Pealelend – Roman Demtšenko, Paavli kultuurivabriku ja agentuuri Damn.Loud juht

Roman Demtšenko

Piia Ruber

Paavli tänava rohelises oaasis asuv Paavli kultuurivabrik tähistas 31. maist 2. juunini esimest tegevus­aastat mitme­kesise kavaga muusika­festivaliga. Lühikesest tegutsemisajast hoolimata on Paavli kultuurivabrikust saanud Tallinna üks tähtsamaid alternatiiv­kultuuri kantse.

Millisena näed Paavli kultuuri­vabriku rolli Tallinna kultuurielus?

Kindlasti ei taha ma ühe koha väärtust üle tähtsustada: meie elame tänu sellele ülimalt andekale kultuuripõllule, mis Eestis on. Muusikud, lauljad, produtsendid, diskorid, kunstnikud, koreograafid, disainerid ja kõik teised – püüame olla mitmekesiste ideede kogunemiskoht, kus saab oma unistusi ellu viia.

Oleme leidnud ka oma rahvusvahelise niši. Nimed nagu Godspeed You! Black Emperor, Bohren & der Club of Gore, William Basinski, Varg2TM – nende siia toomine on suur saavutus, kuigi nimetatud artistid ei pruugi alati laiale publikule tuttavad olla. Hindame ka võimalust kujundada Eesti elanike maitset ja tutvustada uusi huvitavaid nimesid. Püüame oma programmivalikuga kaasa haarata nooremaid generatsioone ning uue klubiruumiga pakkuda platvormi uutele tulijatele ja kollektiividele. Sveta baari aegadest kannan endiselt endaga kaasas tugevat väärtust eestivene huvirühma paremini ühendada ja neile platvorm anda.

Kuid see on vaid praegune hetk: plaane ja ambitsioone on mitme­suguseid ning loodetavasti saame peagi alustada uute plaanide elluviimisega. Olgu selleks teater, näitused, töötoad – tulevikusuundi on palju.

Kuidas Paavli kultuurivabrikul on aasta jooksul läinud ja mis on olnud suuremad saavutused?

Kui rääkida saavutustest, siis aasta kontserdipaiga tiitli võitmine ja Liveurope-võrgustikku valituks saamine olid meile uhked ja tähtsad hetked. Oma majasiseste sarjade „Paavli.CLUB“ ja „Paavli.LIVE“ lansseerimine ja nende edukad toimumised andsid hoogu meie programmi valikutele. Sama kehtib ka festivalide kohta. Veebruaris toimus meil „Dreamscape Festival“, mis on pühendatud eksperimentaalmuusikale ja visuaalkunstile. Nüüd on sünnipäeva­festival, seejärel maailmakultuuride festival „Tallinn Colors“ ja suve lõpetab „Paavli.CLUB Festival“. Kõik märgid näitavad, et need üritused tulevad edukad ja täidavad Tallinna kultuurielus olulise tühimiku.

Muidugi, mündil on alati ka teine pool. Väljast vaadates võib see paista glamuurne elu – esinejad, üritused, peod –, kuid reaalsuses on sellega vähe pistmist. Peale tavaliste töötundide nädala sees töötatakse ka nädalavahetustel ja tihti ei puhata üldse. Väga palju tehakse entusiasmist ja armastusest valdkonna vastu ning tihti viib see läbipõlemiseni. Piiratud eelarved ei luba palgata piisavalt lisajõudu ning elame kuust kuusse lootusega, et kõik arved saavad kord makstud. Lisaks vajab kogu see tegevus arenemiseks lisainvesteeringuid. Hiljuti oleme võtnud laenu, et ettevõte päästa ja edasi tegutseda: muutunud majandusolud ja käitumismustrid on elu raskemaks teinud. Üle maailma on muusikatööstuse valdkonnast kuulda ärevaid uudiseid: Ühendkuningriigis suleti eelmisel aastal 125 meiega sarnast kohta, Helsingi Post Bar teatas just toimetulekuraskustest ning meie enda Intsikurmu festival andis teada, et tänavu pole võimalik festivali korraldada. Ma ei taha halada ega vinguda, me tegutseme edasi, kuid kogu valdkond vajab tuge – nii riigilt kui ka külastajatelt.

Üleskutse kõigile, kes peavad meie tegevust oluliseks: käige üritustel, ostke pileteid ja jagage toimuva kohta infot! Ainult nii tagame ilusa tuleviku.

Kuidas on plaanis Paavli kultuurivabrikut edasi arendada?

Plaan on väga lihtne: teha seda, mida me juba teeme, aga palju paremini, tõstes külastajakogemuse kvaliteeti.

Esimesel kohal on heliisolatsiooni ja -kvaliteedi parandamine meie mõlemas saalis. Oleme praeguse tasemega rahul, aga pürime aina kõrgemale, et iga külastaja saaks maksimaalse kuulamiskogemuse. Suur mure on ka saalide ventilatsioon, mis on praegu puudulik. Siin on taas takistuseks raha.

Vajame ellujäämiseks abi. Plaanis on luua abonementpääsme süsteem Paavli fännidele ja ettevõtetele, kellele meie tegemised korda lähevad. Usun, et kui iga kuu saadakse maksta Netflixi eest, siis ei tohiks olla probleem toetada oma kodulinnas üht (sub)kultuurikeskust, kus ikka ja jälle meeldivalt aega veedetakse.

Paavli sünnipäevafestivali kava oli tohutu! Kus näed praegu veel sedalaadi kultuuriüritusi ja mida ise festivalide juures tähtsaks pead?

Ikka näen. Festivalihooaeg on täis erinevaid üritusi, olgu nad koguperefestivalid linnas, klubifestivalid või hoopis midagi muud. Ise pean ehk kõige olulisemaks just mitmekesist, hästi kureeritud programmi ning väidan, et selles keegi praegu veel Paavlile silmi ette ei tee. Kvaliteetne produktsioon, huvitavad formaadid ja lahendused käivad muidugi asja juurde. Arvan, et meie tugevaim külg ongi oskus mahutada suuremat sorti produktsioonidega artistid oma võrdlemisi väiksesse tuppa ja pakkuda publikule maksimaalne elamus. Boonus on muidugi kogu meie rohelust täis ala – nagu toimuks festival linnast väljas, aga selleks ei pea sõitma kolm tundi ega telgis magama.

MARIA MÖLDER

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht