Neli välisansamblit Eesti heliloojate festivalil

Eesti heliloojate festival (EHF) toob tänavu Eestisse neli suurte nüüdismuusikafestivalide lavadele oodatud ansamblit. EHF viiakse 22.–29. maini esimest korda läbi paralleelselt Tallinnas ja Tartus ning festivali kava on rahvusvahelisem kui kunagi varem. Festivali heliloojad on Tatjana Kozlova-Johannes ja maailmanimega itaalia helilooja Ivan Fedele.

„Eesti heliloojate festival püüab tippansamblite kaasamisega rikastada eesti heliloomingu esituste pilti ning olla eesti heliloojate esiettekannete kõrval ka välisautorite teoste tellija ja esiettekandja,” põhjendab festivali kunstiline juht Monika Mattiesen oma valikuid: „Pealegi toovad sellisel tasemel ansamblid endaga kaasa ka teoseid, millest siin sageli ei kuulegi.”

Festivali peakülaline on vokaalansambel Neue Vocalsolisten Stuttgart Saksamaalt. Ansambel koosneb erakordselt virtuoossetest lauljatest, kellel justkui ei olegi tehnilisi piire. Nende kohta on öeldud, et nad on otsijad, avastajad, seiklejad ja idealistid. Oma avatuse ja katsetamisjulgusega on nende esinemistesse sageli põimitud ka teiste kunstiliikide väljendusvahendeid, neile ei ole võõrad ei elektroonika, kirjandus ega visuaalkunsti elemendid. Neue Vocalsolisten Stuttgart esineb Estonia kontserdisaalis teisipäeval, 26. mail kell 19 koostöös Eesti Kontserdiga.

Figura Ensemble Taanist ja Ensemble Poing Norrast annavad ühised kontserdid teisipäeval, 26. mail kell 19 Tartu Ülikooli Ajaloomuuseumi valges saalis ja kolmapäeval, 27. mail kell 19 Sõltumatu Tantsu Laval Tallinnas. Mõlemad ansamblid on Skandinaavia nüüdismuusika kauased tipptegijad. Figura on esitanud väljakutseid nii oma koostööpartneritele kui ka publikule, pakkudes ebatavalisi kontserte ja moodsaid muusikateatrietendusi. Ansambel Poing teeb eri traditsioonidest (rahvamuusikast, popmuusikast, eksperimentaalmuusikast jne) pärit muusikutega regulaarset koostööd üle maailma ning tänu ansambli erakordsele paindlikkusele on valminud palju ebatavalisi teoseid, mis ületavad tavapärase interpretatsiooni piire.

Londonist festivalile saabuva clapTON ensemble’i üks kunstilisi juhte on eesti helilooja Elo Masing. clapTON ensemble’i missioon on anda suuremat kõlapinda huvitavate noorte heliloojate teostele. Ansambliliikmed rõhutavad teose esiettekandele järgnevate ettekannete olulisust, et teoseid ei unustataks. clapTON ensemble’it saab kuulata reedel, 22. mail kell 19 Tartu galeriis Noorus.

Eestist esinevad Ansambel U: ja Küberstuudio, samuti uus ansambel koosseisus Külli Kudu (akordion), Kristo Käo (kitarr) ja Kadri Sepalaan (viiul), lisaks paljud solistid.

Esiettekandele tulevad uudisteosed järgnevatelt heliloojatelt: Tõnis Kaumann, Tatjana Kozlova-Johannes, Timo Kreuser, Märt-Matis Lill, Elo Masing, Monika Mattiesen, Alo Põldmäe, Markus Robam, Fausto Sebastiani, Mart Siimer, Timo Steiner, Sander Tuvikene, Age Veeroos ja Elis Vesik.

Muusika-aasta puhul on EHF sündmusel „Nüüdiskunstide öö“ kavas Tatjana Kozlova-Johannese multimeediaetendus „Betweenland-1“. Koostöös Eesti Kontserdi ja Eesti Heliloojate Liiduga tähistab festival Eduard Tubina ja Eduard Oja 110. sünniaastapäeva, kontsert kuulub ühtlasi Heliloojate Liidu juubelikontsertide sarja.

Lisaks põhiprogrammi kontsertidele Tartus ja Tallinnas on kavas keskpäeva muusikaveerandtunnid, filmiprogramm ja töötoad. EHF soovitab ka Ivan Fedele loomingule pühendatud seminari ja meistrikursusi, mis toimuvad festivaliga paralleelselt Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Järgmiseks aastaks otsib Eesti Heliloojate Festival uut nime ja ootab nimepakkumisi aadressil

https://goo.gl/BYtQMC avanevas küsitluses või otse meiliaadressil composer@composer.ee.

Festivali kava ja lisainfo: www.composer.ee, festivali leht Facebookis

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht