Loomemajandus
1. Milline on kirjanduse valdkonna senine suurim ekspordi edulugu ja kuidas (messid, müügivisiidid vms) on see saavutatud?
Ilvi Liive, Eesti Kirjanduse Teabekeskuse juht: Edulugude eeldus on välismaailmale huvi pakkuva eesti kirjanduse olemasolu ja võimalused teha tihedat koostööd inimestega, kellest sõltub selle ilmumine välismaal. Edulooks, millele sai pandud alus raamatumessidel, võib nimetada
A. H. Tammsaare „Tõe ja õiguse” ilmumist prantsuse keeles. Igal aastal annab eesti kirjandust välja Ameerika kirjastus Dalkey Archive Press (Mati Undi, Toomas Vindi ja Tõnu Õnnepalu romaane, eesti kirjanike novelliloomingut, praegu on töös Mihkel Muti „Kooparahvas läheb ajalukku”), kiindumise aluseks eesti kirjandusse on külaskäigud Eestisse. Prantsusmaal menukiks osutunud Andrus Kiviräha „Mees, kes teadis ussisõnu” jõudis kirjastajani tänu raamatu tõlkijale Jean-Pierre Minaudier’le. Seni edukaima eesti lastekirjaniku Piret Raua raamatuid on ilmunud kaheksas keeles, selle nimel on väsimatult tööd teinud kirjanik ise. Eduks on vajalik tihe koostöö väliskirjastajate ja tõlkijatega, pidev suhtlemine nendega nii Eestis kui välismaal. Kirjastajate Eestisse kutsumine, eesti kirjanduse tutvustamine välismessidel, seminarid tõlkijatele – kõik see aitab eesti kirjandusel jõuda ka välismaa lugejateni. Meil on olnud see kultuuriministeeriumi, kultuurkapitali ja viimasel kolmel aastal Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) toel ka võimalik ellu viia.
2. Mis on peamine, mida tuleks uue eelarveperioodi määruses muuta ehk mis on seni olnud suurim EASi toetusega seotud sisuline takistus (kui jätta välja bürokraatia) eesmärkide saavutamisel?
Kaidi Urmet, Eesti Kirjastuste Liidu juht: Sisuliseks kitsaskohaks on aeg, mis kulub eelarvemuudatuste sisseviimiseks ja aruannete läbivaatamiseks. Senise kogemuse järgi võib aruande esitamisest selle kinnitamise ja tagasimakseni minna kuni kuus kuud. Kuna aruandeperioodi pikkus on kolm kuud, eeldab selline süsteem organisatsioonilt head finantsseisu.