Pealelend – Jaak-Adam Looveer, Tallina linnaplaneerimise ameti peaarhitekti büroo linnaplaneerija

ELO KIIVET

Tallinna linnavalitsus tegi reedel avalikuks kaasava linnaplaneerimise mobiilirakenduse AvaLinn. Kuidas idee sündis ja millised on tulevikuplaanid? 

Selle mobiilirakendusega katsetame kaasamist uuel viisil: võimalikult bürokraatiavaba koosloomevahend teeb selle lihtsamaks nii linnale kui ka lõppkasutajale. See ei asenda muidugi seadusekohast kaasamist, vaid täiendab seda. Kõik avaliku ruumi ja tänava projektid peaksid tulevikus olema projekteeritud avaliku arvamusega arvestades, kuna need mõjutavad tihti suuremat hulka inimesi kui detailplaneeringud, mille puhul on avalikustamine (erinevalt teeprojektidest) kohustuslik. Ühiskond on sellest väga huvitatud: rahva­algatuse veebilehel on käimas isegi samasisuline petitsioon. Eskiisi avalikke arutelusid oleme Tallinnas suuremate projektide puhul juba katsetanud. Bürokraatia vähendamisega saaks avalikkuse tänavaprojektide arutelusse kaasamisest reeglipärane tegevus.

Katse korras avalikustame linnaplaneerimise ameti koostatud Skoone bastioni ja Telliskivi kvartali vahelise ala avaliku ruumi visiooni. Äpis kuvatud näidisala on planeeritud vaba aja veetmise ja loomevööndiks. Piirkonda on juba koondunud mitmed olulised avalikud hooned ja loomekeskused, nagu Telliskivi loomelinnak, Balti jaama turg, kunstiakadeemia, Kultuurikatel, energia avastuskeskus ja linnahall. Ruumilahenduse eesmärk on laiendada nende potentsiaal ka avalikku ruumi ning siduda tõmbekeskused ja lähiümbrus tervikuks.

Mis kasu saab sellest rakendusest linnakodanik, arhitekt või ametnik? 

Äpi abil saab mugavalt ja mänguliselt tutvuda linnaruumi lahendusega, lisada kommentaaridele fotosid ja skeeme, saada tagasisidet teistelt kommenteerijatelt ja laikida teiste ettepanekuid või kiita ja laita esitatud lahendust otseselt kommenteerimata. Arvamuste paljusus annab aimu üldisest meelsusest ja lihtsustab ettepanekutega arvestamist. Kaasamisäpiga on näiteks võimalik planeeritaval alal ringi liikudes ennast positsioneerida ning kavandatud ruumist täpsem pilt saada. Lisaks iseloomustavale joonisele on seal 29 nn infopunkti, kus on kõrvuti fotod praegusest olukorrast ja tuleviku­visioonid arhitekt Ahti Sepsivardi illustratsioonidena.

Eesmärgiks on seatud inimsõbralik linnaruum. Kuidas saab selle kujundada ikkagi tehnika ehk mobiili­äpp?

Mobiilirakenduses nähtav avaliku ruumi lahendus on sündinud koostöös huvigruppidega linna ametitest, asumiseltside, linnakorralduse ja arhitektuuritudengite ning ettevõtjatega. Nüüd ootame veelgi avaramat avalikkuse vaadet, et seejärel kokku panna lõplik lahendus. Ideekorjega saadud ettepanekuid analüüsitakse ning laiemat diskussiooni tekitanud kitsaskohad arutatakse läbi töötubades. Koosloome eesmärk on saavutada ühiskondlik kokkulepe avaliku ruumi lahenduse osas, et anda lähiaastatel ala väljaarendamisele täiskäik.

Ideekorje 18. I – 18. II 2018, vt www.tallinn.ee/est/baltic-urban-lab.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht