Muusikamaailm
Eesti muusikud maailmalavadel
Neeme Järvi juhatas 28. ja 29. II Müncheni Gasteigis Baieri Raadio SO ees Eduard Tubina Sümfooniat nr 5, samas Dvořáki Tšellokontsert (solist Truls Mørk) ja Nielseni „Aladdin”, teine õhtu otseülekandes raadios Bayern 4 Klassik. Enne seda juhatas Järvi Kuninglikku Šoti Rahvusorkestrit Glasgows ja Edinburghis, alates 28. III on ta New Jersey SO puldis: Haydni Sümfoonia nr 98, Brahmsi nr 3 ning Darryl Kubiani „3-2-1” viiulile ja orkestrile esiettekandel.
Paavo Järvi on märtsis kolme kavaga (seitse kontserti) Cincinnati SO ees: Jörg Widmanni uusteose „Antiphon” USA esiettekanne, Arvo Pärdi „Cantus”, Tšaikovski, Britteni, Rahmaninovi kontserdid, kaasa teevad tippsolistid Sayaka Shoji, Janine Jansen, Nikolai Luganski, veel Sibeliuse II, Schuberti IX ja Šostakovitši X sümfoonia.
Eri Klas oli/on Wagneri „Lohengrini” muusikajuht 29. II, 2. ja 25. III Moskva Novaja Operas (lavastaja Kasper Holten Taanist, ooper Moskvas laval pärast 70 aastat). Ka juhatas ta 13. III Donizetti „Armujooki”, mis on esitatud festivali „Kuldne Mask” nominendiks kõrvuti Eri Klasi parima dirigenditööga teatris.
Bremeni teatri peakoormeistrist dirigent Tarmo Vaask juhatas ameerika helilooja Gershon Kingsley ooperi „Raoul” lavalist esiettekannet (21. II) ja juhatab üle 20 solistiga kooriooperi kokku kümmet õhtut kuni 31. V, orkestriks Bremer Philharmoniker. Ta on ka Kálmáni „Silva” dirigent märtsis kuuel õhtul.
Olari Elts dirigeeris 9. III Orquestra Nacional do Porto ees Portugalis Brahmsi I sümfooniat, eile ja täna on ta Luzerni kultuuri- ja kongressikeskuses Luzerni SO ees Šveitsis, kavas Mendelssohni avamäng „Suveöö unenägu”, Griegi Klaverikontsert (Nikolai Tokarev) ja Brahmsi I sümfoonia.
Pärast Tonkünstler-Orchesteri 11 kontserdiga reisi Kristjan Järviga Inglismaal (kuni 26. II), kus kuues linnas oli kavas Arvo Pärdi III sümfoonia, käis Järvi oma Absolute Ensemble’iga 5. ja 6. III Wellingtoni festivalil Uus-Meremaal (Mahler ja Debussy ning „Araabia ööd” Marcel Khalife, Bassam Saba ja Daniel Schnyderiga). Ka debüüdil Kölnis WDR SO ees filharmoonia suures saalis juhatas ta 13.–14. III Pärdi III sümfooniat, samuti Sibeliuse II sümfooniat. 29. ja 30. III dirigeerib Järvi Viini Musikvereinis Kurt Schwertsiki Trompetikontserti, mille esiettekande ta tegi äsja Esseni filharmoonias, solistiks Håkan Hardenberger.
Arvo Pärdi „The Beatitudes” oli kavas 16. III Stockholmi Berwaldi Hallis Rootsi ja Läti raadiokoori ühiskontserdil Kaspars Putniņši dirigeerimisel.
Risto Joost tegi debüüdi Euroraadios, juhatades 14. II Stockholmi Berwaldi hallis Rahmaninovi suurteost „Vsenoštšnoje bdenije” Rootsi raadiokoori ees. Kontserdist sai Rootsi raadio P2 kõrval osa veel kuue maa ringhääling.
Lauri Vasar debüteeris eile Barcelona kuulsas Teatre del Liceus Robert Carseni uuslavastuses Wagneri „Tannhäuseri” Biterolfi osas Sebastian Weigle käe all, nimiosas Peter Seiffert, Wolframina Bo Skovhus. Eesti bariton laulab kõigil märtsikuu viiel ja aprilli kaheksal õhtul kuni 22. IV.
Tänasest esineb bass Ain Anger taas koduteatris Viini Riigiooperis Wagneri „Parsifali” Titureli osas. Christine Mielitzi lavastust dirigeerib Christian Thielemann, Angeri partneriteks on Falk Struckmann ja Thomas Moser.
Giesseni teatris oli sopran Alfia Kamalova 2. ja 14. III Massenet’ „Wertheris” Sophie, 15. III Mozarti ooperi „Bastien ja Bastienne” nimiosaline, laulab 23. III „Don Giovanni” Zerlinat (dirigent Carlos Spierer) ning 8. III esietenduse järel 13. ja 30. III Telemanni ooperis „Emma ja Eginhard” Hildegardi osas.
Metsosopran Külli Tomingas esines 29. II kammeraariate kavas „Rossini igavene noorus” (klaveril Luca Schieppati) Milano SpazioTeatro89s ning oli 14. III Pergolesi „Stabat Mater’i” soliste La Scala keelpilliorkestriga (dirigent Diego Montrone) Milano konservatooriumi Verdi-nimelises saalis.
Mikk Murdvee esines Elokuu Ensemble’i viiuldajana 7. III Granada kuulsas Teatro Isabel la Católicas, trios veel Anna-Mari Murdvee (klaver) ja Samuli Peltonen (tšello), kavas Piazzolla ja Sallinen.
Kalle Randalu esines Schleswig-Holsteini Landestheateri orkestriga Beethoveni IV klaverikontserdi solistina 4. – 7. III Schleswigis, Flensburgis ja Rendsburgis (13. III ka Husumi kongressihallis), dirigendiks Roberto Paternostro.
Mihkel Kütson juhatas 6. III teatri orkestriga Heide Linnateatris Mozarti „Võluflööti”, 9. III Rendsburgis ja 12. III Schleswigis ning 14., 18., 22. ja 30. III Flensburgis Offenbachi „Hoffmanni lugusid”. Orkestri kammersarjas on 28. ja 30. III ning 6. IV (Rendsburg, Flensburg, Schleswig) kavas Peeter Vähi „Digital Love”.
Pianist Tanel Joamets andis taas soolokontserte Venemaal: alustas detsembris Saranskist, jaanuaris viis (sh Južno-Sahhalinsk, Habarovsk, Blagoveštšensk) ja veebruaris (kuni Magnitogorskini 26. II) kuus kontserti, vahepeal viis õhtut Kasahstanis. Kavades Mozarti, Schuberti, Chopini, Skrjabini sonaadid, Debussy ja Rahmaninov, Lepo Sumera „Pala aastast 1981” (11 saalis). 6., 8. ja 9. III mängis ta Soomes (Tampere, Rovaniemi, Ivalo) koos kvartetiga Lasse Joamets, Tuuli Talvetie, Riikka Repo ja Lauri Angervo, kavas Mozarti Klaverikontsert A-duur KV 414 ja Brahmsi Klaverikvintett.
Kristjan Randalu jazziesinemised on sel kuul New Yorgis: koos Jocelyn Medina Trio ja Clemens Zecha Groupiga kuni 17. III (Stella Maris, Big Apple Jazz, The Bar Next Door), 27. III veel sooloõhtu New Yorgi Eesti Majas.
Bonni Beethoven-Hausis esitas Maria Kliegel (klaveril Nina Tichman) 29. II Erkki-Sven Tüüri tšellopala „Dedication”.
Erikontserdid „Eesti Vabariik 90”:
15. III toimus Berliini filharmoonias festivali „Essentia Baltica 2008” pidulik avakontsert, esinemas Kremerata Baltica Gidon Kremeri käe all: Arvo Pärdilt kavas „Passacaglia” (solist Gidon Kremer), Górecki Klavessiinikontserdi solist oli Reinut Tepp.
Glasgow ülikooli University Chapelis mängis 29. II trio Arvo Leibur (viiul), Terje Terasmaa (vibrafon) ja Heiki Mätlik (kitarr): ettekandel Bachi Triosonaat nr 1 BWV 525, Piazzolla „Tangosüit” ning eesti muusikast Raimo Kangro viimaseks jäänud teos „Kevadnägemused” op. 66.
2. III juhatas Mikk Murdvee Helsingis juubelisarjas kammerkooriga Incanto eesti muusikat: Arvo Pärt, Veljo Tormis, Cyrillus Kreek, Ester Mägi ja Gustav Ernesaks.
Berliinis laulis 11. III EV aastapäeva tähistamisel eesti muusikat Eesti Lastekoor Lydia Rahula juhatusel.
27. ja 28. III laulab RAM juubelikava (eesti ja taani muusika) Kopenhaageni kuninglikus raamatukogus ja Århusi Muusikamajas, dirigent Mihhail Gerts, kavas Urmas Sisaski uus teos „Loits Taanile”.
Uus ooperimaja Oslos
Kopenhaageni järel saab endale uue ooperimaja ka Oslo. Ehitust alustati 2003.aastal, 505 miljonit eurot maksma minev hoone kesklinnas Björviki skääri kaldal avatakse teatri 500-liikmelisele personalile järgmisel kuul, avaetendus Gisle Kverndokki uusooperiga „Ümber maailma 24 päevaga” jääb siiski aastalõppu. Suures saalis on 1359 kohta, kammersaalis 400. Hoone püstitas arhitektuurifirma Snoehetta, kellelt on ka Aleksandria raamatukogu (2002) Egiptuses.
2008 aasta Grawemeyeri auhind Liebersonile
Louisville’i ülikooli mainekas Grawemeyeri auhind läks USA heliloojale Peter Liebersonile (1946) teose eest „Neruda Songs” metsosopranile orkestriga. Äsja ka vokaalesituse Grammy võitnud helitöö ja CD jäi heliloojalt viimaseks ta lauljatarist abikaasale Lorraine Hunt Liebersonile, kes jõudis selle ette kanda Los Angeleses ja Bostonis ning plaadistada (dirigent James Levine) enne oma lahkumist 2006. aastal.