Pärnu Muuseum avab suvenäitused

Elmar Trink

Reedel, 4. juunil kl 16 avatakse Pärnu Muuseumis ( Aia 4) suvenäitused "Hansalinn Pärnu" ( Arheoloogialeiud Pärnu kultuurkihist ) ja "Kangas hansalinnas".

Näituse idee on näidata Pärnu kultuurkihis ladestunud äärmiselt rikkalikku importkeraamika ja klaasnõude valikut. Eesmärgiks ei ole näidata vaid üksikute nõude katkeid või kilde, vaid lisada osaliselt ka  rekonstrueeritud nõud või joonised, mis annaksid hea ülevaate nõude tegelikust kujust ja ilmest. Valik võimaldab hoomata 13.-17. sajandi Pärnu kaubanduse geograafiat sajandite kaupa. Näitusel eksponeeritakse suurt Euroopa kaarti, kuhu on piirkonniti ära märgitud kõik need linnad ja keskused, millest lähtuva kaubanduse mõju on keraamika ja klaasi näol selgelt näha Pärnu arheoloogilises materjalis. Ühtlasi saab iga linna juurde näidata ka konkreetse keraamika või klaasi katkeid, mis sealt pärit on. Kaardil on ära märgitud põhilised maa- ja mereteed, mille kaudu kaubandus toimis. Näitus annab veenva tunnistuse, et hoolimata ajastust, oli ka siis teatud kaubanduslik side mitte vaid meie lähilade, vaid ka tunduvalt kaugemate piirkondadega.Näitusele on lisatud ka teised kaubaartiklid – nahk ja tekstiil, puit ning metallesemed.

Näituse koostasid Margo Samorokov, Ülli Kont ja Aldur Vunk. Näituse kujundas Jasper Zoova. Toetas Eesti Kultuurkapital

Tartu Linnamuuseumi näitus “Kangas hansalinnas”

Näitusel on välja pandud Tartu keskaegsetest jäätmekastidest kogutud tekstiilileiud ning see räägib kangaste valmistamisest, kangakaubandusest ja -kasutusest keskajal.
Omaette tähelepanu väärib 14. sajandi II poole rõivastuse rekonstruktsioon, mis koostati Rootsist ja Gröönimaalt leitud terviklikumate rõivaesemete ning Tartu leidude põhjal.

Liivimaa keskaegsete linnade jõukuse peamine allikas oli hansakaubandus. Üks tähtsamaid toonaseid kaubaartikleid olid kangad, millest senini teame peaasjalikult dokumentides sisalduvate andmete põhjal. Alates 1980. aastate keskpaigast on Tartu jäätmekastidest kogutud keskaegseid tekstiilileide, mis on samuti väga oluline allikas kangakaubanduse osas. Nimetatud kangakatked on ainsad allikad, mis võimaldavad teha järeldusi toonase rõivastuse detailide ja nende valmistamisel kasutatud töövõtete kohta.
Maapõue sattudes sellised kangajäänused enamasti hävivad ning on meieni alal hoidnud vaid Tartu jäätmekastide õhukindlas ja niiskes keskkonnas. Ka Põhja-Euroopa mastaabis on tegemist suhteliselt haruldase leiuainesega.
Näituse koostas Tartu Ülikooli doktorant Riina Rammo, kujundas Jaana Ratas.

Näitused on pühendatud Pärnu Rahvusvahelistele Hansapäevadele- selle suve suursündmusele ja jäävad avatuks 11. septembrini 2010.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht