Eesti Tekstiilikunstnike Liit tunnustab 2019. aasta parimaid

Foto Toomas Huik

Krista Leesi „Herringbone by Krista Leesi“.

Foto Toomas Huik

17. märtsil 2020 kogunes virtuaalselt loomevaldkonna esindajatest koosnev žürii, et tunnustada tekstiilikunstnike 2019. aasta erialast tegevust.
Źürii koosseisu kuulusid Aasta Tekstiilikunstnik 2018 Lylian Meister, Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2018 Mari-Triin Kirs, sisearhitekt Andres Labi, Eesti Kunstnike Liidu president Elin Kard, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi direktor ja disainikogu kuraator Kai Lobjakas, kunstiteadlane Vappu Thurlow ning disainikriitik Karin Paulus. Tekstiilikunstnike tegevust tunnustati neljas kategoorias – Aasta Tekstiilikunstnik, Aasta Noor Tekstiilikunstnik, elutöö preemia ja Aasta Tegu. Tunnustuse pälvinud autorite loomingu näitus toimub Pärnus Uue Kunsti Muuseumis.

Aasta Tekstiilikunstniku preemia nominentideks esitati Ehalill Halliste, Mariann Kallas, Krista Leesi, Eva Mustonen, Aet Ollisaar ja Erika Tammpere.

Aasta Tekstiilikunstnikuks 2019 valiti Krista Leesi.
Krista Leesi osales 2019. aastal edukalt rahvusvahelisel tekstiilinäitusel Leedus, Slovakkias, Tšehhis, USAs, Hispaanias, Portugalis, Poolas ja Eestis. Madriidis toimuval rahvusvahelisel kaasaegse tekstiilikunsti biennaalil 8th International Biennial of Contemporary Textile Art WTA pälvis Krista Leesi teos žürii tunnustusena äramärkimise. Samuti saavutas Krista Leesi võidu konkursil „Eesti Posti jõulupostmark 2019“ ja teise koha Kohtla- Järve Riigigümnaasiumi kunstikonkursil. Aasta alguses toimus Hop galeriis Krista Leesi isikunäitus „Herringbone by Krista Leesi“, mille keskmes oli mustridisain kui omamoodi kunstiliik. Installatiivse näituse inspiratsiooniallikaks oli nii traditsioonilise kangatüübi herringbone (kalasaba) mustri kujundusprintsiip kui ka selle ingliskeelne nimetus (herring, eesti k heeringas). Oktoobris kutsus ETDM Krista Leesi kujundama väljapanekut näituste sarjas „Tuba“, mille eesmärgiks on panna kaasaegseid kunstnikke ja disainereid suhestuma oma kogudega. Projektile uute teoste loomisel sai Krista Leesi inspiratsiooni muuseumi ümbritsevast välisest keskkonnast, aga ka igapäevasest elust aastal 2019. Krista Leesi on pälvinud tunnustuse Aasta Tekstiilikunstnik ka 2001. ja 2014. aasta loomingulise tegevuse eest.

Aasta Nooreks Tekstiilikunstnikuks 2019 valiti Maryliis Teinfeldt-Grins
Maryliis Teinfeldt-Grins on Kõrgema Kunstikooli Pallas üliõpilane, kelle loominguline aktiivsus on muljetavaldav. Olles samaaegselt nii katsetaja kui süsteemne vaatleja, paeluvad Maryliisi ühiskondlikult olulised teemad. Tema portfoolios leidub nii visandeid kui installatsioone, teostatud tööde materjalivalikud on põnevad ja ootamatud. Viimasel ajal on Maryliis Teinfeldt-Grins tegelenud mälestuste maastike (taas)avastamisega, valmistudes pikemaajalise uurimuse põhjal kaitsma Pallases sel kevadel oma lõputööd. Õppimise ajal on Maryliis täiendanud end ka Läti Kunstiakadeemias ja käinud praktikal Londonis, osalenud mitmkäinud käinud etel näitustel ning konkurssidel. 2019. aastal pälvis Maryliis Teinfeldt-Grins Tartu Valla loomingulise stipendiumi ning Kultuuriministeeriumi poolt välja antava Eduard Wiiralti stipendiumi.

Elutöö preemia pälvis Maasike Maasik
Maasike Maasik on tunnustatud tekstiilikunstnik, kes on pühendunud õpetamisele Eesti Kunstiakadeemias järjepidevalt ligi 50 aastat. Kunstnikuna on Maasike Maasik tuntud gobelääni kui väljendusvahendi võimaluste uurijana, arendades jätkuvalt edasi omanäolist käekirja ja leides uusi loomingulisi võimalusi. Maasike Maasik on oma loomingut tutvustades öelnud, et peab oluliseks heade emotsioonide jagamist oma tööde kaudu. Tema gobeläänid on nagu poeetilised jutustused, millelt võib leida muinasjutulisi tegelasi ja loodusmotiive, igal tööl on oma lugu. Maasike Maasiku teoseid võib leida nii ühiskondlikest hoonetest kui ka muuseumide kogudest, 2019. aasta alguses toimus tema uuema loomingu esitlus Stockholmi Eesti Majas. Väga oluline on Maasike Maasiku panus tekstiilikunsti haridusse, hinnatud õppejõuna on ta oma teadmisi ja oskusi edasi andnud mitme põlvkonna tekstiilikunstnikele.
Maasike Maasik on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia (EKA) tekstiili eriala 1968. aastal ja seejärel Moskva Kõrgema Tööstuskunstikooli mittestatsionaarse aspirantuuri tekstiili eriala 1977. aastal. Aastatel 1968 – 1971 töötas Maasike Maasik Narva Kreenholmi Manufaktuuri trükitekstiili kunstnikuna ja alates 1971. aastast EKA tekstiilikateedris õppejõuna, sh 1986-1994 kateedri juhatajana. Maasike Maasik on pälvinud mitmeid tunnustusi, 2009. aasta loomingulise tegevuse eest on ta pälvinud ka tunnustuse Aasta Tekstiilikunstnik.

Aasta Tekstiilitegu 2019 on Kadi Pajupuu tegevus Eesti tekstiilivaldkonna tutvustamisel
Kadi Pajupuu on väsimatult panustanud tekstiilivaldkonna tutvustamisse nii Eestis kui rahvusvaheliselt. 2019. aastal toimus tema eestvõtmisel Eesti tekstiiliettevõtteid ja loomingulisi tegijaid tutvustav mitme päevane ekskursioon Textour, millel osalesid valdkonna esindajad Põhjamaadest ja Hollandist. Samuti kureeris Kadi Pajupuu Pärnu Muuseumis toimunud näitusi ning rahvusvahelist konverentsi. Näitusel “Kaadrid” osalesid mitmete riikide kunstnikud kelle loomingu ühine nimetaja on žakaarkangad, samas toimus Hollandi Damastikudujate Gildi näitus “Valgus ja vari”. Näitustega kaasneval rahvusvahelisel konverentsil The Loom Tamers esinesid autorid, kes kasutavad žakaartelge oma töövahendina.

Tekstiilipreemiaid antakse Eesti Tekstiilikunstnike Liidu (ETeKL) eestvõttel välja kord aastas. Aasta Tekstiilikunstniku preemiale kandideerimiseks valib ETeKLi juhatus nominendid liikmete vastava kalendriaasta loomingulise tegevuse põhjal.
Aasta Noore Tekstiilikunstniku preemiale saavad kandideerida kuni 35-aastased tekstiilikunstnikud või –disainerid, kandideerimiseks ei pea olema ETeKLi liige; preemiale saavad kandideerida ka üliõpilased. Aasta Tekstiilitegu on tunnustus, mis antakse eelmisel kalendriaastal tekstiilikunsti või –disaini valdkonnas olulist ühiskondlik-kultuurilist mõju omanud teo või tegevuse eest. Tunnustusele Aasta Tekstiilitegu võivad esitada kandidaate kõik ETeKL-i liikmed, tunnustuse saaja ei pea olema liidu liige.
ETeKL on Aasta Tekstiilikunstniku preemiat välja andnud alates 1996. aastast, 2020. aastal korraldas žürii tööd juhatuse liige Ainikki Eiskop.
Eesti Tekstiilikunstnike Liit korraldab Pärnus Uue Kunsti Muuseumis näituse TEGIJAD, mis toob vaatajate ette Aasta Tekstiilikunstniku tunnustuse pälvinud autorid läbi aegade, esialgselt maisse planeeritud näituse toimumise uus aeg selgub peale eriolukorra lõppu. Näitus tutvustab ka kõigi tänavu preemia pälvinud autorite loomingut.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht