Maagilised nukud vallutavad Tallinna

Anna-Liisa ?spuu

“Tallinn Teater Treff” on uus nimi Eesti festivalikaardil. Nimi küll uus, aga minevik aastatepikkune. Festival on välja kasvanud 1991. aastal Eestis alguse saanud Läänemere maade nukuteatrifestivalist. 28. mail saab hoo sisse hoopis mahukam ja mastaapsem teatripidu, kus, nagu pealkirigi vihjab, ei kohtu mitte ainult Läänemeremaade teatritrupid, vaid osalejaid on tervest maailmast. Kui kaks suurt kultuuriüritust on kavas läbi viia ühes linnas ühel ja samal ajal, siis miks mitte ühendada käed ja toimetada ühe mütsi all? Nii jõuabki “Tallinn Teater Treff” linnarahva ja kallite külalisteni koostöös Tallinna vanalinna päevadega.

Nädalapikkusest festivalist võtavad 17 laval osa 16 riiki, 41 truppi ja 400 osalejat. Festivali põhiprogramm on suunatud nuku- ja visuaalteatrile, kohal on maailma tipud Jaapanist, Iisraelist, Itaaliast, Saksamaalt, Inglismaalt, Venemaalt ja mujalt. Festival tõestab, et nukuteater pole vaid lasteteater – nimekamad nukulavastused on suunatud just vanemale publikule.

“Tallinn Teater Trefi” põhiprogrammi koostamine on kestnud pea kolm aastat. Tänaseks kokku saadu annab sisuka ülevaate maailma rahvaste nuku- ja visuaalteatri traditsioonist. Lisaks maailma nukutippudele näeb ka andekaid nukuteatriilma tulevikutegijaid Peterburi Riikliku Teatriakadeemia ja Turu Kunstiakadeemia nukuteatri osakonnast. Eraldi peaks põhiprogrammis välja joonistuma Põhjamaade nukuteatritraditsioon, kuivõrd esindatud on selle regiooni tuntumad nukuteatrid.  

Lisaks põhiprogrammile on festivalil kaks lisaprogrammi: “Noor vaim” ja UNIMA oma. Ülemaailmse nukuteatrite ühenduse UNIMA programmis näeb nukulavastusi UNIMA Eesti Keskuse nukuteatritelt Hiiumaalt, Viljandist, Jõhvist, Kehrast ja Tallinnast.

“Noor vaim” on festival festivalis, kus kohtuvad tulevased Eesti näitlejad, tantsijad ja muusikud. Osalevad Tallinna ja Viljandi teatri- ja tantsuüliõpilased, teatri- ja tantsustuudiod ning Georg Otsa nimelise muusikakooli muusikud. “Noor vaim” esitleb tänase lavanooruse kunstilisi valikuid, suundumusi ja vaimsust.

“Tallinn Teater Treff” ei ole täna, siin ja praegu vaid seetõttu, et Eestis puudus siiani mastaapse rahvusvahelise kaaluga lastele, noortele ja täiskasvanutele suunatud festival. Selle korraldaja Eesti Nuku- ja Noorsooteater soovib festivaliga avardada nii oma silmaringi kui ka tutvustada Eesti publikule maailma tippe.

Festivali eesmärk on aastaks 2011 saavutada selline elujõud, mis aitaks väärikalt tähistada Tallinna kui Euroopa kultuuripealinna aastat. Tänavu asetseb festivali pearõhk nukuteatrikunstil, kuid soovime aasta-aastalt festivali rõhuasetusi laiendada. Loodame, et aastal 2011 paeluvad publikut lisaks Tallinn Teater Trefile” ka Tallinna tantsu-, muusika-,  filmi- ja kunstifestival.

TREFFamiseni!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht