Pealelend. Kaja Lindal ja Mari Mägi

Tambet Kaugema

Tallinnas Kiek in de Köki alt algavais bastionikäikudes esietendub 13. septembril interaktiivne labürintlavastus „Ogalik”. Idee autorid, lavastajad ja lavastuse esitajad on Kaja Lindal ja Mari Mägi, kunstnik Kristel Maamägi, helilooja Lauri-Dag Tüür ja valguskunstnik Rene Jõhve. Millest on ammutanud see lavastus inspiratsiooni? Kaja Lindal ja Mari Mägi, „Ogaliku” idee autorid, lavastajad ja esitajad: Valisime hakatuseks vendade Grimmide „Muinasjutu noormehest, kes läks kartmist õppima”, mis haakis hästi Kiek in de Köki bastionikäikude õhustikuga. Inspireeris mõtteviis, et ilma hirmuta ei ole elu terviklik. Huvi pakkus ka see, kuidas peategelane sai omaenda kogemuse kaudu targemaks. Miks valisite etenduspaigaks bastionikäigud ja mida kujutab endast sealne interaktiivne labürintteater? Üks põhjusi, miks otsustasime just bastionides teatrit teha, on see maa-alune ruum ise: selle kõla, valguse võimalused, piiratud vabadus jms. Muuseumide üldine arengusuund on interaktiivsus, ütlus „kätega ei vaadata” pole enam aja- ega asjakohane, sest ainult vaatamisega ei saa terviklikku kogemust. Kuidas lõhnab, kui raske, kui niiske, kui kleepuv, kui soe on osa tervikust? Bastionikäikudes kohtab erilaadseid kehalisi kogemusi küllaga. Tahame neile teatri raamistiku kaudu tähelepanu juhtida ning anda vaatajale võimaluse olla selle kõige kogeja. Labürintteater on interaktiivne, kohaspetsiifiline teatrivorm, kus vaatajad kulgevad üksinda või väikses grupis läbi erisuguste ruumide ning olukordade. Tegemist on mänguga, mille reeglid selguvad ringreisi käigus.

Teatrilavastuse loomine võtab tohutult aega. Kas olete kogu suve nagu koopaoravad maa all elanud? Nali naljaks – kuidas on tegelikult sellistes tingimustes teatrit teha?

Meil on üks orav küll, keda toidame, kui maa peale puhkama tuleme. Tegelikult kulgeb tööprotsess tohutult aeglaselt, sest maa all on teistmoodi reeglid: näiteks valguse vähesus ja tunne, et oled muust maailmast ära lõigatud. Ega sellises ekstreemses keskkonnas tundide kaupa töötada saagi. Ideed tulevad ikka maa peal või unes. Teisest küljest on huvitav töötada kujutluspiltidega, mida siis meeskonnaga nähtavaks loome. Publikule soovitame soojalt end sportlikult riidesse panna ja valmistuda teekonnaks, mis ei lõpe seal, kus algus.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht