W. A. Mozart – heliloojate jumal reklaamitähena

Judith B. Lewonig

 

“Amadeus” tähendab “jumalast armastatu” – ja maailm armastab teda ka täna tema 250. sünniaastapäeval: Wolfgang Amadeus Mozart on 2006. aasta vaieldamatu regent ehk asevalitseja! Avamänguga ooperile “Figaro pulm” andis läti dirigent Maris Jansons 1. jaanuaril avasignaali ülemaailmselt tähistatavale Mozarti mälestusaastale. Seetõttu kõlas pärast 1991. aastat esmakordselt kui 60 riigi televisiooni vahendusel Viini Filharmoonikute uusaastakontserdil Musikvereini kuldses saalis Austria pealinnas jällegi Mozarti muusika.

 

Mozarti aasta kõrghetked

 

Mozarti palavik levib eelkõige kahes konkureerivas Austria Mozarti-linnas Salzburgis ja Viinis: Mozart siin, Mozart seal, Mozart kõikjal. Tollases peapiiskopkonna keskuses Salzburgis sündis 1756. aasta 27. jaanuaril tõenäoliselt kõigi aegade taevalikem muusikageenius. Endises keisrilinnas Viinis elas ta kümme viimast aastat kuni surmani 5. detsembril 1791. Salzburgile läheb genius loci austamine maksma ümmarguselt 7 miljonit eurot, Viinile isegi 30 miljonit eurot. Rahvusvahelise reklaamikampaania eelarve on aga 4 miljonit eurot. Muide, Salzburgi lennujaam on 1991. aastast ametlikult W. A. Mozarti nimeline Salzburgi lennuväli (Salzburg Airport W. A. Mozart). Talvel maandub seal kord nädalas Estonian Airi lennuk Tallinnast eesti suusatajatega pardal.

Mozarti juubeliaasta esimesed kõrghetked on tema sünnipäeva paiku: kolm päeva (27. – 29. I) vältavad pidustused muusika, loengute, filmide ja paljude üllatustega nii Viinis kui ka Salzburgis. Viini pidustuste motoks on “Pidu Mozartile” ja Salzburgis “Linnast saab lava”. Üksnes Viinis esineb umbes 300 muusikut rohkem kui 100 üritusel. Sama arvukalt, aga ka vaheldusrikkalt on terve aasta jooksul ooperietendusi ja kontserte kõikvõimalikes Mozartiga seotud kohtades Viinis, Salzburgis ja mujalgi.

Vaatemänguline muusikaline mammutprojekt ootab Mozarti muusika austajaid ka suvel: maailmas esimeste ja ainukestena söandavad traditsioonilise Salzburgi festivali korraldajad etendada kogu Mozarti teatrimuusika (kõik ooperid, laulumängud ja teised dramaatilis-muusikalised kompositsioonid) ja seda 22 lavateosena kuue nädala jooksul. Tema kirikumuusika, mis hõlmab umbes ühe kümnendiku erakordse helilooja kogu loomingust, kõlab aasta läbi nii Salzburgi kui Viini kirikutes.

Omapärast kultuurielamust – ja seda eesti osalusega – tõotab imposantne “Reekviemi” vabaõhuettekanne ooperifestivalil romantilises Rooma-aegses kivimurrus St. Margarethenis, 65 km kaugusel Viinist lõunas. Mozarti viimase helitöö ettekandmisel teeb kaasa ka Viini Rahvaooperi (Wiener Volksoper) publiku lemmikuks tõusnud Annely Peebo.

Ka plaaditööstus tahab juubeliaastal kasu lõigata Mozarti nime, populaarsuse ja teoste totaalsest turustamisest – Mozarti muusika on meetrite kaupa supermarketite ja muusikapoodide riiulitel.

“Sound of Mozart’ile” lisaks peavad ka suuremad ja väiksemad Mozarti näitused, mitmesugused Mozartiga seotud kohad, giidi saatel ekskursioonid staarkomponisti jälgedes ja arvukad rohkem või vähem kultuurilised üritused levitama Mozarti hingust (“Spirit of Mozart”).

Ja nagu ei kunagi kellegi teise muusiku puhul, nii oli ja on Wolfgang Amadeus Mozarti rahutu elu ja varajane surm tänaseni legendide, kuulduste ja oletuste keskmes. Ning Wolferl (Wolfgangike), nagu isa Leopold oma võsukest armastusega nimetas, ilmutas tõepoolest juba väga varakult imelapse ja hilisema muusika ning -turundusharu megastaari tunnusjooni.

 

Ammendamatu Mozarti bränd

 

Leopold Mozart, kes ise oli tunnustatud muusikapedagoog, märkas peagi oma poja kunstnikutalenti ning tegutses sellest ajast peale tema aktiivseima edendaja ja toetaja ning mänedžerina. Viiul ja klaver olid lapse armastatumad mänguasjad. Oma esimese helitöö, menueti ja trio klaverile, lõi helilooja kolmeaastasena. Kuueselt esines väike Wolfgang Austria keisrinnale Maria Theresiale ja – hüppas monarhile usaldavalt sülle, kallistas ja musitas teda. 12aastaselt lõi imelaps esimese sümfoonia ja dirigeeris oma helitöid, 13aastaselt sai ta paavstilt ordeni. 25aastaselt oli sajandi talent loonud juba 320 heliteost, surnud 35aastasena, oli tema tööde koguarv 626.

Nagu rahvusvahelisele staarile kohane, pani poolteist meetrit pikk noodižonglöör alati suurt rõhku oma välimusele. Eksklusiivse riietuse ja elegantsete kingade eest andis ta välja terve varanduse, iseteadvusest polnud tal kunagi puudu. Kirjades kirjutas W.A.M. endast kui “supertalendist” ja et inimesi nagu tema “sünnib maailma vaid kord saja aasta jooksul”.

Iga ajastu on loonud Mozartist oma pildi. Kui ka enne tänavust Mozarti aastat pole ükski klassikalise muusika helilooja olnud majanduslikult niivõrd edukas ja laiaulatuslikult tutvustatud kui Mozart, siis pole ka ime, et meie massitarbimise ajastul näib Mozarti brändi kaubastamine lausa ammendamatu. Mozarti kaubamärki peetakse kogu maailmas üheks edukamaks üldse. Kuuldavasti teatakse Hiinas Mozarti nime palju paremini kui riigipea oma. Kuna kaubaartiklit “Mozart” ei saa patenteerida, võib igaüks kavandada ja müüa mingit Mozarti toodet. Fantaasial pole sealjuures piire – olgu see siis helisev Mozarti tualettpaber või laulev Mozarti auto. Mozarti nime taga on kvaliteet(muusika) ja sellest elatuvad kõik.

Mitte kunagi pole ükski muusikaline mälestusaasta puhkenud nii jõulise PR-kampaaniaga. See Mozarti-kaubandus tõendab samaaegselt ka Mozarti kui ajatu märgi külgetõmbejõudu. Mitte üksnes muusikainimeste tegevusväljal ei aja Mozarti aastal üks rekord teist taga, ka kõikide maitsemeeled puistatakse kulinaarsete saadustega üle. Juba üle saja aasta tagasi valmistas üks Salzburgi kondiiter pistaatsiapähklitest, šokolaadist ja pähklikreemist Mozarti kuulid (Mozartkugeln), millest tänaseks on saanud maailma kuulsaimad täidisega šokolaadikommid. Vaidlusesse Salzburgi Mozarti kuulide algupära teemal kaasati mõne aasta eest isegi Austria ülemkohus. Populaarsetel Mozarti kuulide seminaridel mitte üksnes ei õpita roheka südamikuga kuulikeste tegemist, vaid ka maiustatakse nendega. Kogu maiustuste sortimendis, mille küllusest pole õieti ülevaadetki, ei puudu nii Mozarti taalrid (lapikud kuulikesed) kui ka Mozarti šokolaad, Mozarti vürflid, Mozarti südamekesed jne, jne.

Magusat Mozarti likööri on saadaval vähemalt neljas variandis, Mozarti veini on kahte sorti. Unikaalne on siiski ühe Salzburgi lihameistri viiulikujuline Mozarti vorst. “Leiutaja” sõnul ilmus talle tema viiulivorsti ehk vorstiviiuli muskaadi-pistaatsiamaitse unes. Turuletulekust oktoobris 2005 on sellest täissuitsuvorstist saanud müügihitt. Nii ruttu võivadki unistused täituda.

Et praegusel ajal pole enam toodet, mis poleks Mozartiga seotud, koges valuliselt üks vorstivabrikant oma Mozarti singi ideega. Keegi oli temast juba ette jõudnud ning toonud turule toote Mozarti sink ning nii pani hilineja kiirelt oma tootele nimeks Sink Mozart.

 

Kohv ja tort

 

Ka väljaspool Austria piire ei maga Mozarti-turundus ja PR-mänedžerid sugugi: idee turustada Mozarti mineraalvett saab teoks Saksamaal, Mozarti riisiviin tuleb müügile Jaapanis.

Et Salzburgi õlletehas kaubastab õlut Mozarti portreega pudelites, on õllejoojate maal ju enesestmõistetav. Loomulikult on ka Salzburgis asuv Austria suuruselt viies piimatööstus arvestanud Mozarti aastaga ja laiendanud oma tootevalikut: uudistooted on Mozarti dessertjogurt ja Mozarti dessertjook. Nende maitsekombinatsioonis on martsipan, šokolaad ja pähkel.

Mozarti kohv (kange kohv vahukoore, mandlilaastude ja šokolaadilikööriga) ja Mozarti tort (tume biskviit pistaatsiakreemi ja šokolaadivahuga) on hõrgutised, mida pakub Viini südalinnas Café Mozart, mis avati juba 1929. aastal.

Mingit põhjust kurvastamiseks pole ka teesõpradel: nemadki ei jää sel tähelepanuväärsel Mozarti domineerimisaastal aroomidest ilma. Ühe Viini teemaja Mozarti väljaanne on näiteks “nõiduslik Mozarti segu kinkekotikeses”. Sealsed teespetsialistid arvavad ka teadvat, et selles erilises tseiloni tee segus on usutavasti peidus ka maestro Mozarti “edu saladus”. Nii vähemalt väidab ostma ahvatlev pakenditekst. Ostma meelitavad ka “Võluflöödi” teepurgid ja palju muudki.

 

Kellel pärast sellist kulinaarset Mozartiga maiustamist on vajadus liikuda, saab oma kiireid jalgu testida Mozarti dopinguga 23. Viini maratonil, mis toimub 7. mail deviisi all “Run Vienna – enjoy Mozart”. Nimelt kõlab kogu 42,195 km pikkusel distantsil Mozarti muusika.

Ka rattasportlased saavad anduda oma hobile – loomulikult Mozarti T-särgis ja Mozarti spordipükstes ning Mozarti rattarajal. Ligi 450 kilomeetri pikkusel distantsil, mis ühendab Mozarti elu- ja esinemiskohti Baieris ja Salzburgi liidumaal, võib imekaunist maastikku nautida Mozarti vaimus tema “duuri ja molli” saatel.

W.A.M ise oli rännumees, kes täpselt 10 aastat, 2 kuud ja 8 päeva, niisiis ümmarguselt ühe kolmandiku oma lühikesest elust veetis reisidel. Euroopas oli ta 10 kuud ja 9 päeva ning külastas rohkem kui 200 linna, seega on tegu esimene Euroopa turnee staariga. Kümne maa 75 Mozarti linna on ühinenud Euroopa Mozarti-radade ühinguks, et esitleda iseennast ning Mozarti reisiteid. Euroopa Nõukogu pandud pealkirja all “Major Cultural Route” jätkub projekt ka pärast juubeliaastat. Jääb vaid üle soovida “head reisi” koos kotti pakitud nupuka Salzburgi kondiitri valmistatud kuu kuni kaks ilma külmutamata säiliva Mozarti reisitordiga!

Turistlik Mozarti ärakasutamine õilmitseb ka ilma juubeliaastata. Nii on “Figaro pulmast” saanud kõikide abiellujate soovunelm: laulatus toimub ühes Salzburgi barokklossis originaalriietuses osaliste saatel…

Mozarti aasta palavikulises erutuses seostub nutikates peades pea iga tänav, tänavanurk ning hoone mingil määral muusikakangelasega. Selline gigantomaania viis suuruselt teise Austria linna Grazi turismiameti direktori siiski veel mitte teostunud mõttele: luua linnas Mozarti-vaba tsoon. Oma kabineti uksele tahaks ta aga panna sildi “Mozart siin ei ööbinud”.

Mozarti pildi, nootide või allkirjaga  suveniiride ja tarbeesemete valik on uskumatult avar ning ulatub taldrikutest, tassidest, hõbelusikatest, laudlinadest, salvrättidest tikutooside, tulemasinate ja taskukelladeni; paberkaupadest vihmavarjude, tuhatooside, nokkmütside, sokkide, vannilinade, sõrmkübarate, võtmehoidjate ja hoiupõrsasteni. Küsimust, kas tulevane Mozarti friik siputuspükstes, lubadusega “A star is born” kõhul ja Mozarti autogramm istmikul, käib oma eluteed musikaalsemalt kui tema eakaaslane ilma Mozarti märgita riietel, pole veel teaduslikult analüüsitud. Samas on teada, et Mozarti büste armastavad eriti jaapanlased. Lai valik Mozarti tooteid rõõmustab aga varsti ka juba reisijaid New Yorgis JFK lennujaamas, sest kavandab ju Viini kesklinnas edukas suveniirikett Mostly Mozart lennujaamapoe avamist. Aksessuaaride ja turundustoodete nimistut à la Mozart võiks lõpmatuseni jätkata.

Mozarti aarete eest saab maksta maades, kus kehtib euroraha, Mozarti euroga: kaunistab ju Mozarti profiil Austria üheeurolist münti. 50-eurosel kuldmündil, sarjast “Kuulsaid heliloojaid”, mis on ametliku maksevahendina käibel ainult Austrias, on Austria populaarseima helilooja portree kõrval tagaplaanil näha ka tema isa Leopold. Nii numismaatikute kui ka muusikasõprade jaoks huvitava mündi (tiraažiga 50 000 tk) väljalaskepäev on 1. II 2006.

Mozarti turustamise lainel ujuvad juba ammugi kirjastajad ning uue haruna mängutööstus. Ja kuigi ka eksperthinnangul on juba olemas üle 30 000 publikatsiooni Mozarti kohta, võeti juubeliaasta puhul plaani uus raamatutulv. Nii seatakse isegi Mozarti toitumisharjumused raamatu vormis kultuuriloolisse konteksti, täiustatud Mozarti-aegsete retseptidega; igatahes oli söömine paljudes Mozarti kirjades keskne teema.

Kes tahab Mozartiga mängida, leiabki tavakohased puslemängud Mozarti motiividega, aga ka noortele ja vanematele mõeldud Mozarti arvutimängud. Uudne viktoriinimäng “Amadeus – the Music Game” peab lastes ja noortes äratama huvi muusika vastu, teemakaar ulatub sealjuures Mozartist ja klassikast popini välja. Elurõõmus muusik ise oli mänguline isiksus ning armastas eriti piljardit.

Arusaadavalt on Mozart vallutanud ka uue meedia. Google sülgab märksõna “Mozart” korral välja ligi 20 miljonit vastet. Mitte mõni vähe tuntud orkester, vaid nimelt Viini Sümfoonikud mängis ühe sponsorprojekti raames sisse helinad mobiiltelefonide tarbeks. Neid saab laadida aadressilt www.dj-mozart.com. Samal Interneti-lehel on “DJ Mozart”, arvutimäng Mozarti kui virtuaalse tegelasega. Ja loomulikult pakuvad kõikmõeldavaid Mozarti kaupu online-shop’id.

Kogeda Mozartit meeltega tähendab ka haistmismeelt. Selle eest juba hoolitseb õrn-elegantne Mozarti tualettvesi naistele ja kütkestav-mõrkjas Mozarti tualettvesi meestele – mõlemad Mozarti linna Salzburgi tooted.

Ja lõpuks on Mozarti epideemiale panuse teinud ka kostüümilaenutused. Kostüümipoodides võib igaüks end muuta patsiparuka, põlvpükste ja pannalkingadega Mozartiks. Mozarti välimus – ehk ongi see selle hooaja moehitt?

 

Mozarti teraapia

 

Mitmekülgselt kirev on meistermuusika terapeutiline, esoteeriline kui ka muidu “ergutav” mõju nii inimestele, loomadele kui ka taimedele. Kreeka uurijad on teinud kindlaks, et Mozarti muusika tekitab kaladel söögiisu ning vallandab paaritumistungi. Kas sama kehtib ka inimeste kohta, ei ole avalikustatud. Juba varasemast on teada, et Mozarti muusika mõjub soodsalt lehmadele, kelle piimaand õrnade Mozarti helide mõjul suureneb. Kanadele meeldivat peale Mozarti veel Schuberti helitööd ning nad munevat rohkem ning ka parema kvaliteediga mune kui ilma muusikata kanalates. Isegi taimed kasvavat Mozarti muusika mõjul jõudsamalt.

À propos muusika: uusaasta esimesel päeval kõlas Salzburgis Mozarti aasta “1st real mozartsong”. Nagu jalgpalli maailmameistrivõistluste ametlikud poplaulud peab ka Mozarti poplaulukesest, mille on kirjutanud ameeriklane ja mille esitas austerlanna ning mis sisaldab elemente “Väikesest öömuusikast”, saama suur hitt. Siinkohal toodud Mozarti turustamise näited ei pretendeeri isegi mitte ligilähedasele täiuslikkusele.

Ja kui ka peaaegu inflatsiooniline Mozartiga liialdamine ähvardabki kõike enda alla matta, jääb siiski alles üks: Mozarti vaikuse hetk – harras andumus Wolfgang Amadeus Mozarti muusikale. Ehe Mozart, mitte Mozart ehteasjana. “Vaieldamatult on tema tänapäeval maailmas kõige tuntum helilooja, kelle teoseid on kõige rohkem mängitud” seisab Salzburgi “Mozart 250” korraldajate pressiteates.

Ja mida ütleks juubilar, keda ülistatakse grandioosse kunsti ja ääretu kitšiga, mis mõlemad võivad ju südant soojendada, selle kõige kohta ise? “Olen kuulus, imetletud ja armastatud,” kirjutas jumalik noodiseadja kunagi. Kui õigus tal oli. Superstaar igaveseks.

 

Tõlkinud Anne Laur

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht