Ülle Meister 27. VIII 1948 – 6. I 2021

Lahkunud on kujundusgraafik ja akvarellist Ülle Meister.

Raamatukunstnik Ülle Meister sündis 27. augustil 1948. aastal Virumaal Lüganusel ja lõpetas seal keskkooli. Enne kooliminekut soovis ta saada tallimeheks, sest talle meeldisid hobused. Edasine tee viis ta aga 1967. aastal Eesti Riiklikku Kunstiinstituuti graafikat õppima. Akvarellist sai juba kooliajal Ülle Meistri lemmiktehnika, milles ta saavutas erakordse meisterlikkuse ja millele jäi truuks kogu eluks. Kolmandal kursusel tuli teha valik vaba-, tarbe- ja raamatu­graafika vahel. Meister valis raamatu­graafika, sest armastas juba väikese tüdrukuna raamatuid ja oli suur lugeja.

Ülle Meister lõpetas kunstiinstituudi 1973. aastal raamatukujundajana cum laude ja tema diplomitööna valminud aabits oli koolides kasutusel palju aastaid. Pärast kõrgkooli lõpetamist suunati ta kirjastusse Valgus kunstiliseks toimetajaks, mis oli sisuliselt ametnikutöö, kuid sedagi sai teha loominguliselt. 1980. aastast oli Meister koosseisuväline töötaja ja kolm aastat hiljem juba vabakutseline. Kunstnike liitu astus Ülle Meister 1983. aastal.

Siis tuli aeg, kui peaaegu kõigist vabakutselistest pidid saama füüsilisest isikust ettevõtjad ja lasteraamatute väljaandmine läks keeruliseks. 1987. aastal oli Ülle Meister pälvinud Eesti NSV riikliku preemia Lilian Kivi ja Milvi Rooslehe aabitsa kujunduse ja illustratsioonide eest. Nii tõi ka 1990. aastate algul talle peamise sissetuleku õpikute illustreerimine. Õpikuid antakse suure trükiarvuga välja ju ka rasketel aegadel ning see töö aitas üleminekuaastatel ellu jääda.

Ülle Meistri illustreeritud ja kujundatud raamatud on saanud hulganisti auhindu. Nende hulgas on nii Jaan Jenseni nimeline preemia (1986), 25 kaunima Eesti raamatu (1979, 1986, 1987, 1994), viie kaunima Eesti lasteraamatu (1999, 2008, 2009) ja Balti riikide raamatukunsti konkursi (1987) diplomid, Tallinna illustratsioonitriennaalil (2006) Eesti lastekirjanduse keskuse audiplom parimale Eesti illustraatorile jne. Rohketest auhindadest pidas kunstnik kõige olulisemaks teist kohta Nukitsa konkursil 1994. ja 1998. aastal, sest selle žürii koosneb lastest. Ülle Meistri illustreeritud raamatuid iseloomustab elurõõmus tüübistik, värvikus ja raamatu kui terviku hea tunnetus.

Ühel Ülle Meistri loomingu ühel aspektil tuleks eraldi peatuda, sest seda külge teatakse tema puhul ehk vähem, nimelt jõulistel suureformaadilistel eesti muinasjuttude ja muistendite näitusepiltidena valminud illustratsioonidel, mis iial raamatuks ei saanudki. Imetlust äratasid need nii Venemaal kui ka Itaalias, nii Ühendkuningriigis kui ka Jaapanis. Kahju, et ei ole leidunud ühtki julget kirjastajat, kes oleks seda tahku kunstniku andest osanud ära kasutada. Peale raamatute kujundas Ülle Meister heliplaadiümbriseid ja postkaarte, tegi eksliibriseid ja vabagraafikat. Eriliselt on aga silma jäänud tema läbi aastakümnete valminud imelised akvarellid loodus­motiividel: tundlikud Eesti rabamaastikud ja loopealsed, tundrat ja kõrgmäestikke kujutavad sarjad. Hõimurahvastega sidus kunstnikku huvi Karjala kalju­jooniste vastu. Ülle Meister kuulus tartlase Väino Poikalaineni eestvedamisel rajatud Eesti Muinastaide Seltsi. Tuhandete aastate vanuse ürgkunsti motiividel lõi ta palju akvarelle. Ülle Meistri suur kirg oli matkamine. Pärast esimest kõrgkooli kursust käis ta Koola poolsaarel, Tallinna matkaklubi liikme viisid matkateed aga üha kaugemale: Kamtšatkale, Taimõrile ja Sajaanidesse. Ülle Meistri eriline kirg oli mäed. Ta ei ajanud taga spordijärke ja kuhu köieta ligi pääses, sinna ta ka läks.

1989. aastal sõbraga kahasse ostetud maakodu Läänemaal sai aastate jooksul üha enam päriskoduks ja viimastel aastatel talus Ülle Meister enamasti elaski. Kolleegidele ja sõpradele oli Ülle Meister erakordselt soe ja sõbralik kaaslane, kes tundis siirast huvi kolleegide töö vastu. Ta oli aus, abivalmis ja tagasihoidlik inimene, kelle peale võis alati kindel olla, hea huumorisoonega, tugeva natuuriga, elurõõmus ja külalislahke.

Ülle Meistri ärasaatmine leiab aset pärast pandeemiast tingitud piirangute kaotamist.

 

Eesti Kujundusgraafikute Liit

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Rahvusvahelise Noorsookirjanduse Nõukogu Eesti osakond

Eesti Akvarellistide Ühendus

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht