Meest sõnast, meeri sarvest!

J?n Rooste

 

Kultuuritehas Polymeri katlamaja Põhja pst 27a kaks päeva enne kontserti. piia ruber

 

Tallinn päästeti sel nädalal! Hurjuhh! Mind ja sind siin suduses linnakeses päästeti. Ilmselge, et kui Tallinn saab kultuuripealinnaks, siis ta vabastatakse raha- ja klaasmetallmüüridest, alati vuravate autode paelust, juhmi pilgu ja töllakil suuga nürikodanik kaubakeskuse jõuluvalguses koridorest kaob ja asendub säravasilmse ja eluihara inimolendiga kuskil teatrisaalis või kunstigaleriis, hämaras keldris kirjandusõdakul, kontserdil ärklisaalis, raamatukogude lõputute riiulirivide vahel elumõtet otsimas, kinosaalis, kus Hollywood ei ruuli ja popcorn on out. On ju nii? See ometigi on nii!

Ilmselge, et kui Tallinnast saab juba viie aasta pärast kultuuripealinn, siis kaob kohe praegu, paari nädala pärast Vabaduse väljakult parkla ning asendub vaimse avarusega, mille kannavad sinna käsikäes jalutavad noored armunud üle Euroopa, üle maailma. On ilmselge, et linnavalitsus peatab kõrghoonete ehitamise Pirita tee äärde ning jätab alles vohava ja mühava rohelise ilu, mis ümbritseb säälseid kultuuri- ja spordisündmuste korralduspaiku. Ma tean, et see läeb nii! Ja lõpuks ometi saab kultuuritehasele too hoog sisse lükatud, mida lubati. See algab juba täna, mil sääl leiab aset eesti muusika päevade lõppkontsert, nüüdsest alates toimub ta müüride vahel igal nädalal veel suurem ja vägevam muusika-, teatri-, kunsti-, kirjandussündmus! Ja teatrid (nii suuremad kui väiksemad) saavad oma väärilised juurdeehitused ja tuge linnalt; algab Tallinna Kammerorkestri tähelend, koostöös Eesti Kontserdiga kerkib siia korralik kammersaal. Ma kuulsin, mu unenäos laulsid inglid mulle sellest!

Ja linna tühjalt või alakasutatult seisvat kinnisvara ei ärita jõhkratele vahendusfirmadele, kes tekitavad sinna tibatillukesi kortereid, mida noortele peredele siis miljonilaenuga maha müüakse, vaid siia rajatakse noortekultuurikeskusi, kus saab teha kunsti või teatrit või bändi – Põhjamaadel kuulub ühe korraliku kultuurse linna juurde alati säärane keskus, kus noorte bändid saavad tasuta kasutada tehnikat ja ruume… Uskuge mind, just seetõttu juhivad me indie-, metal-, punk-, räpp- jne bändid aastaks 2011 ka Euroopa edetabeleid! Ma kuulsin seda, inglid mu unedes ümisesid sellest! Aga ma ei teadnud, et see kõik tuleb nii kähku.

Kõik need teatrifestivalid, kunstisündmused… ja kirjandusfestivalid, muidugi, ka mu oma armas “Sotsia”, mis nüüd linna leivale pääsevad, sest on ilmselge, et linn, kus elab nii palju praeguse Eesti tippkirjanikke, keda ka mujal märgatakse – Jaan Kross, Viivi Luik, Andrus Kivirähk, Elo Viiding, Karl Martin Sinijärv jne, jne –, korraldab suuri ja vahvaid kirjandus- ja raamatusündmusi, mis tõmbab kirjamehi üle maailma, kes siis pärast läevad ja kõnelevad, kuidas selle linna müürid päiksekullas särasid, kuidas tüdrukuil oli palmikus hõbedast täht! Mulle räägiti sellest, inglid mu unedes laulsid!

See kõik tuleb, sest Tallinn peab nüüd ju seda vastutust kandma, saades kultuuripealinnaks, olles vaimus juba kultuuripealinn. On ju nii? Ma tean, et on. Peab olema. Eksju?

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht