselt on jäetud mainimata, mitmes.

Vilniuse II graafikatriennaali ülejäänud näitused ning üritused, mida isiklikult külastada ei õnnestunud, on laienenud ka sel aastal Kaunasesse ning Klaipedasse.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht