Teatriliidus

 

Teatriliidu juhatuse koosolek

27. XII 2004

Päevakord

1. Teatrietenduste jäädvustamise ja uute telelavastuste loomise võimalused.

2. Teatrikoolide ja teatrite omavahelise tegevuse koordineerimine.

3. Väljateenitud aastate pensioni säilitamise võimalusi solistidele, orkestrantidele, balletiartistidele.

4. Riigi kultuuripreemia kandidaatide esitamine.

1. Teatrietenduste salvestamisel on tekkinud mitmeaastane tühimik, Eesti teatri paremaid lavastusi ei ole ETV arhiivis. On peetud  Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapitali, teatrijuhtide liidu ja teatriliidu läbirääkimisi, et leida lahendus, kuidas on võimalik 2005. aastaks ETV-le teatrietenduste salvestamiseks eraldatud 600 000 krooniga (à 100 000 ühe etenduse salvestamine) jäädvustada teatriaasta võimalikult adekvaatselt. Seejuures arvestada tuleks juba sõlmitud nii esitaja- kui  autorikaitse lepingutega ja teatrite esitatud nõudmistega.

ETLi juhatus otsustas: 1) moodustada selle probleemi edasiseks käsitlemiseks komisjon koosseisus Rein Oja, Tiit Ojasoo ja Toomas Lunge, 2) kaaluda audiovisuaalautorite ühingu ettepanekut leida ühiselt tehniliselt mobiilsemaid, odavamaid, kuid teostuselt teatrispetsiifikast lähtuvaid võimalusi  teatrietenduste salvestamiseks, 3) komisjonil kanda ette esialgsetest tulemustest, mis on esitatud  lahtikirjutatud eelarvete  näol, veebruaris toimuvale juhatuse koosolekule, 4) teha  ettepanek kultuuriministeeriumile ja ringhäälingunõukogule, et valmivasse ringhäälinguseadusesse kirjutataks sisse ETV põhikohustusena  rahvusliku kultuuripärandi jäädvustamine ja tutvustamine oma rahvale, sh teatrietenduste salvestamine ja teleteatri taastamine.

2. Juhatus pidas vajalikuks nõupidamise kokkukutsumist järgmiste küsimuste käsitlemiseks: 1) kahe draamanäitlejaid koolitava õppeasutuse tegevuse koordineerimise võimalusi (õppekavad, õppejõud jm), 2) kui palju näitlejaid mahub Eesti teatrimaastikule? (koolide vastutus lõpetanute ees, teatrite vastutus noorte näitlejate ees), 3) teatrite ja teatrikoolide omavahelise suhtluse intensiivistamine.

3. Sotsiaalkindlustusreformi komisjon on teinud valitsusele ettepaneku sooduspensioniskeemide täielikuks lõpetamiseks pikemas perspektiivis. Sotsiaalministri poole on pöördunud ja väljateenitud aastate pensioni kaotamise vastu on protesteerinud nii teatriliit kui keskorganisatsioon TALO.

Teatriliidu juhatus tegi Kultuuriministeeriumile ettepaneku moodustada ühine töökomisjon, et leida võimalusi teatrialase karjääri lõpetanud tantsijate, lauljate ja orkestrantide väljateenitud aastate pensioni säilitamiseks. Innustavaks eeskujuks on Läti Vabariigis vastu võetud väljateenitud aastate  pensioni seadus (jõustus 1. I 2005.), mille alusel saavad pensioni lisaks muusikateatri artistidele ka 20 aastat teatris töötanud draamanäitlejad, ning seda 50% ulatuses viimase viie aasta keskmisest töötasust.

Teatriliit on esitanud töökomisjoni: Jaak Allik (riigikogu), Rein Oja, Riina Viiding (Eesti Teatriliit), Andrus Kämbre (Kutseliste Tantsijate Liit).

4. Juhatus otsustas esitada riigi kultuuripreemia kandidaatideks elutöö eest Mikk Mikiveri ja 2004. aasta loomingu eest ?Eesti ballaadid? Von Krahli teatris (autor Veljo Tormis, muusikajuht Tõnu Kaljuste, lavastaja Peeter Jalakas, koreograaf-tantsuõpetja Aki Suzuki (Jaapan), lavakujundus: Reet Aus (ka kostüümid), Peeter Jalakas ja Enar Tarmo).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht