Aprillis avatakse Toomemäel Tartu toomkiriku valguskunstiteos „Koit ja Hämarik“

25. aprillil kell 21.00 avatakse Tartus Toomemäel toomkiriku valguskunstiteos „Koit ja Hämarik“.

Teose autoriks on Belgia valgustusdisaini agentuur Light To Light, mida esindab Fiorenzo Naméche koostöös valgusdisainerite Chiara Carucci (Itaalia) ja Alfred Sà’ga (Hispaania). Fr. R. Faehlmanni kunstmuistendist inspireeritud valguskunstiteoses kohtuvad müstiliselt kaunil Toomemäel põhjamaine folkloor ja tipptasemel valguslahendus. Kunstiline valgusteos ärgitab kultuuripärandit tõlgendama sõna otseses mõttes uues valguses, innustades ka linnaruumi uudsele, keskkonnateadlikule ja loomingulisele arengule.
Valguskunstiteos avatakse toomkiriku varemetes võimsa valguslavastusega „Aja varjud“, mille autor on Argo Valdmaa. Valguslavastus peegeldab ilu ja valu, mida toomkirik on näinud läbi sajandite ning kasutab nii laservalgust, projektsioone kui koreograafiat. Lavastus on kõigile huvilistele tasuta. Etendus kestab 10 minutit ja kordub õhtu jooksul neli korda: kell 21.30, 22.00, 22.30 ja 23.00.

Tartu Ülikooli muuseumi juht Mariann Raisma: „Toomkiriku valguskunstiteose avamisega tähistab Tartu Ülikooli muuseum Tartu piiskopi peakiriku esmamainimise 800. aastapäeva. Tartu piiskopiriigi loomine on Tartu ajaloos teedrajav sündmus, mis kujundas Tartust euroopaliku linna. 800 aasta jooksul on toomkirik elanud üle tõuse ja langusi. Nii nagu Tartu linn, on ka toomkirik ellujääja: vahepeal varemetesse jäänud toomkirik sai 19. sajandil uue elu ülikooli raamatukoguna ning seejärel ülikooli muuseumina. Peagi avatav valguskunstiteos näitab keskaegse kiriku võimsust uues valguses. Kuidas aga sajanditevanuse arhitektuuri ja nüüdisaegse valguskunsti kahekõne Tartu ühe saladuslikuma sümboli lugu mõtestab, seda tuleb Toomele ise kogema tulla. Lisaks valguskunstiteosele tähistab Tartu Ülikooli muuseum sel aastal aastapäeva ka näitusega „Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest“, mis avatakse 30. oktoobril.“

Valguskunstiteose avamisõhtul saab endale meelepärast soetada toomkiriku varemete juurde loodud Ula pop-up-baarist. Õhtu jooksul on Tartu Ülikooli muuseumis avatud ka näitus „Kunst või teadus“ ja toomkiriku tornid, kuhu pääseb sooduspiletiga (3 eurot, kuni 8-aastased (k.a) tasuta). Muuseum ja tornid on avatud kell 20.30–23.00.

Tartu toomkiriku valguskunstiteos on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projektist „Toomemäe taasavamine“. Tartu Ülikooli muuseumi projekt äratab Tartu ajaloolise südame ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil. Toomemäe paikkondlik eripära on kujunenud aastasadade jooksul. Siin asus keskajal linnasüda. Siinsamas lähedal tegutseb Tartu Ülikool, mis on juba neli sajandit olnud nii Tartu kui ka Eesti sümboliks. Tänapäeval on Toomemägi rahulik park Tartu kesklinnas, aga paiga põnevast loost võiks palju rohkem inimesi osa saada. Avame Tartu ja tartlaste rikast kultuuri- ja teaduspärandit tänapäevases võtmes ning toome mäele taas elu! Tule ja veendu ise, et Toomemägi on väärt avastamist – nii päeval kui ka õhtul!

Valguskunstiteose valmimist toetavad Tartu linn, Tartu Ülikool, SA Tartu 2024 ja Muinsuskaitseamet. Tööde teostaja on PVH Ehitus.

Lisainfo: https://muuseum.ut.ee/et/sisu/toomkiriku-valguskunstiteos

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht