Milleks veel üks festival?

Heili Vaus-Tamm

15. ? 20. augustini toimub Pirita kloostri müüride vahel uus muusikasündmus, Birgitta festival, mis ühendab ooperi, filmi, tantsu, vana-, nüüdis- ja jazzmuusika  

See suvi toob kaasa Birgitta festivali. Mis teil pagasis on, et uued tegijad julgevad turule tulla?

Tallinna Filharmoonia direktor Jüri Leiten: Birgitta festival avab esimese kõrge kvaliteediga esinemispaiga. Pirita kloostri müüride vahele tulevad tingimused, mis on võrreldavad Euroopa parimatega. Heli- ja valgustehnika, mis senistest Eesti suveüritustest peajagu üle, etenduste transleerimine ekraanidele, publikule ühtlase tõusuga tooliread.

Siiani võis suveüritustel tõesti nalja ja kibedusega pooleks tõdeda, et on kas heli või pilt, mõlemat koos eriti ei kohanud. Kas ei näe üle peade või viib tuul heli minema või jõurab valjuhääldaja kõrva ääres nii, et valus hakkab.

J. L.: Pirita kloostri müüride vahel aga saab olema igas nurgas garanteeritult kvaliteetne heli (ka müürid ei lase hajuda) ja pilt. Ja see pole veel kõik: välja on kuulutatud konkurss müüride ajutiseks katmiseks katuse ja aknakilpidega, mis teeks paiga ka ilmastikukindlaks. Nii et Piritale tuleb Eesti suurejoonelisim festivalipaik.

Sellega tuleb muidugi omaette piike murda, aga me lihtsalt asendame surnud vaatamisväärsuse elusa vaatamisväärsusega. Perspektiivis saab sellest koht, kus antakse nii sõna- kui muusikateatri etendusi.

Mis on selle festivali kunstiline nael?

Festivali kunstiline juht Eri Klas: Kui juba nael, siis ooper, mille Helikon-opera Moskvast siia toob ? see saigi 2004. aastal Venemaal preemia ?Hooaja nael?. See on enneolematu lavastusidee ja valgusega etendus, muusikateatri eliit. Meile on see eriline veel selle poolest, et nunnakloostri festivali avame nunnakloostri-teemalise ooperiga, Poulenci ?Karmeliitide dialoogidega?.

Helikon-opera fenomen seisneb lavastuslikult teravates võtetes, mis on sisuliselt tugeva analüüsi läbi teinud ja põhjendatud. Millega üllatate ?Karmeliitide dialoogides??

Helikon-opera kunstiline juht Dmitri Bertman: Jälgin inimesi ja olukordi, paralleelid tekivad iseenesest. Nagu siingi ? väline sarnasus kujudel: nunnad ja keeglikurikad, giljotiin ja keeglimängu langev sein ? mõlemad lõpetavad mängu. Nunnad lähevad oma viimsele teekonnale lava tagaseina risti sees liikudes ? nad ju jäävad usule truuks. Sõdurid mängivad samal ajal kloostris keeglit: sõdurid rüvetavad ja lõbutsevad vallutatud tandril.

Aga miks võtsin selle teha? ?Dialoogid? on lugu inimestest, kes tahavad elada oma maailmas. Ja kes on võimelised ära minema koos oma usuga sellest maailmast, kus polegi enam usku ega armastust ? kus on poliitika, kuiv bürokraatia, kadedus, väljapääsmatu, iiveldama ajav reaalsus. See on ka lugu inimestest, kes loovad kunsti, ja nendest, kes segavad neid, kes ei mõista vaimsust. See etendus on meie jumalateenistus.

Festivali avakontsert ühitab gregoriaani laulu ja intrumentaalsed improvisatsioonid jazzimeestelt. Miks on viimasel ajal selline gregoriaani laulu buum?

Ansambli Scolae Sancta Sunnivae (Norra) juht Anne Sommerro: Arvan, et praeguses neurootilises ajas otsivad inimesed olemise ürgseid aluseid, tahavad oma juurte juurde tagasi. Koos jazzilike improvisatsioonidega viib see ajas tagasi ja samas teeb lähedaseks, kaotab ajapiirid. Lavastuslikul kontserdil tulemegi lauldes uuest kloostrist vanasse ? nagu läbi aja.

?Carmina burana? ettekande ajal teete Fine 5-ga crossing?ut. Miks just nii?

Koreograaf Rene Nõmmik: Suur ja võimas muusika nõuab suurelt nähtavaid vahendeid, sellises crossing?u-hüppamises on ka annus pöörasust, maandumise määramatust, mis haakub laulude elupõletajaliku sisuga. Juba Fortuna-ratta neli valikuvõimalust: ?Ma juhin, ma juhtisin, ma hakkan juhtima, ma enam ei juhi.?

Kuidas ühendate ?Viimse reliikvia? filmi ja elava etenduse?

Lavastaja Hardi Volmer: Kohapeal mängivate näitlejate esitus sulab välja filmilõikudest ja liigub edasi veidi teises suunas. Selles ongi võõritusefekt, et ei liiguta täpselt filmis ettenähtud rada. Filmi ja tegevuse kõrval on vahest suurim osakaal just lauludel.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht