HELIjaKEEL. “Su hooleks…”

Kontserdisarja HELIjaKEEL käesolev hooaeg on keskendunud kaduvatele keeltele ja kultuuridele. Hooaja viimasel kontserdil on läbivaks teemaks eesti vaimulikud rahvaviisid ning seosed rahvapärimuse ja ristiusu vahel.

Kontsert “Su hooleks…” Tõnu Kõrvitsa, Ester Mägi, Kristiina Ehini loominguga toimub esmaspäeval, 29. mail kell 18 Sutlepa kabelis Eesti Vabaõhumuuseumis, Tallinnas ning teisipäeval, 30. mail kell 19 Karlova Teatris, Tartus. Esinevad Arete Teemets (sopran), Iris Oja (metsosopran), Heli Ernits (oboe), Harry Traksmann (viiul), Olga Voronova (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello), Diana Liiv (klaver), Kristiina Ehin (sõna).

Tõnu Kõrvitsa loomingust kõlavad kontserdil “Neli vaimulikku rahvaviisi”; “Metsalinnud” (põhineb Kanepist pärit rahvaviisil “Lind lohutamas”); “Thule mustrid” (Kõrvits: “Püüdsin muusikas tabada sellist “liikumist”, mida võib kohata vanades kudumites ja vöökirjades) jt teosed.
Ester Mägi muusikast tulevad muu hulgas esitusele “Psalm” ja rahvaluulel põhinevad laulutsüklid  “Kolm setu muinasjutulaulu”, “Põllul laulmine” ning uus versioon teosest “Rõngu viis”.
Muusika vahele loeb oma loomingut poetess Kristiina Ehin.

Tõnu Kõrvitsa (1969) poeetiline ja nägemuslik muusika viib kuulaja hüpnootilistele rännakutele looduse ja rahvapärimuse, inimhinge ja alateadvuse maastikele. Kõrvitsa helikeeles täiendab väljendusrikast meloodikat peenekoeline harmoonia- ja tämbrivärvide spekter. /emic/
Ester Mägi (1922) traditsioone austava helikeele põhitunnusteks on selge vormiloogika, läbipaistev kõlapilt ja intiimne või objektiivne väljenduslaad. Valdavalt on tema teoste aluseks eesti rahvaviisil põhinev või sellele lähedane lakooniline motiivistik. /emic/
Epp Patrone Kristiina Ehinist (1977): “…midagi ebamaist ja haldjalikku on Kristiinas tõesti. Juba jookseb ta mäest alla, dressid seljas, et oma rakud läbi raputada, siis on kadunud, küll raamatukogutuurile või loovregilaulu õpetama, küll rahvusvahelisele luulefestivalile uut auhinda vastu võtma. Siis on ta tagasi, istub agulitrepil, mängib karmoškat ja mainib, et on oma luuletustele viisid teinud…”

Sari toimub koostöös Fenno-Ugria Asutusega.

Rohkem infot:
https://www.facebook.com/events/431781823858298/?ti=icl
http://kammermuusikud.ee/toimub-helijakeel-2016-2017-3/

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht