Uuringud: Riik peaks loomemajanduse olulisust enam teadvustama

Georg Poslawski

Loomemajanduse sektoris tegutsejad ootavad riigilt loomemajanduse tunnistamist olulise osana Eesti majandusmudelis ja sektori haaramist erinevatesse riiklikesse arengukavadesse ja programmidesse ning abimeetmeid reguleerivasse seadusandlusesse, selgus täna tutvustatud Eesti Konjunktuuriinstituudi ning Eesti Tuleviku-uuringute Instituudi ja TLÜ Eesti Humanitaarinstituudi poolt läbi viidud uuringutest.

Loomemajanduse arendamine ei tähenda mitte eraldi loomemajandussektori arendamist, vaid loomemajanduse sidustamist teiste Eesti tööstus- ja teenindusharudega, loomemajanduse suuremat lülitatust linnakeskkondade arendusprojektidesse, samuti loomemajanduse sidumist IKT arendamisega.

”Loomemajandus ei asenda mingil juhul traditsioonilise kultuurimaailma mõistet, vaid toetab kultuuri mõjukust kogu ühiskonnas. Ta püüab keskenduda kunsti- ja kultuurivaldkonna sellele osale, mille abil võib majanduslikku tulu saada nii looja, kui elukeskkond”, kinnitas kultuuriminister Laine Jänes ja lisas, et praegusel hetkel on oluline laiapõhjaline koostöö eri ministeeriumide vahel, et luua loomemajandusele vajalik raamistik.

EASi poolt tellitud ja Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt läbiviidud uuring kaardistab Eesti loomemajanduse valdkonnad ja annab ülevaate Eesti loomemajanduse ülesehitusest ja mahust. Kajastatakse loomemajanduse olulisust tööhõives ja Eesti sotsiaal-majanduslikus arengus. Samuti tuuakse välja prioriteedid, millist tuge ja abi ootavad erinevad loomemajanduse valdkonnad riigilt sektori edasiseks arenguks ja ekspordipotentsiaali suurendamiseks.

„2009. aasta on innovatsiooniaasta, loova mõtlemise ja teistmoodi tegemise aasta. Majanduskriisist väljatulekuks vajab Eesti nii maailmamajanduse konjunktuuri paranemist kui ka Eesti majanduse ümberstruktureerimist. Toetame kõiki EASi võimalusi kasutades neid loovuse ja innovatsiooni algatusi, mis aitavad kaasa meie majanduse tõusule, tõstavad Eesti rahvusvahelist mainet ja atraktiivsust välisinvestorite silmis,” kinnitas EAS juhatuse esimees Ülari Alamets.

Eestis töötas loomemajanduse valdkonnas 2007. aastal 28 000 inimest, mis moodustas 4,3% Eesti töötavast rahvastikust, 5000 erineva juriidilise vormiga ettevõtet (9,4% ettevõtete üldarvust). Loomemajanduse ettevõtete müügitulu oli 2007. aastal 17,9 miljardit krooni ja see moodustas 2,6% Eesti ettevõtete müügitulust. Suurimad eksportijad valdkonnas on meelelahutuse, IT, kirjastamise ja reklaami valdkonnad.

Loomemajanduse sektor moodustas uuringu andmetel 3% Eesti majandusest.

„2009. aasta kaardistamine langes Eesti majanduse jaoks raskesse aega – riigi võimalused kultuurisektorit toetada on ahenenud ja püsima jäämiseks peavad kõik ettevõtjad oluliselt enam pingutama. Kaardistamise käigus võis positiivsena näha, et paljud loomeinimesed suutsid paindlikult muutlikes oludes hakkama saada ja ettevõtjad olid aktiivselt otsimas uusi tuluteenimise võimalusi ning koostöövõimalusi avaliku sektori ja teiste loomeinimestega,” ütles Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing.

Kultuuriministeeriumi tellimusel valmis Eesti Tuleviku-uuringute Instituudi ja TLÜ Eesti Humanitaarinstituudi koostöös uuring „Eesti loomemajanduse potentsiaal ja arenguks vajalikud toetusmeetmed”. Uuringust selgusid peamised probleemid, mis on takistuseks loomemajanduse arengule: tugisüsteemi puudulikkus, koostöö vähesus ja madal teadlikkus kõigi loomemajandusega seotud osapoolte seas – nii loomeinimeste endi, avaliku sektori kui ka tööstus- ja teenindussektori esindajate hulgas.

„Riik saab loomemajandusele kaasa aidata mitmel moel: sidudes loomemajanduse haridus- ja innovatsioonipoliitikaga, püüdes tekitada sünergiat erinevate loomemajandusevaldkondade vahel ning koolitades kultuurikorraldajaid, produtsente, mänedžere,” ütles Eesti Tuleviku-uuringute Instituudi direktor Erik Terk.

Loomemajandus on majandussektor, mis põhineb individuaalsel ja kollektiivsel loovusel, oskustel ja andel ja mis on võimeline looma heaolu ja töökohti intellektuaalse omandi loomise ja kasutamise kaudu. Loomemajandus hõlmab  arhitektuuri, audiovisuaalse kunsti, disaini, etenduskunstide, infotehnoloogia, kirjastamise, kultuuripärandi, kunsti, muusika ja reklaami valdkondi.

Uuringute läbiviimist toetas Euroopa Sotsiaalfond.

Lisainfo:

Konjunktuuriinstituudi uuring www.ki.ee rubriigis „Valminud tööd“

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht