Darwini tuberkul ehk köbruke

Aleksander Laane

Umbes kümnendikul meist on kõrvalesta ülaservas mügarik.

Tuberkuli (Tuberculum auriculae) olemasolu teie kõrvalestal ei näita, et põlvnete Darwinite suguvõsast või et Darwin on teile kõrva peale astunud või olete kuidagi Darwiniga telepaatilisel moel seotud.

Umbes kümnendikul meist on kõrvalesta ülaservas mügarik või tipp, mis on tavaliselt suunatud kuulmekäigu poole. Kui see on olemas, siis asub see kõrvalesta serval ehk heeliksil keskmise ja ülemise kolmandiku piiril. See on atavism, mis paljudele meist on ühelt vanemalt saadud geenidega n-ö kaasa pakitud, kuid ei pruugi alati avalduda. Primaatidel oli see koht kõrva tipuks. Darwin on kirjeldanud köbrukest oma raamatus „Inimese päritolu” kui Woolneri tippu. Just Thomas Woolner pakkus esimesena välja teooria, et see köbruke võib olla atavism.

Thomas Woolner sündis 17. XII 1825 ja suri insuldi tõttu 7. X 1892. Briti poeet, kunstikaupmees ja skulptor kuulus ainsa skulptorina prerafaeliitide vennaskonda. Elas Inglismaal ja emigreerus vahepeal Austraaliasse, oli mõned aastad Kuningliku Akadeemia skulptuuriprofessor. Tema poeg Hugh pääses Titanicult.

Darwin poseeris Thomas Woolnerile 1868. aastal ja kirjeldas seda tegevust kui purgatooriumi, mida leevendas vaid Woolneri imeliselt meeldiv suhtlemismaneer. Valminud büstil pole paraku näha, kas Darwinil oli kõrvalestal köbruke või mitte.

Woolneri skulptuur „Puck” (ülekantud tähenduses ’koerustükk’), mis oli esimest korda välja pandud 1847. aastal, kujutab üleannetut nähtamatut haldjat Shakespeare’i “Suveöö unenäost”. Puck äratab parajasti magavat konna, päästes tolle näljase mao lõugade vahelt. 1870. aastal kirjeldab Darwin oma märkmetes, et Pucki tegemise ajal käis Woolner loomaaias ahvide kõrvu visandamas, et ka oma tegelasele teravatipulised kõrvad teha. Peagi kohtas ta meest, kellel oli kõrvalestal köbruke ning huvitav seos oligi leitud. Woolneri saadetud joonis leidis aga koha Darwini kuulsas teoses „Inimese põlvnemine ja suguline valik” („The Descent of Man and Selection in Relation to Sex”).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht