Eesti ehtekunsti esimene alt

Kadri Mälk

Tänavuse Roman Tavasti nimelise loomingulise stipendiumi noorele ehtekunstnikule andis detsembri lõpul kunstiakadeemia üliõpilasele Ettel Poobusele üle Tavasti ettevõtte praegune juht Arvi Tavast. Tunnustuse tõid Poobusele viimase poolaasta kaelaehted, mis mõjuvad klassikalistele kullassepatöö võtetele vaatamata ometi  värsketena. Ettel Poobus on oma elu jaganud ehtekunsti ja laulmise vahel. Vaiko Epliku ansamblist Eliit on ta nüüdseks jõudnud vokaalkvinteti koosseisu, kelle ülesastumised seisavad alles ees.

Ettelil on madal hääl. Mitte tiiskant, vaid alt. Ka Etteli ehted on mõneti musikaalsed. Tundub, et ta on muusikast ehtesse kaasa võtnud oskuse toimetada rütmi, rõhu ja  pausiga, hääl liigub nõtkelt üles-alla, paigas on kontrapunkt. Kooskõla üle ei saa kurta. Dissonantse ei märka. Ja veel. Ta ei kaldu oma töös müsofiiliasse, ei põe haiguslikku kiindumust mustusesse. Läänes steriilse eluvõõra korrastatuse ja puhtuse vastumürgina võrsunud inetuse esteetika on ammu ka meie ehtekunsti jõudnud. Ettel ei karda olla ilus oma töödes. Need on läbikumavalt siirad.  Kaelaehte lumivalgest portselanist graveeritud väänlibled kinnitavad, et loodus on ammendamatu sümbolite padrik. Violetse varjundiga tumepunane kivi – madala häälega – almandiin-granaat nende vahele kiilutuna ja hõberaamistuse tasane tujukus panevad tihniku helisema. Meeleline kujund selles töös ei ole end reetnud ratsionaalsusele. Nagu bel canto puhul: tajukoodid on ju tuttavlikud,  kuid elamus alati uus.

Tavasti-nimelist stipendiumi antakse välja aastast 1998. Stipendiumi üleandmisel nimetas kunstiakadeemia rektor prof Signe Kivi, et nimelisi stipendiume on akadeemias küll mõni veel, kuid nii pikaaegselt ja püsivalt on noortele kunstnikele stipendiumi välja andnud vaid perekond Tavast. Tänu ja tunnustus neile. 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht