Algab rahvusvaheline heliloojate rostrum

16.-21. maini toimub üks tähtsamaid nüüdisheliloomingu foorumeid – rahvusvaheline heliloojate rostrum (International Rostrum of Composers). Ürituse peakorraldaja on rahvusvaheline muusikanõukogu (International Music Council, IMC). 63. korda toimuv rostrum peetakse sel aastal Poolas, Euroopa kultuuripealinnas Wroclawis. Möödunud aastal toimus rostrum Tallinnas koostöös Klassikaraadio ja Eesti rahvusringhäälinguga.
Rostrumi eesmärk on uue muusika tutvustamine ja propageerimine raadioeetri vahendusel. 2016. aasta rostrumist võtab osa 27 riiki, esindatud on Põhja- ja Baltimaad, mitmed Euroopa riigid, samuti Mehhiko, Argentiina, Austraalia, Hong Kong. Viie päeva jooksul kuulavad ringhäälingute delegaadid 55 heliteost.
Rostrumi tulemused avalikustatakse pressikonverentsil reedel, 20. mai õhtul, mil kuulutatakse välja parim ehk väljavalitud teos ning kümme soovitatud teost. Samuti selguvad parimad teosed noorte, alla 30-aastaste heliloojate kategoorias. Esiletõstetud teoseid tutvustab oma kuulajatele järgneva hooaja jooksul ligi kolmkümmend raadiojaama mitmel mandril.
Tänavu osaleb eesti heliloojatelt kaks teost: Maria Kõrvitsa orkestriteos “Langedes ülespoole, taeva kaarjasse kaussi” Eesti riikliku sümfooniaorkestri ja Anu Tali esituses on salvestatud tänavusel festivalil Eesti Muusika Päevad. Ülo Kriguli segakoorile ja fonogrammile loodud teose “Vesi ise” esiettekanne toimus Eesti filharmoonia kammerkoori ja dirigent Kaspars Putninši esituses 2015. aasta oktoobris Tallinnas, Kultuurikatlas.
Maria Kõrvits (1987) alustas kompositsiooniõpinguid Tallinna muusikakeskkoolis Alo Põldmäe juhendamisel. Aastatel 2006–2012 õppis ta kompositsiooni Eesti muusika- ja teatriakadeemias Helena Tulve ja Tõnu Kõrvitsa juures. 2007/2008 täiendas end vahetusüliõpilasena Fabio Niederi juures Triestes, Itaalias.
Ülo Krigul (1978) õppis Tallinna muusikakeskkoolis kompositsiooni ja tuubat ning kompositsiooni Eesti muusika- ja teatriakadeemias Raimo Kangro ja René Eespere juures ning omandas 2006. aastal magistrikraadi Tõnu Kõrvitsa juhendamisel. 2004/2005 täiendas ta end Viini muusika ja kaunite kunstide ülikoolis professor Detlev Müller-Siemensi juures. Ta on aktiivne muusikaorganisaator, klahvpillimängija ja arranžeerija. Ülo Krigul võitis 2007. aastal rostrumi noorte kategoorias teosega “JenZeits”.
Rahvusvaheline heliloojate rostrum on seni olnud eesti heliloojatele väga edukas, rostrumi vahendusel on eesti muusikat palju kõlanud rahvusvahelises raadioeetris. Senine väljapaistvaim saavutus on Helena Tulve “Sula” võit 2004. aastal. Noorte kategoorias on pälvinud esikoha Mari Vihmand (1996), Jüri Reinvere (2000) ja Ülo Krigul (2007). Möödunud aastal pälvis Liisa Hirsch teosega “Ascending… Descending” 5. koha.
Rostrumi veebikülg Klassikaraadio kodulehel: http://klassikaraadio.err.ee/klassik/rostrum_2016e.html

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht