Telliskivi Loomelinnakus hakkas kerkima e-jäätmetest Majakas

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Margus Vetsa ja skulptor Elo Liiv

Tänasest hakkas Telliskivi Loomelinnaku keskväljakul kerkima Majakas. Skulptor Elo Liivi juhendamisel vormuvad Eesti katkised elektri- ja elektroonikaseadmed e-jäätmete Majakaks, mis sümboliseerib Eestis ühe päeva jooksul tekkivat selliste jäätmete hulka – 25 tonni. e-jäätmete Majakas saab olema 10 meetrit kõrge.

Eestis tekib hinnanguliselt 9000 tonni e-jäätmeid aastas, millest 4000 tonni kogutakse jäätmejaamade ja kogumispunktide (vt. kuhuviia.ee ) kaudu kokku ning valdav enamus neist ümbertöötlemisel tekkinud materjalidest läheb ringlusesse. Kui usaldad oma jäätmed õigete isikute kätte, on võimalik näiteks vanast külmkapist 95% taaskasutada. Umbes 55% (5000 tonni aastas) elektroonikajäätmetest liigub Eestis muid teid pidi ja nende materjalide ringlussevõtu kohta tootjad kinnitust anda ei saa.

Mida saaks iga inimene teha selle ökoloogilise jalajälje vähendamiseks?

„Iga päev jääb Eestis suur hulk vanu kodumasinaid ja teisi elektroonikaseadmeid nõuetekohaselt kokku kogumata – nad ei jõua tootjate ega sertifitseeritud jäätmekäitlejate kätte,” sõnab Margus Vetsa, tootjavastutusorganisatsiooni EES-Ringlus juhatuse liige. „Seega ei lähe nad ka ringlusesse ja mittenõuetekohane käitlus suurendab meie kõigi ühist ökoloogilist jalajälge.”

E-jäätmete Majakas

„Suured asjad algavad väikestest sammudest, seepärast – too oma katkised kodumasinad, suured ja väikesed, jäätmejaamadesse ja kogumispunktidesse! Kasutuks muutunud elektril töötavate asjade, alatest puldiautost ja lõpetades külmkapiga, koht ei ole prügikastis või selle kõrval. Olenevalt suurusest ootavad nad ostukohta või jäätmejaama toimetamist,” lisas Margus Vetsa. vt. www.kuhuviia.ee

„e-jäätmete Majakas sümboliseerib Eestis ühe päevaga tekkivaid elektri- ja elektroonikajäätmeid – 125 m3,” ütles skulptor Elo Liiv. „Olgu see Majakas meile kõigile meelde tuletamas, kui tähtis on kasutatud kodumasinate ja muude seadmete taasringlusse võtt, vähendamaks meie ökoloogilist jalajälge. Alati on jäätmed vaja viia kogumispunktidesse,” lisas Liiv.

Laupäevaks hakkab Telliskivi Loomelinnakus e-jäätmete Majakas täituma kasutatud e-jäätmetega. Kunstiteose sünnile saab kaasa aidata igaüks, kes oma kasutu ja katkise kodumasina või lambipirnid 12. või 13. oktoobril Telliskivi Loomelinnaku konteinerisse toob.

* * *
Maailmas taaskasutatakse igal aastal vaid 20% e-jäätmetest. See tähendab, et aastas jõuab 40 miljonit tonni e-jäätmeid prügilatesse, põletustehastesse või müüakse riikidesse, kus puuduvad nõuetele vastavad käitlusvõimalused. Jäätmete ebaseadusliku saatmisega arenguriikidesse põhjustatakse tõsiseid tervise-, keskkonna- ja sotsiaalseid probleeme.

Isegi Euroopa Liidus, kus ollakse juhtival positsioonil e-jäätmete taaskasutamises, kogutakse ja võetakse ringlusesse ainult 35% e-jäätmeid.

Rahvusvaheline elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmete päev – 14. oktoober – e-Waste Day on ellu kutsutud, et edendada elektri- ja elektroonikaseadmete taaskasutamist kogu maailmas. e-Waste Day eesmärgiks on tõsta üldsuse teadlikkust e-jäätmete taaskasutusest.

Eestis käivitab WEEE Forumi liige EES-Ringlus kuuajalise teabekampaania, kutsudes inimesi kasutama kuhuviia.ee keskkonda, leidmaks endale lähim koht e-jäätmete äraandmiseks.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht