Pealelend

Reet Varblane

ELIN KARD Hobusepea ja Rael Arteli galerii osalesid möödunud nädalavahetusel Berliini kunstiakadeemias IGBK (Internationale Gesellschaft der Bildenden Künste ehk Visuaalkunsti Rahvusvahelise Ühingu) korraldatud non-profit projektis „Art Swap Europe” („Euroopa kunstivahetus”). Mis projekt see on ja mida see andis Hobusepea galeriile?

IGBK korraldatud projekti eesmärk oli seitsmekümne seitsme kutsutud projektipõhise institutsiooni ja galerii võrgustiku loomine, mitmesuguste toimeprintsiipide tutvustamine ning koostöö tihendamine kunstnikele resideerimisvõimaluste ja uute eksponeerimispindade pakkumise kaudu. Projekti raames toimunud diskussioonil andsid non-profit institutsioonidele ja kunstnikele eurofondidest mõeldud finantseerimisvõimalustest (loe võimatusest) ülevaate Sabine Bornemann (Bonni Kultuuri kontaktpunkt, ajakiri Kulturpolitik) ning Andreas Johannes Wiesand (ERICarts, Bonn). Non-profit institutsioonide toimemehhanisme ja koostöövõimalusi tutvustavat avatud vestlusringi juhtisid Daniel Suter (OffOff, Šveits), Brigitte Külle ja Tim Voss (subvision.kunst.festival.off, Hamburg) ning Maria Backman (Nordic Art Association, Rootsi). Lisaks nimetatud rohkem või vähem avatud vormis arutlusringidele tehti galeriide ja projektiruumide esitlusi, külastati galeriisid jne.

Aga kui nüüd pärast lühiülevaadet minna tagasi küsimuse juurde, mida see andis Hobusepea galeriile, siis sõnastaksin pigem küsimuse teisiti: mida see annab kunstnikele, kellega koos ja kelle jaoks galerii toimib? Eelkõige saab galerii vahendada kunstnikele informatsiooni 77 võimaluse kohta Euroopas projektide teostamiseks, näituste teostamiseks või resideerimiseks, alates isikutest, kelle poole vastavate soovide ja ettepanekutega pöörduda, lõpetades galeriide ja projektiruumide kontseptsioonide ja ruumiplaanide tutvustamisega. See iseenesest ei tähenda eesti kunsti lausinvasiooni Euroopa galeriiruumidesse ega sealt siiapoole. Pigem on osalenud galeriide roll lisaks infovahetusele ja kontaktide loomisele olla galeriide ning projektiruumide vahel liikuvale sümboolsele kapitalile (kunstnikele) liikumist soodustavaks ning kergendavaks garantiiks. See ehk omakorda kiirendab siinsetel kunstnikel harjumuse tekkimist valida endale neid esindav galerii, mis mujal tavapärane ja loomulik. Kahjuks ei ole Eestis galeriide vähesuse tõttu võimalik veel spetsialiseeruda enamaks kui non-profit või kommertsgaleriiks, kujutava kunsti või disainigaleriiks, ehtegaleriiks või siis seeniorkunsti galeriiks. Olgu galerii spetsialiseerumine milline tahes, pole galerii tegevuse ja olemasolu eesmärgiks mitte pelgalt kunstnikele näitusetegevuse võimaldamine paariks nädalaks seina- ja põrandapinna eraldamise vormis, vaid ennekõike huvitatus kunstniku tegevusest ja aktiivne olemasolu kunstniku jaoks. Ehk siis igakülgne abi, jälgimine, arhiveerimine, nõustamine, kontaktide loomine ja vahendamine ning kunstniku loomingu tutvustamine. Eespool nimetatud töövaldkonna n-ö tarkvara täiendamiseks oligi projekt ennekõike mõeldud.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht