Ellerhein tähistab suurejooneliselt 65. sünnipäeva

Eesti üks pikima traditsiooniga ja rahvusvaheliselt silmapaistev kooristuudio Ellerhein tähistab sel laupäeval, 20. mail oma 65. sünnipäeva. Estonia kontserdisaalis astub üles Eesti hetke suurim naiskoor – Ellerheina tütarlastekooriga liitub vilistlaskoor ning laval on kokku üle 130 laulja.

Praeguse nimega Tallinna Huvikeskuse Kullo kooristuudio Ellerheina asutas 65. aastat tagasi koorijuht, professor Heino Kaljuste. Ellerhein on aegade jooksul pälvinud kümneid auhindu rahvusvahelistel koorikonkurssidel. 2004. aastal võitis koor Grammy auhinna Sibeliuse kantaatide salvestuse eest koostöös Paavo Järvi, Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Eesti Rahvusmeeskoori ning koormeistrite Tiia-Ester Loitrme ja Ants Sootsiga.

“Koori elujõulisuse saladus peitub inimestes, nendes, kes pühendunult kooriga tegelenud. Heino Kaljuste paigutan selles nimekirjas püramiidi tippu. Edasi, võib-öelda, leidis ta leiunurgast minu,” sõnab Tiia-Ester Loitme, kes juba 1970. aastal koori dirigendina alustas.

“Koormeister, üks ja ainus Ülle Sander, jõuline pianist Katrin Kuldjärv, tunnustatud hääleseadja Ester Lepa,” nimetab Loitme nimesid, kelle najal koori arendas.

“2012. aastal oli armas anda see laitmatult töötav üksus üle Ingrid Kõrvitsale,” lisab Loitme ja märgib, et kõige kirkamad mälestused on seotud just Jaapani ringreiside, plaadistuste ja loomulikult Grammy auhinna pälvimisega.

„Mul on suur rõõm töötada nii motiveeritud ja muusikateadlike noortega,” kirjeldab Ingrid Kõrvits Ellerheina koori praeguseid lauljaid. „Arvestades kui tihe on Ellerheina tütarlastekoori kalender, on meie tüdrukud väga pühendunud ja võimekad. Kõik on ju kooliealised lapsed, kes leiavad iga nädal pea kümme tundi tõsiseks harjutamiseks,” lisab dirigent.

Tema sõnul on Ellerheina juubeliaasta tõeliselt tihe – esinetakse dirigent Paavo Järviga Saksamaal, NO99 teatri „Pööriöö une” etendusega Berliinis, lisaks võetakse osa ülemaailmsest koorimuusika sümpoosionist Hispaanias Barcelonas, osaletakse muidugi ka suvel toimuval noorte laulupoel. „Juba valmistame ette ka osalemist MustonenFestil Iisraelis 2018. aasta veebruaris,” märgib Kõrvits.

Koori on aegade jooksul lõpetanud umbes 1000 lauljat. Paljud neist astuvad üles ka laupäeval toimuval juubelikontserdil.

„Ellerhein on andnud mulle palju sõpru, kellega suhtlen tänaseni. Kui kohtad teist ellerheinlast, kes on pool põlvkonda ees või taga, siis see vaimsus, mis meid ühendab, tekitab tunde, et oleme tundnud teineteist kogu elu,” sõnab 1986. aasta vilistlane Kaidi Hunt.

Ta lisab, et oskus mees- või õigemini naiskonnana töötada ja käituda, on oluline oskus laulmise ja noodilugemise kõrval, mida lapsed Ellerheina kooristuudiost eluks kaasa saavad.

Koori repertuaar koosneb nii klassikalisest kui ka tänapäevasest koorimuusikast väljapaistvatelt heliloojatelt Eestist ja üle maailma. Ellerhein on korduvalt üles astunud näiteks Jaapanis, Saksamaal, Rootsis, Hispaanias, Prantsusmaal, Kanadas, Itaalias, USAs. Ellerheina kooristuudiosse kuuluvad mudilaskoor, lastekoor ja tütarlastekoor.

Laupäevase sünnipäevakontserdi esimese poole on lavastavad Anne Türnpu ja Eva Koldits ning see koosneb peamiselt Veljo Tormise lauludest. Teises osas esitatakse lemmiklaule Ellerheina repertuaarist läbi aegade.

Koori foto leiab siit: https://drive.google.com/open?id=0B_EcDoJSJ0BkUnBEZ2MzaWU1RGc
Fotograaf: Mait Jüriado

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht