„Noorte kriitikute luubi all”

Marje Ingel, Gerhard Lock, Mari-Liis Rebane, Riina Roolaid

Kultuurikriitika võistlus „Noorte kriitikute luubi all” korraldati 2011. aastal teist korda. Kuna konkursi kavandamisel oli üks eesmärke kajastada võimalikult täielikult kogu Tallinna Euroopa kultuuripealinnaks olemise aasta sündmusi, viidi muusika-, tantsu-, filmi-, kunsti- ja interdistsiplinaarsete kunstide kriitika võistlus läbi kahes etapis ja kahel tasandil. Poolprofessionaalse ehk A-tasandi tekstid olid oodatud spetsiaalselt konkursi tarbeks loodud uuele veebilehele www.luubiall.ee, mis kujuneb edaspidi loodetavasti interdistsiplinaarseks kultuurikajastamise foorumiks. Blogiehk B-tasandi tekstid olid oodatud Tallinna keskraamatukogu muusikaosakonna veebipäevikusse www.keskraamatukogu.ee/muusika/blog. Mõlemal veebilehel on avaldatud mõlema etapi tulemused ja võidutööd. Konkursile kvalifitseerus kokku 58 teksti, neist A-tasandile kokku 43 ja B-tasandile 15 teksti. Muusikateemalisi kirjutisi oli 25, kunstiteemalisi 10, tantsuteemalisi 9, filmiteemalisi 7, interdistsiplinaarse kunsti ja/või teatri teemalisi 7.

Niisugune valdkondadesse jaotamine on mõistagi tinglik, sest mõnigi kunsti valdkonnas osalenud võistlustöö hõlmas ka muusikat ja vastupidi. Leidus ka töid, mis haarasid laia valdkondade spektrit, kuigi olid märgitud osalema ainult ühes neist. Žüriid rõõmustaski eri kunstivaldkondade kajastatus ja kirjutiste kõrge tase ning samuti mitmete aktiivsete noorte kriitikute esiletõus: Marie Pullerits, Maarja Hindoalla, Marjam Selge, Pärtel Toompere ja Maivi Kärginen väärisid auhinda konkursi mõlemal etapil, kaks viimati mainitut aga paistsid silma juba 2010. aasta võistlusel.

Auhindamine viidi kummaski etapis läbi eraldi, konkursi lõppedes vaatas žürii siiski üle kogu konkursile laekunud tekstisaagi ning tunnustas aktiivsemaid ja mitmekülgsemaid kirjutajaid, kes olid konkursil osalenud vähemalt kolme tekstiga ühes valdkonnas või kokku vähemalt kahe tekstiga kahes kunstivaldkonnas. Tunnustati ka ühes kirjutises mitut kunstiala hõlmanud võistlustööde autoreid.

Konkursi taotluslik interdistsiplinaarsus pakkus žürii töös kunstivaldkondade kriitika tööpõhimõtete intrigeeriva võrdluse: objektikeskne (kujutava) kunsti kriitika kohtus pigem protsessikeskse muusika- ja tantsukriitikaga. Konkurss „Noorte kriitikute luubi all” tahab sama silmade avamine suunda hoida ka edaspidi ning kutsub kultuurihuvilisi uuel konkursil osalema tänavu sügisel.

Eesmärgiga ärgitada ka sel aastal potentsiaalseid noori kirjutajaid kajastama Eesti rikast kultuurielu kutsume juba märtsis ettevalmistavale kultuurikriitika seminarile Eesti tunnustatud kriitikute ja toimetajatega. Jälgige reklaami!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht