Kinod Ukraina toetuseks

TRISTAN PRIIMÄGI

Sõja puhkedes on ka Eesti kinod otsinud võimalusi anda oma panus Ukraina või siia jõudnud sõjapõgenike toetuseks, kes rohkem, kes vähem.

Kiiresti on appi tõtanud Sõpruse kino, kes korraldab ukraina lastele kinohommikuid. Esimesel nädalal näidatakse 18. – 20. märtsi hommikul kolme pikka Lotte-filmi ja avanädalavahetusel oli külastajaid kokku olnud umbes 550 inimest. Huvitaval kombel leiti internetiavarustest ka „Leiutajateküla Lotte“1 ukrainakeelne versioon, millelt võeti kõigi vajalike poolte kokkuleppel heliriba ja kleebiti see stuudios korraliku pildi külge, et filmi oleks võimalik ikka ukraina keeles vaadata. Sõpruses üritatakse tasustatud tööga kaasata ka noori ukraina vabatahtlikke. Järgmistel hommikuseanssidel alates 26. märtsist linastuvad kõik Miriami-nukufilmide lühilood ühe seansina, „Sipsik“2 (vene keeles) ja ukrainakeelne väikeste seiklusmultikas „80 päevaga ümber maakera“.3 Külastajatele pakutakse tasuta jäätist ja linastused Sõpruses toimuvad iga päev kl 10–14.

Elektriteater just lõpetas oma Ukraina nädalavahetuse, 18. – 20. märtsini toimus kümme seanssi, filme vaatas umbes 300 inimest, piletitulu läks Ukraina tugiorganisatsioonidele. Muu hulgas näidati ka mitut Ukrainaga seonduvat dokki, näiteks Ülo Pikkovi produtseeritud „Sõda ja puuhobune“,4 Marianna Kaadi „Auk nr. 8“5 ja Ivar Heinmaa „Naised rindejoonel“.6 Elektriteatri kava vastu on huvi tundnud veel mitu väiksemat kino, näiteks Paidest ja Tõrvast, nii loodetavasti levib kvaliteetne programm veelgi.

Artis pakub alates 21. märtsist tasuta kinoelamust neile, kellel on kassas ette näidata Ukraina isikut tõendav dokument. Pakkumine kehtib kõigile filmidele, esialgu kuni 30. juunini. Kino sõnul on planeerimisel veel ukrainakeelsed kogupereseansid, aga täpsemalt veel midagi paigas ei ole.

Koduseks vaatamiseks on hea pakkumise teinud PÖFF, kes pakub oma veebikinos Ukraina filmide eriprogrammi – kuuest uuema aja mängufilmist koosnevat kava filmidest, mis „aitavad meil paremini mõista Ukrainat, jutustavad sealsest elust ukrainlaste endi pilgu kaudu“. Nende filmide hulgast leiab ka Sergei Loznitsa üli­brutaalse, aga kahjuks väga ajakohase „Donbassi“7 ja samuti Donbassi teemadel ning samast aastast pärineva „Metsikud väljad“.8 Aadressil poff.elisastage.ee on filme võimalik küll autorite nõusolekul vaadata täiesti tasuta, aga PÖFF on esitanud palve toetada Ukrainat rahalise annetusega. Annetusnumbrid on ka kohe sealsamas ära toodud.

Apollo Kino toetusaktsioonid toimuvad koostöös kogu Apollo Grupiga. „Pigem suhtleme otse vastavate pagulastega tegelevate institutsioonidega edastades info võimalustest, kuidas Apollo Kino saab panustada,“ selgitas Baltikumi müügi- ja turundusjuht Leitti Mändmets.

Forum Cinemas, kuhu kuulub ka Coca-Cola Plaza, kavandab samuti üritusi, aga praegu on veel ebaselge, mida täpselt. „Võimalusel pakume seansse ukrainateemalistele päringutele, kas on võimalik grupiga filmi vaatama tulla,“ lisab kommentaariks Forum Cinemase programmispetsialist Henryk Johan Novod.

1 „Leiutajateküla Lotte“, Janno Põldma, Heiki Ernits, 2006.

2 „Sipsik“, Meelis Arulepp, Karsen Kiilerich, 2020.

3 „Le tour du monde en 80 jours“, Samuel, Tourneux, 2021.

4 „Казка про Коника“, Uljana Osovska, Denis Strašnõi, 2021.

5 „Auk nr. 8“, Marianna Kaat, 2010.

6 „Naised rindejoonel“, Ivar Heinmaa, 2021.

7 „Donbass“, Sergei Loznitsa, 2018.

8 „Dyke pole“, Jaroslav Lodõgin, 2018.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht