Eesti Keele Instituudi tunnuslauseks sai „Mis keeles, see meeles“

Eesti Keele Instituut (EKI) valis oma tunnuslauseks „Mis keeles, see meeles“. Tunnuslause leiti avaliku konkursi tulemusel ja selle pakkus välja Eesti Rahvusringhäälingu välissaadete toimetaja Tarmo Maiberg.
Suve hakul tehti üleskutse e-posti ja sotsiaalmeedia kaudu, leidmaks EKI-le tunnuslause. Pakuti 33 lauset. Aitäh kõigile, kes mõelda aitasid! Lauseid sõeluti läbi kolme vooru ja EKI valis oma tunnuslauseks „Mis keeles, see meeles“.
„See lause on mulle kusagilt kõrvu jäänud ja mõte on, et niikaua kui on sõna olemas, on ka keel alles. Kui mäletad sõnu, siis keel elab,“ ütles lause välja pakkunud Tarmo Maiberg.
Lause põhineb eesti vanasõnadel, nt Mis meele peal, see keele peal. Mis mõistsid mõtleda, mõista ka ütleda. Mis meel mõtleb, seda suu räägib.
Mis suus, see südames. Kõik need viitavad mõtte ja väljenduse otsesele seosele, keelele, mille kaudu ennast väljendame. Tunnuslauses on esikohale tõstetud keel, sest keele kaudu hoiame kõike meeles. Mis on kord mõeldud, sõnastatud, välja öeldud või kirja pandud, sellel on võimalus alles jääda nii suulises kui ka kirjalikus pärimuses. Teistpidi – kui midagi on meeles, on see peagi ka keeles, ehk tuleb sõnastada.Tähtis on asjaolu, et tunnuslauses olevad sõnad on ürgugrilikud: „keel“ on Uurali tüvi ja sõna „meel“ tuntus ulatub udmurtideni.
„Eesti Keele Instituut aitab hoida ja arendada meie vaimset ühisvara – eesti keelt. Meile on väga tähtis, et instituut ja selle pakutavad teenused oleksid eesti keele kasutajatele tuttavad ja lähedased,“ ütles EKI direktor Tõnu Tender. „Loodetavasti aitab instituudi tunnuslause valimine ning selle kasutamine instituudi tuntusele veidi kaasa.“
Kaasatud eksperdi, Tallinna Ülikooli kommunikatsiooni instituudi reklaami ja imagoloogia lektori Tiina Hiobi sõnul väljendab see lause keele seost mäluga ning annab kaudselt edasi ka EKI kui organisatsiooni rolli puudutavat sisu. „Lause on rütmiline ja riimuv. Võimaldab kujuneda assotsiatsioonidel, mis on seotud eesti keele ja kultuuriga,“ sõnas Hiob.
Eesti Keele Instituut on riigi teadus- ja arendusasutus, mille põhieesmärk on aidata kaasa eesti keele säilimisele läbi aegade. Instituut tähistab tänavu oma 70. sünnipäeva; siin uuritakse tänapäeva eesti keelt, eesti keele ajalugu, eesti keele murdeid ja soome-ugri
sugulaskeeli.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht