ETV näitab aprillis mõtlemapanevaid dokfilme inimõigustest

Anneli Tõevere-Kaur

Aprillis näeb Eesti Televisiooni kahel kanalil dokumentaalfilme inimõigustest. Valikus on valusalt mõjuvad filmid sõjakuritegude lahkamisest, poliitilist repressioonist, sõnavabaduse pärast ekstreemsusteni kalduvast piinamisest. Eetrisse jõuab film laste vägivaldsest kohtlemisest ning vaesust ärakasutavate äriskeemide toimimisest.

Filmid viivad maailma eri paikadesse Põhja-Koreast Kongoni, Inglismaast Birmani, vahendades ETV vaatajatele aprillikuus palju mõtlemapanevaid ja sügavaid teemasid.

8. aprillil kell 21.25 ETV2-s
dokkaader: Nautige vaesust (Enjoy Poverty, Holland 2008) Maailma humanitaarabisüsteemi väärtused on kiivas, väidab Hollandi kunstnik Renzo Martens oma provokatiivses ja vastuolulises filmis.
Teekonnal läbi Kongo Demokraatliku Vabariigi kohtub ta kohalike elanikega ja püüab neid veenda, et vaesus on loodusvara, mis toob sisse rohkem kui kuld. Rahvusvahelised abiorganisatsioonid ja meedia teenivad arengumaade vaesuse kajastamisega suurt kasu. Martens soovitab kongolastel hakata ise vaesuse pealt raha teenima.

12. aprillil kell 22.10 ETV-s
Välisilm esitleb: Lõvinaised (Lion Women – The Fight for Freedom in Iran, Norra 2010) Ka Iraanis on ärkamisaeg ja selle eesotsas on vaprad naised. Alates ajatolla Homeini võimuletulekust ja ðariaadiseaduste kehtestamisest Iraanis on naisi ahistatud, taga kiusatud ning tapetud. Pööre toimus 2003.
aastal, kui Shirin Ebadi sai esimese mosleminaisena Nobeli rahupreemia laureaadiks. See innustab rõhutud naisi võitlusse vabaduse ja võrdsuse eest, kuigi nad teavad, et riskivad eluga.

15. aprillil kell 21.25 ETV2-s
dokkaader: Karmid tädid (Rough Aunties, Inglise 2008) Jackie, Mildred, Eureka, Sdudla ja Thuli nõustavad Lõuna-Aafrikas Durbanis seksuaalselt ärakasutatud lapsi ja teevad kõik selleks, et viia pedofiilid kohtu ette. Naised ammutavad jõudu üksteisest ega kaota lootust, ehkki näevad oma igapäevatöös palju kannatusi. Viis erakordset naist, kes tunnevad sügavalt kaasa noortele ohvritele ja ajavad kangekaelselt õiglust taga, avastavad, et selle missiooni käigus on neist saanud “karmid tädid”.
Kim Longinottol (“Hoia mind, las mul minna”) on õnnestunud luua intiimne portree muutustest Aafrikas, seekord apartheidijärgses Lõuna-Aafrikas.
Filmi kodulehekülg: www.roughaunties.com

22. aprillil kell 21.25 ETV2-s
dokkaader: Lood Yodokist (Yodok Stories, Norra 2009) Põhja-Korea koonduslaagrites viibib praegu rohkem kui 300 000 meest, naist ja last, keda süstemaatiliselt piinatakse, näljutatakse ja tapetakse.
Kinnipeetavate arv ei vähene, sest uusi “klassivaenlasi” tuuakse pidevalt juurde. Mõnedel on siiski õnnestunud laagritest põgeneda ja Lõuna-Koreas uut elu alustada. Osa põgenikest otsustas teha muusikali, mis jutustab nende katsumustest Yodoki koonduslaagris. Filmi näidati PÖFFi filmifestivalil 2009.
Filmi kodulehekülg: www.yodokfilm.com

29. aprillil kell 21.25 ETV2-s
dokkaader: Videoreportaaþ Birmast (Burma VJ, Taani 2009) 1988. aastal nägi väike Joshua Birma sõjaväelise hunta vägivalda meeleavaldajate vastu, mis lõppes enam kui kolme tuhande inimese surmaga.
Sellest ajast võitleb ta demokraatia eest. Tema ja veel kolmekümmend vaprat Birma noort eksiilis tegutsevast telejaamast Birma Demokraatlik Hääl otsustasid väikeste videokaamerate ja mobiiltelefonide abil dokumenteerida üksikasjalikult 2007. aasta septembris demokraatia toetuseks toimunud meeleavaldusi ja nende julma laialiajamist.
Need kaameratega jäädvustatud dramaatilised sündmused jõudsid kogu maailma uudistekanalitesse ning ajuti sai maailm vaid tänu neile teada, mis Birmas tegelikult toimus. Haarav film annab üksikasjaliku ja eheda ülevaate sellest, mis toimus siis, kui birmalased said üle 19 aastat kestnud hirmust valitsuse repressioonide ees ning vallutasid buda munkade toetusel Yangoni tänavad. Film on võitnud hulgaliselt auhindu rahvusvahelistel festivalidel ja oli 2010. aastal Oscari nominent.
Filmi kodulehekülg: www.burmavjmovie.com

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht