Eesti klaasikunstnike aastanäitus “Olekud” Disaini- ja Arhitektuurigaleriis

Eve Koha

EKKÜ näituse "OLEKUD" avamine Disaini- ja Arhitektuurigaleriis 25.10.2010 kell 17.00. Seekordne Eesti klaasikunstnike aastanäitus on näitus kunsti ja looduse vahekordadest ja kunstniku suhestumisest loodusega. Uurides looduse olekuid, väljendavad kunstnikud end klaasmaterjali võimalike olekute kaudu.

 

“Kunsti eristatakse loodusest nagu tegemist [/Tun/] (/facere/) tegutsemisest [/Handeln/] või toimimisest [/Wirken/] üldse (/agere/), ja esimeste saadust (/Produkt/) või tagajärge [/Folge/] kui tehtut [/Werk/] (/opus/) viimaste saadusest kui tulemust [/Wirkung/] (/effectus/).”

“Kauni kunsti saaduse puhul peab saama teadlikuks sellest, et see on kunst, mitte loodus; aga siiski peab otstarbekohasus selle saaduse kujul paistma igasugusest meelevaldsete reeglite sunnist nii vaba, just nagu see oleks pelga looduse saadus.”

“Loodus oli kaunis, kui ta nägi ühtlasi välja kunstina; ja kunsti saab kauniks nimetada ainult juhul, kui me oleme teadlikud sellest, et ta on kunst, ja ta näeb meile siiski välja loodusena.”

(Immanuel Kant “Otsustusvõime kriitika”, 1790)

Ükski materjal ei ole nii mitmekesiselt väljendusrikas ja metafoorne kui klaas.

Klaasmaterjali olekuid saab võrrelda looduse olekutega:

Voolav, selge, mullitav, peegelduv jne kui vesi, tardunud kui jää, habras kui härmatis, sõre kui lumi, kirgas kui õhk, värvikas kui vikerkaar, suvine lilleaed või sügis jne. – seda jätkub terveks aastaringiks.

Olekute arengu ja muutumise üleminekud toovad välja ja teevad tajutavaks nii looduse ja klaasi erilisuse ja kordumatuse.

“Osalt täiustab kunst looduse loomingut; osalt jäljendab seda. ” (Aristoteles, “Füüsika”, eKr 320)

Näitusel osalevad:

Sofi Aršas, Piret Ellamaa, Malle Hallimäe, Riho Hütt, Liisi Junolainen, Viivi-Ann Keerdo, Kati Kerstna, Kai Kiudsoo-Värv, Eve Koha, Kai Koppel, Marilin Kristjuhan, Anne-Liis Leht , Ivo Lill, Maie Mikof, Karin Mölder , Külli Nidermann, Kairi Orgusaar, Heli Press, Rait Prääts, Kristi Ringkjob, Mare Saare, Maret Sarapu, Tiina Sarapu, Kalli Sein, Kristiina Uslar.

Näituse idee autor ja kuraator on Eve Koha

Näituse kujundajaks on Laika Belka & Strelka

Näituse avamisel kuulutatakse välja aunimetuse “Tunnustatud klaasikunstnik 2008/2009” laureaat ja antakse üle rändauhind.

Näitus “OLEKUD” Disaini- ja Arhitektuurigaleriis (Pärnu mnt. 6) on avatud E-L 12.00 – 18.00.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht