Maru ühendatud

Priit Kruus

Poesie United esines Tartus Esmaspäeva õhtul pakuti Tartus klubis Rock?n?Roll luulet, mis oli elav.

Bongorütmides astusid üksteise järel publiku ette performantsikirjanikud. Kadus luulelt ja luuletajalt oodatud raskemeelne poos. Kostsid kiired hõiked ning trummitagumine ja kõrvuni venitatud suud tõmbasid publiku viimseni sisse. Enne kui keegi rahva seast arugi sai, karati lava ees ja leelotati käteplaksude vahele: poo-ee-sii, juu-nai-deed! Tempokas intro aga valmistas ette millekski märksa tõsisemaks.

Esitusele tuli beat-box?i (tümpsu imiteerimine suuga) saatel lakoonilist lausumist Antoine Faurelt, hüsteerilist intonatsiooni repertuaarist ?Hee, ma olen luuletaja ja jumala segi omadega? ja sõnamängulist kiirlugemist Wehwalt Koslovskylt, zen-meditatsiooni ja mingile ebamäärasele õiglustundele pretendeerivat kodumaa narrimist (?ma pole USAst, ma olen Kaliforniast?) Milo Martinilt, tänavajutlustaja-dramaatikat Ben Porter Lewiselt ning eelmise aasta poetry slam?i võitjalt  Tobias Hoffmannilt.

Tekstid, mida nii saksa, prantsuse kui ameerika autorid lugesid emakeeles, tundusid olevatki kirjutatud maailmaturneede tarbeks: leidus palju globaalseid metafoore ja sümboleid nagu ?armastus?, ?süsteemi ori?, ?valu?. Võimalik, et just usutavuse nimel toodi appi Hitler, kes peab panema toeka punkti pahede reale, ja mõrvatud president on endiselt Kennedy. Nii torgitakse läbi eelmise sajandi poliitiliselt korrektsed valupunktid.

Saabusid ka ehedalt kodukootud hetked. Kui Koslovsky palus, et ?need purjus inimesed tagapool vait jääksid?, kuna esitusele tuleb tema tütrele pühendatud luuletus. Ja kui lavalt talutati ära sinna tudisenud Mülleri Sass, kes mikrofoni sisse kanahääli laulis. Positiivse külje pealt andsid kräule eestlaslikku vunki meie oma poeedid. Heameel oli näha külalisesinejaid Jürgen Roostet ja eriti fs-i sulamas sisse artistlikumasse poosi. Lasnamäe räpp ärkas ellu meie goth-lüüriku huultel: maolenkesmaolen jamateen, mismateen! Alati on vaimustav näha vaba suhtumist.

Finaaliks publiku ja esinejate ühislaulmine ning müratants ansambel Marri saatel. Võtke bongotrummid, vahetud naeratused ja tempokas programm ? tulemuseks on maru kirjandusõhtu. Retsept!

Liikumise Poesie United autorite ja  audiotekstidega saab tutvuda aadressil www.poesie-united.net.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht