Merle Karro-Kalberg

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Mark Raidpere

Merle Karro-Kalberg

Mark Raidpere

Merle Karro-Kalberg
on maastikuarhitekt ja Sirbi arhitektuuritoimetaja.

Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine?
Teatavasti puudub meil ajakohane arhitektuuripoliitika. Viimane selle­nimeline dokument kinnitati valitsuse istungil 2002. aastal. Iseküsimus on muidugi, kas meil sellist kokkulepet üldse tarvis ongi. Ruumiloome regulatsioone jagub meil küll ja küll.

Kehtivad kõikvõimalikud standardid ja normid. Seetõttu näemegi linnaruumis jaburaid, igavaid ja absurdseid lahendusi. Elektriposte, mis asuvad keset kõnniteed ja millest kaksikute vankriga mööda ei saa. Tänavaid, kus ei ole puid ega põõsaid, sest nende istutamist takistab maa-aluste torude ja kaablite kujuteldav ruumivajadus. Eluvaeseid, pügatud haljasalasid, sest muru pügamine või pügamata jätmine on põhimõtteline küsimus, mis jagab inimesed umbes samasuguse kirglikkusega kahte leeri nagu kooseluseadus.

Ruumi loovad kõikvõimalikud riigi­hanked. Miks muidu kavandatakse jalgtee laiust hanke võitnud ettevõtte lumesaha laiuse järgi või vahetatakse disainpink autoriõigusest hoolimata odava kohaliku koopia vastu.

Viimasel ajal on moodi tulnud võlusõna „turvalisus“. Sellest lähtub kõik, ka elukeskkonna planeerimine. Asulad on täis plastmassist liumägesid ja kiikesid, sest poriloigus või mahalangenud puul on liiga ohtlik mängida. Loogilised tänavaületuskohad on tarastatud inetute piiretega ja inimesed nagu lambad on suunatud sõiduteed ületama kohas, mis enamasti pikendab nende teekonda, sest nii on kõige riskivabam. Tartu 2015. aasta teoks valitud idaringtee on inimtasandil asfaltlabürint, kus vajaliku suuna leidmiseks peab, nagu Rubiku kuubiku õigeks kokkupanekuks, teadma ja pähe õppima mõned kindlad võtted. Kui valesti keerad, siis tagasi pöörata pole võimalik, sest nii saab julgemalt suure kiirusega linnast väljuda.

Olukorra paranemiseks ei ole tegelikult tarvis uut poliitikat. Pigem kainet pead, vähem juhindumist standarditest, kõrvalekallet normist, kõikehõlmavat kultuurihuvi meie endi sees.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht