Leo Rohlin 25. VII 1939 – 10. IX 2022

Lahkunud on mitmekülgne kunstnik ja kunstipedagoog, legendaarne eesti keraamika tugisammas, Eesti Kunstnike Liidu auliige Leo Rohlin. Tema panus eriala arengusse on olnud hindamatu, mahukas ja erakordselt mitmekülgne. Leo Rohlin oli suurepärane keraamik ja õppejõud, EKA emeriitprofessor, kes oli läbi aastakümnete aktiivne nii disaineri, kunstniku kui ka keraamika tehnoloogia ning ajaloo eripära talletanud mitme raamatu autorina. Rohlin astus pärast õpinguid Tartu kunstikoolis riiklikku kunstiinstituuti keraamika erialale ja lõpetas selle 1965. aastal.

Ajastule omane koolijärgne suunamine viis ta Tallinna ehituskeraamika­tehasesse, kus ta töötas kunstnikuna 1968. aastani, kujundades nii selle aja vältel kui hiljemgi mitmeid tootmisse juurutatud keraamilisi esemeid – tarbenõusid, sealhulgas kohviserviise, ja ka dekoratiivesemeid, näiteks seinataldrikuid ja suveniire. Üks esimesi ja levinumaid on mitmes värvitoonis ja glasuurilahenduses toodetud keraja keskosaga kohvikannuga mokaserviis aastast 1966, sellele järgnesid „Gnoom“ jt. Dekoratiivkeraamikast kujunesid koduseks klassikaks sgrafiitotehnikas seinaplaadid ja taldrikud, ka küünlajalad sarjast „Meistrid“ jpm.

Kui omaaegsed esteetilised eelistused, kuid eelkõige tööstus, soosisid ratsionaliseeritud lähenemist nii vormile kui ka viimistlusele, haakus see orgaaniliselt Rohlini arusaamaga ajale omasest lähenemisest. Ka unikaalloomingus oli ta vormikäsitluses lakooniline, suunates sageli suuremõõtmeliste ja vormitunnetuslikult hästi komponeeritud teoste puhul tähelepanu glasuuridele, mis andsid võimaluse põnevateks katsetusteks ja eksperimenteerimiseks. Selle kõrval valmis tal ka serviise, mille puhul on hea meel, et need kuuluvad tarbekunsti- ja disainimuuseumi kogusse, kuid on kurb, et nende saatus oli jääda unikaalseks, mitte jõuda tootmisesse.

Leo Rohlin on ka monumentaalteoste autor. Tema kavandatud on keraamilised pannood mitmesse hoonesse, nende seas Tallinna olümpiapurjespordikeskusesse (1980), mis praeguseks paraku on asjatundmatult korrastada püüdes rikutud. Tallinnas Mustamäel endise majandusjuhtide instituudi välisseinale kavandatud pannoo eest pälvis Rohlin 1979. aastal Kristjan Raua nimelise preemia. See teos on demonteeritud ja ootab oma aega uue hoone fassaadil.

Rohlini käekiri kunstniku ja disainerina on alati olnud rahulik, lakooniline ja ratsionaalne, oma teostes andis ta võimaluse kõneleda eelkõige vormil või glasuuril. Ta osales rohketel näitustel juba 1960. aastatel. Tarbekunsti- ja disainimuuseumi kogusse kuulub ligi 200 Leo Rohlini teost, millest valik on eksponeeritud tarbekunsti- ja ka disaini püsinäitusel.

Leo Rohlini õpetusest on osa saanud suurem osa Eestis tegutsevaid keraamikuid. Pedagoogina alustas ta kunstiinstituudis juba 1968. aastal kompositsiooni- ja tehnoloogiaõppejõuna, jätkates 1978. aastast dotsendi ja 1986. aastast professorina. Aastatel 1974–1984 oli ta keraamika- ja klaasehistöö kateedri juhataja, 1989–1995 õppeprorektor ja 1995–2005 keraamika osakonna juhataja.

Temalt on ilmunud kaks olulist raamatut: tehnoloogiale keskendunud „Keraamika käsiraamat“ (2003) ja eriala ajalugu käsitlev „Eesti keraamika ajast aega“ (2007). Nii nende koostamise kui ka pikaaegse eriala ajaloo õppejõu töö käigus on Rohlinil koondatud mahukas materjal, mis kuulub tarbekunsti- ja disainimuuseumi kogusse, hindamatu pärand eesti keraamika uurimiseks edaspidi.

Leo Rohlin oli kunstnikuna aktiivne elupäevade lõpuni. Tema töid oli selgi suvel võimalik näha mitmel pool Eestis. Oma viimastes, tuhandetest väikeelementidest komponeeritud töödes tegeles Rohlin nii isiklike ja ka igavikulisemate teemadega. Alles hiljuti, augusti keskel, kõneles ta oma näituse „Kui seda metsa ees ei oleks“ avamisel Liivi muuseumis. Leo Rohlin on pälvinud mitmeid preemiaid loomingulise tegevuse eest. Käesoleval aastal tunnustati teda kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali elutööpreemiaga.

Tema lahkumise järel tekkinud tühimik näib mõõtmatu. Jääme tänus mäletama säravat ja sooja inimest ning suurepärast kunstnikku. Tema kirest keraamika vastu sündinud mitmekülgne looming jääb meiega. Sügav kaastunne Leo Rohlini perele ja lähedastele.

Leo Rohlini ärasaatmine on täna, 16. septembril kell 15.30 Pärnamäe krema­tooriumis. Pärgi ja lilli palutakse mitte tuua.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Eesti Keraamikute Liit

Eesti Kunstiakadeemia

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht