Loodusmuuseumi uus püsinäitus tutvustab Eesti soid

22. novembrist on Eesti Loodusmuuseumis avatud uus püsinäitus „Eesti sood“, mis jutustab soode elust-olust tänasel päeval ja tutvustab põgusalt nende arengulugu. Uus püsiväljapanek aitab selgeks saada eriilmelised soode tüübid, pöörab tähelepanu soode olulisusele ja rollile ning annab juhiseid, kuidas nendes iidsetes ning unikaalsetes maastikes liikuda.

„Eestlased on soo-lembesed, samas ollakse soode suhtes ka umbusklikud ja nende ees tuntakse mingisugust ürgset hirmu. Need mõjuvad justkui kutsuvalt, aga samas ka pelutavalt,“ ütleb näituse kuraator Loore Ehrlich. „Enamusele meeldib soid küll vaadata, aga tihti vaid läbi ekraani või kaugelt. Rabas käiakse ainult mööda laudteed või giidiga, omapäi hulkuma minejaid on vähe,“ räägib Loore Ehrlich. „Meie uue näituse eesmärgiks on soode olemust lähemalt tutvustada ning näidata nende eri tahke,“ lisab ta.

„Üldiselt teatakse soid kui puhkamiseks sobivaid kauneid looduspaiku ning häid marjul käimise kohti, kuid soodel on palju olulisemaidki hüvesid. Need on koduks paljudele taime- ja loomaliikidele, aastatuhandeid turbasse ladestunud taimejäänused on teadlastele kuldaväärt infot pakkuv looduse arhiiv, soodel on oluline roll süsiniku sidumisel ning seal paikneb tohutu mageveevaru,“ loetleb Loore Ehrlich. „Näitusel tutvustame ja seletame kõike seda lähemalt. Räägime ka sellest, millised on soode tüübid, mis eristab üht sood teisest ja miks on oluline neil vahet teha,“ lisab ta.

„Me loodame, et pärast näitusel käimist külastaja teab, kuidas liikuda näiteks madalsoos või siirdesoos, oskab ära tunda õõtsiku ja mäletab, miks tasuks algajatel soo-huvilistel sellest hoopis eemale hoida,“ lisab loodusmuuseumi ekspositsiooni kuraator Ulla Männi. „Oleme loonud erinevaid lahendusi, mille abil muuseumis soid tundma õppida ja tunnetada,“ räägib Männi.

„Saalis on näiteks raba ületamise simulatsioon, kus tuleb õigeid valikuid tehes ning sisse vajumist vältides soos liikumisega hakkama saada. Teine lahendus võimaldab aga tunnetada õõtsikul viibimist. Lisaks oleme näitusele mahutanud 7-meetrise turbaläbilõike, millesse on talletunud tuhandete aastate pikkune ajatelg,“ toob Ulla Männi näiteid.

„Loodame, et näitus aitab inimestel soode olemust ja tähtsust paremini mõista,“ ütleb Loore Ehrlich. „Sood on meie jaoks olulised, tähtis on nende käekäik hea hoida,“ lisab ta.

Eesti Loodusmuuseumi uus püsinäitus „Eesti sood“ on avatud alates 22. novembrist. Näitusega tutvumiseks on võimalik tellida ka ekskursioone ja haridusprogramme ning korraldada erinevaid sündmusi.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht