Pealelend: kiwa

PILLE-RIIN LARM

Just enne seenekorjehooaja algust esitles kirjastus ;paranoia kogumikku „Seeneriik on lähedal”, kus 29 autori tekste ja pilte seentest. Eks temaatilisi kogumikke on ikka tehtud (armastusest, aastaaegadest, alkoholist jne), et see aga ühele taimele pühendatakse, on haruldane. Tegemist on sotsiaalkampaania „Märka seent” kirgliku avaldusega, mis kutsub seni tundmatuid (seega olematuid) seeni avastama ja „adopteerima”. Kogumik sündinud nn välkkirjastamise meetodil – ideest raamatuni kulus kaks nädalat. Lähemalt räägib teose vastutav produtsent.

Kuidas sündis kogumik „Seeneriik on lähedal”?
Esiteks, seen ei ole taim, seened on inimriigile palju lähemal kui taimedele.
Kogumiku eellugu on juunis ilmunud raamatust „Psaiko” pärit dada-lühis „Sa lõpetad Elvas”, mis sai kiirelt üldrahvalikuks vandenõuks. „Elva” all võiks mõelda pigem sisemist Elvat.
Kogumiku idee sündis 25. juulil Viljandis ;paranoia presidendi Paavo Matsini korraldatud välkromaani kirjutamisel. Samas toimus kolmepäevane upper-middle-hipster-festival „Välk”. Selle peakorraldaja Tõnis Hiiesalu pakkus osalemist täpselt kahe nädala pärast 90ndate stiilis „Patareivil”, kuhu ta oli kutsunud camp’i mõttes 90ndate post-soviet rahva maitse rikkumise sümbolid Nancy ja Caateri. Lubasin selleks välkkirjastada kontekstuaalse reiviraamatu, et ära kasutada eksituse tõttu kirjastuse lattu sattunud hunnik neoonpaberit. Ühtlasi välmisime seente adopteerimise kampaania, millele Liisi Eesmaa soovitas hüüdlauseid nagu „Märka seent” ja „Seen on seks”.
Töötasin kaks nädalat ainult seente ja Elvaga. Guugeldades „elva”, tuli väga palju infot selle kohta, et seeneriik valiti Elva aasta teoks. ;paranoia tüdrukräppar MayB aga, kelle raamatut koostab praegu Kaur Kender, oli kindel, et ähvardus Elvas lõpetada viitab eesti suurimale hiphopi-festivalile Elvas (millest ei minul ega Psaikol ei olnud kahtlemata aimugi). Lisaks on sümboolne, et Elvas toimus esimene Nõukogude Liidu rokifestival ehk hipide kokkutulek (1972).

Kas sotsiaalkampaania „Märka seent” avaldub veel kuidagi ja kas ;paranoia kavatseb ka ise seente adopteerimist praktiseerida?
;paranoia vahendusel adopteeritakse seeni, mida kasvatatakse meie laborites. Inimesed võiksid olla sallivamad „teistsuguse” suhtes. Inimseened ise on seene-jäämäe väike osa, kui parafraseerida prof Vooglaidu.
„Seeneriigi” raamatust tuleb täiendatud versioon, nii kuidas uut materjali ja kaastööd laekub. Kampaania avaldub järgmisena 23. augustil Tallinna Linnateatri Taevalaval, kus kell 17 algab ;paranoia teabepäev. See teabepäev on multimeedia­installatsioon, osalus-performance, kirjastuse- ja elustiili-showcase, ekstreemturism sisekosmosesse, psühholoogiline kvaliteetkogemus, metateater, chill out lounge, suhtlusplatvorm ning praktiline eksp-kultuuri tutvustav inforuum. Keynote speaker on Andrew McKenzie (Hafler Trio).

Kogumiku „Märka seent” saab tasuta alla laadida aadressil www.paranoia.ee/seen.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht