PEALELEND: Andrus Kallastu (Vikipeedia autorite kollektiivi nimel)

Aili Künstler

Selle aasta teisel päeval määras Vikipeedia hulga tunnustusauhindu (ka rahalisi preemiaid) nüüdismuusika-alaste artiklite koostamise eest. Sisuline külg on üks asi, kuid faktide kõrval on vägagi olulised ka sõnastus, terminoloogia ja kirjapilt. On ju Vikipeedia koht, kuhu iga arvutikasutaja paratamatult vaatab, kui midagi teada  tahab. Kuivõrd arvestati tunnustamisel ka oskuskeele-pädevust? Kuidas annab tõsta Vikipeedia oskuskeelse teabe usaldusväärsust?

Andrus Kallastu: „Kus viga näed laita, seal tule ja aita.” Selle kõnekäänu kohta pole vist sobivamat näidet kui Vikipeedia, mille autorid võivad olla kõik soovijad. Seepärast käib Vikipeedia puhul iga kriitika ka kritiseerija enda kohta. Vabatahtlike autorite koostöös kujuneb lõpuks suurim, kättesaadavaim ja rikkaim entsüklopeedia.  Vikipeediat koostades on kokku lepitud, et oskuskeele terminite kasutamine peab olema kooskõlas vastava eriala terminikasutusega. Kui on olemas autoriteetne oskussõnastik, siis tuleb juhinduda sellest. Kui aga oskussõnastik puudub, siis tuleb kasutada muid allikaid: erialakirjandust, õigekeelsussõnaraamatut ja teisi üldsõnaraamatuid, üldentsüklopeediat. Vikipeedia võimaldab koguda erinevate allikate terminikasutust mahupiiranguteta,  kajastades eri traditsioone üha põhjalikumalt. Enamik trükiväljaandeid seda teha ei saa. Kirjutades valdkonnas, milles eestikeelne terminoloogia puudub, annab Vikipeedia hea võimaluse algatada terminoloogia väljatöötamist. Autoriteetse algallika puudumisel on võimalik viidata ka vähem autoriteetsetele allikatele. Vikipeedia usaldusväärsus kasvab koos Vikipeedia laienemisega kolmes suunas: (a)  artiklite maht, (b) viidete arv, (c) vastava eriala professionaalide liitumine autorite ringiga. Mida enam asjatundjaid kaastööd teeb, seda usaldusväärsemaks terminoloogiaallikaks Vikipeedia kujuneb. Samas on selge, et Vikipeedia ei kujune kunagi lõplikuks terminoloogiliseks autoriteediks. Samuti peab kasutaja alati silmas pidama, et Vikipeedia, nagu iga teinegi entsüklopeedia, on n-ö teisene allikas, kus sisalduvasse infosse tuleb suhtuda kriitiliselt. 

Nüüdismuusika artiklite kirjutamise võistluse preemiad anti seekord eelkõige heade algatuste eest. Konkursi eesmärk oli tõmmata nüüdismuusika oskuskeele probleemidele üldsuse laiemat tähelepanu ning ärgitada kaastööle muusikaprofessionaale.

Allikas: http://et.wikipedia.org/wiki/Vikipeedia:Vikiprojekt_N%C3%BC%C3%BCdismuusika_oskuskeel/Sirp._Pealelend_19.3.2010._N%C3%BC%C3%BCdismuusika_oskuskeele_projekt

Küsinud Aili Künstler

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht