In memoriam: Jaak Joala

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Jaak Joala
26. VI 1950 – 25. IX 2014

Teatame suure kurbusega, et 25. septembril lahkus 64 aasta vanuselt meie seast igavikku viimase sajandi andekamaid Eesti muusikuid Jaak Joala.

Jaak Joala sündis Viljandis 26. juunil 1950. aastal. Lapsepõlves põhiliselt tehnikaspordi vastu huvi tundnud noormees alustas muusikateadlasest ema Helgi Ridamäe ja muusikust isa Arno Joala soovil flöödiõpinguid, kuid tema kutsumus ja andekus avanesid hoopis levimuusikas.

Jaak Joala alustas oma muusikukarjääri 1967. aastal Olav Ehala pop­ansamblis Kristallid. 1968. aasta sügisel lõi ta bassimängija ja lauljana kaasa Toivo Kurmeti ansamblis Virmalised. Just Virmalistega laulis ta sisse mitu oma tuntuks saanud Toivo Kurmeti laulu: „Taas on päev”, „Naer”, „Ainult sul”, „Ma ei tea miks” ja „Üksinda”. Eestis tegutses Joala paljudes ansamblites, neist tuntumad olid Virmalised, Kristallid, Kustas Kikerpuu ansambel, Radar ja Lainer.

Jaak Joala haruldaselt tundeküllane hääl, erakordne musikaalsus koos välise sarmiga ning suur töökus sillutasid talle teed rahvusvaheliseks tähelennuks, tehes temast aastateks ühe armastatuma artisti „kuuendikul planeedist”. Selle tähelennu alguses olid mitmed kõrge­tasemelised laulukonkursside pjedestaali kohad: Rostockis (1972), Vilniuses (1974) ja Sopotis (1975 ja 1979). Joala lemmikheliloojateks kujunesid sel perioodil Raimond Pauls ja David Tuhmanov.

1980. aastate keskel, veel enne raudse eesriide langemist, naasis Joala lauljana Eesti publiku juurde, astudes muu hulgas üles rokk-kontsertide ja -festivalide konferansjeena. Samuti laulis ta oma hitte koos Tõnis Mäe ja Ivo Linnaga ülimenukal „Kolme tenori tuuril” kontserdikohtades üle Eesti.

Üheksakümnendatel aastatel loo­bus Joala laulmisest, pühendudes roh­kem pedagoogi-, produtsendi- ja saate­juhitööle. Ta panustas mitmete meie noorte artistide nagu Jaanika Silla­maa, Koit Toome, Tanel Padar, Maian Kärmas jt arendamisse ja karjääri.

Viimased 15 aastat tegeles Jaak Joala Eesti Esitajate Liidu juhatuse esimehena pühendunult lauljate huvide edendamise ja popmuusika arendamisega Eestis. 2010. aastal sai ta presidendilt Valgetähe IV klassi teenetemärgi.

Mitmete poolt Eesti popmuusika kuningaks tituleeritud Jaak Joalat jäävad leinama abikaasa Maire ja poeg Janar perega.

Ühineme kõigi viimase sajandi Eesti muusika suurmehe Jaak Joala leinajatega.

Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium

Eesti Rahvusringhääling

Eesti Kontsert

Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool

Eesti Esitajate Liit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht