Eesti arhitektuuripreemiad 2015

Merle Karro-Kalberg

4. detsembri õhtul kuulutatakse välja arhitektuuri valdkonna aastapreemiate laureaadid. Esmakordselt on Kultuurikatla saali galaüritusel ühendanud jõud kolm erialaliitu ehk arhitektide, sisearhitektide ja maastikuarhitektide liit ning kultuurkapital.

Eesti Kultuurkapitali ja arhitektuuri sihtkapitali aastapreemiate nominendid

Žürii: Kalle Komissarov, Sirle Salmistu, Ignar Fjuk, Raivo Kotov, Liina Jänes, Karli Luik, Kaido Kivi.

Arhitektuuripreemia

Kiviõli seikluskeskuse hoone, Koit Ojaliiv (Kuu arhitektid).

Sõpruse pst 157 büroohoone Tallinnas, Indrek Suigusaar (Arhitektuuribüroo Pluss).

Kiiu Kiigepõnni lasteaed, Helen Rebane, Egon Metusala (Stuudio 2 Arhitektid).

Vääna-Viti hoolekandeküla, Tõnu Laigu, Koit Ojaliiv, Mari Rass (QP Arhitektid).

Pärnu Mudaravila restaureerimine ja juurdeehitus, Hedon SPA, Inga Raukas, Tarmo Teedumäe, Paco Ulman (Arhitektuuriagentuur).

Viljandi laululava, Ott Kadarik, Mihkel Tüür, Tanel Trepp (Kadarik Tüür Arhitektid).

Restoran Noa, Peeter Loo, Jan Skolimowski, Kaspar Kruuse (Kamp Arhitektid).

Tartu ülikooli füüsikainstituut Physicum, Ott Kadarik, Mihkel Tüür, Kadri Tamme (Kadarik Tüür Arhitektid), Villem Tomiste (Stuudio Tallinn).

Tallinna Tondiraba jäähall, Ott Kadarik, Mihkel Tüür, Kadri Tamme (Kadarik Tüür Arhitektid).

Eisma sadamahoone, Indrek Allmann (Arhitektuuribüroo Pluss).

Maastikuarhitektuuri preemia

Johan ja Maria Laidoneri mälestusmärk, Maria Freimann, Juhan Kangilaski.

Renoveerimise preemia

Eesti ajaloomuuseumi, Maarjamäe lossi tallihoone rekonstrueerimine, Jaak Huimerind (Stuudio Paralleel).

Kultuurikatla A-korpuse restaureerimine, Tõnu Laigu, Koit Ojaliiv (QP Arhitektid).

Pärnu Mudaravila restaureerimine ja juurdeehitus, Hedon SPA, Inga Raukas, Tarmo Teedumäe, Paco Ulman (Arhitektuuriagentuur).

Villa Lõuna 2a restaureerimine Pärnus, Siinmaa villa, Jaak Huimerind.

Tallinna elektrijaama restaureerimine, Energia avastuskeskus, Margit Aule, Margit Argus, Pelle-Sten Viiburg, Sander Aas (Kaos Arhitektid).

Korterelamu Pagari 1 Tallinnas, Rasmus Tamme, Jaanus Saarepera, Reio Raudsepp (Ars Projekt).

Noblessneri loomemaja, Rasmus Tamme, Jaanus Saarepera (Ars Projekt).

Sisearhitektuuri preemia

Kiiu Kiigepõnni lasteaed, Helen Rebane, Egon Metusala, Triinu Väikmeri (Stuudio 2 Arhitektid).

Villa Lõuna 2a Pärnus, Siinmaa villa, Mari Kurismaa.

Hotell Palace, Katrin Vaikla, Argo Vaikla, Mari-Liis Süld, Riin Luuk (Vaikla Disain).

Restoran Noa, Tarmo Piirmets (Pink).

Pärnu Mudaravila restaureerimine ja juurdeehitus, Hedon SPA, Tüüne-Kristin Vaikla, Urmo Vaikla (Vaikla Stuudio).

Kino Kosmos IMAX, Pille Lausmäe, Kerli Lepp (Pille Lausmäe sisearhitektuuribüroo).

Tegevuse preemia

Arhitektuuri huvikool, õpetajad Kaire Nõmm, Kadri Kelementi, Katrin Koov, Maria Pukk.

Jüri Okase ja Marika Lõokese 1975-2012 arhitektuuriloomingu raamat „ABOL“, autorid Marika Lõoke, Jüri Okas.

Doktoritöö „Boundary Disruptions: Late-Soviet Transformations in Art, Space and Subjectivity in Tallinn 1968–1979“ („Segilöödud piirid. Hilisnõukogude muutused kunstis, ruumis ja subjektsuses Tallinnas aastatel 1968–1979“, autor Andres Kurg.

Näitus „Eesti taluarhitektuur. Püsiv ja muutuv“, autor Heiki Pärdi, kuraator Elo Lutsepp.

Paberraamatukodu (Paper Library) Riia paberobjektide festivalil, Tomomi Hayashi (HG Arhitektuur).

Vaba ruum“ („Interspace“), Eesti paviljon XIV Veneetsia arhitektuuribiennaalil, kuraatorid Johanna Jõekalda, Johan Tali, Siim Tuksam.

Doktoritöö „Moodsa arhitektuuri kriitiline historiograafia. Modernsuse käsitlused Leo Gensi ja Leonhard Lapini arhitektuuriajaloolistes tekstides 1960.–1980. aastail“, autor Epp Lankots.

Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia 2015. aasta nominendid

Žürii: professor, arhitekt Rainer Mahlamäki (Safa, Soome).

White Beach Golfi klubihoone Pärnumaal Audru vallas Valgeranna külas, Jaan Port, Markus Nimik, Katrin Kaevats, Neeme Tiimus (Pin Arhitektid).

TTÜ Kuressaare kolledži väikelaevaehituse kompetentsikeskuse katsebasseini ja laboratooriumite hoone, Kalle Komissarov, Aet Ader, Mari Hunt, Kadri Klementi, Lembit-Kaur Stöör.

Sõpruse pst 157 büroohoone Tallinnas, Indrek Suigusaar (Arhitektuuribüroo Pluss).

Hoonekompleks (elamu, saun, abihoone-garaaž) Tartumaal, Peeter Pere, Eva Kedelauk, Anna-Maria Erik, Janek Maat (Peeter Pere Arhitektid).

Kentmanni 6 elu- ja ärihoone Tallinnas, Indrek Allmann (Arhitektuuribüroo Pluss).

Villa Lõuna 2a restaureerimine Pärnus, Siinmaa villa, Jaak Huimerind (Stuudio Paralleel).

Eesti Sisearhitektide liidu aastapreemia 2015. aasta nominendid

Žürii: sisearhitekt Eerik Olle (sisearhitekt, žürii esimees), Galina Burnakova, Liisa Põime (mõlemad sisearhitektid), Madis Eek (arhitekt), Martin Pärn (disainer), Eva Näripea (kunstiteadlane).

Parim ajalooline interjöör

Energia avastuskeskus, autorid Margit Aule, Margit Argus, Pelle-Sten Viiburg, Sander Aas (Kaos Arhitektid).

Villa Lõuna 2a restaureerimine Pärnus, Siinmaa villa, Mari Kurismaa.

Korterelamu Pagari 1 Tallinnas, Reio Raudsepp koostöös Rasmus Tamme ja Jaanus Saareperega.

Parim büroo

Proekspert, Riin Kärema, Kerli Lepp (Kuup Disain), Kristi Prinzmann (Dodointerior).

Swiss Property kontor, Kätlin Ölluk, Tiina Kesküla, Katy Seppel, Aet Kiivet, Liina Rohtlaan, Marita Mätas, Lilian Esing, Kristin Boginski (Swiss Property).

Büroo Laial tänaval Tartus, Ville Lausmäe, Kariina-Kristiina Kaufmann, Peeter Klaas, Kadi Karmann (VL sisearhitektuur).

Eesti arhitektuurikeskuse kontor, Janno Roos, Andres Labi (Ruumilabor).

Pipedrive’i büroo, Tarmo Piirmets (Pink).

Parim installatsioon

Paberraamatukodu (Paper Library) Riia paberobjektide festivalil, autor Tomomi Hayashi (HG Arhitektuur).

Ajutine klassiruum „Läbipääs“, EKA sisearhitektuuri osakond.

Näitus „Parlament 95“, Janno Roos, Andres Labi (Ruumilabor), Ionel Lehari, Maret Põldre (Identity).

Parim kodu

Eisma sadamahoone, Mari Kurismaa, Indrek Allmann.

Art Loft, Yoo Berlin, Kätlin Ölluk, Katy Seppel, Tiina Kesküla.

Villa Luganos, Rene Safin, kaasautor Eero Jürgenson.

Eramu-suvemaja Retke teel Läänemaal, Ville Lausmäe, Kadi Karmann, Peeter Klaas (VL sisearhitektuur).

Korter Pikal tänaval Tallinnas, Ville Lausmäe, Kadi Karmann, Peeter Klaas, Kariina-Kristiina Kaufmann (VL sisearhitektuur).

Parim näitus

Meri riidekapis“, Margit Aule, Margit Argus, Kaur Käärma (Kaos Arhitektid).

Pidu sinus eneses“, Marion Piirmets, Ursula Sõber.

Lahemaa looduskeskuse püsinäitus, Margit Aule, Margit Argus, Annika Tähepõld (Kaos Arhitektid).

Riik malelaual“ ja õpikeskkond Maarjamäe lossi tallihoones, Tarmo Piirmets (Pink).

Publitsistika

Dokumentaalfilm „Maile Grünbergi värvilised maailmad“, Karin Paulus, Mariina Mälk, Peeter Brambat, Priit Põldme, Meelis Kadastik.

Parim restoran

Nuudlirestoran Tokumaru, Tomomi Hayashi (HG Arhitektuur), Mari Põld.

Pubi Pööbel, Kristiina Kuus (Kamarula).

Restoran Art Priori, Kristel Jakobson (Haka Disain).

Restoran Noa, Tarmo Piirmets.

Parim ühiskondliku hoone interjöör

Kino Kosmos IMAX, Pille Lausmäe, Kerli Lepp (Pille Lausmäe sisearhitektuuri büroo).

Tallinna Tondiraba jäähall, Kadri Tamme, Liis Mägi, Eeva Masso

Pärnu Mudaravila restaureerimine ja juurdeehitus, Hedon SPA, Tüüne-Kristin Vaikla, Urmo Vaikla (Vaikla Stuudio).

Oksana Tanditi esinduskauplus, Elo Pärlioja, Maarja Malvre.

Ülemiste kaubanduskeskus, Priit Põldme, Reet Sepp (Joonprojekt).

Elisa Studio showroom, Janken Wisespace, Jan Graps, Ken Ruut, Anne Määrmann.

Kiiu Kiigepõnni lasteaed, Helen Rebane, Egon Metusala, Triinu Väikmeri.

Eesti Maastikuarhitektide Liidu Aasta teo nominendid

Žürii: maastikuarhitektide liidu üldkogu.

Euroopa aasta puu 2015, Orissaare tamm, Arboristide Koda.

EV 100“ arhitektuuriprogramm „Hea avalik ruum“, Eesti Arhitektide Liit.

Kaunase pst 58a spordi- ja mänguväljak Tartus, Terje Ong (Tajuruum).

Kiviõli seikluskeskuse hoone, Koit Ojaliiv (Kuu arhitektid).

Kiviõli seikluskeskuse hoone, Koit Ojaliiv (Kuu arhitektid).

Kaido Haagen

 

Paberraamatukodu Riia paberobjektide festivalil, Tomomi Hayashi.

Paberraamatukodu Riia paberobjektide festivalil, Tomomi Hayashi.

Inese Kalina

Villa Lõuna 2a  restaureerimine Pärnus, Siinmaa villa, restaureerimise arhitekt Jaak Huimerind, sisearhitekt Mari Kurismaa.

Villa Lõuna 2a restaureerimine Pärnus, Siinmaa villa, restaureerimise arhitekt Jaak Huimerind, sisearhitekt Mari Kurismaa.

Terje Ugandi

Kaunase pst 58a spordi- ja mänguväljak Tartus, Terje Ong (Tajuruum).

Kaunase pst 58a spordi- ja mänguväljak Tartus, Terje Ong
(Tajuruum).

Renee Altrov

Johan ja Maria Laidoneri mälestusmärk, Maria Freimann, Juhan Kangilaski.

Johan ja Maria Laidoneri mälestusmärk, Maria Freimann, Juhan Kangilaski.

Ilme Parik / Vikipeedia.

 

Sõpruse pst 157 büroohoone Tallinnas, Indrek Suigusaar (Arhitektuuribüroo Pluss).

Sõpruse pst 157 büroohoone Tallinnas, Indrek Suigusaar (Arhitektuuribüroo Pluss).

Sergei Zjuganov

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming