Eesti muusikud maailmalavadel – „Eesti Vabariik 90”

Priit Kuusk

Arvo Pärdi uusteos, kaheksale tšellole loodud „O Antiphonen” saab maailmaesiettekande 21. X Amsterdami Musikgebouws, esitajaiks Conjunto Ibérico ja solist Giovanni Sollima (tšello) Elias Arizcureni juhatusel. „Cantus in Memory of Benjamin Britten” on kõlanud 2. X Londoni Kuningliku MA orkestrilt, 4. X Pisa katedraalis (dirigent George Pehlivanian), 31. X Turu FO kontserdil (Juha Kangas). „Aliinale” ning „Variatsioonid Arinuška...” olid balletilaval Koblenzis Saksamaal 10. X, „Berliini missa” 4. X Göttingeni St. Johanniskirches ning The Hilliard Ensemble esitas 14. X Viini Kontserdimaja Mozarti saalis „And On of the Pharisees”, „Kaks slaavi psalmi” ja „Most Holy Mother of God”. Helena Tulve uus kammerteos „L’équinoxe de l’âme” („Hinge pööripäev”, iraani müstiku Suhravardi tekst) keelpilliansamblile ja häälele kõlas 7. X maailmaesiettekandes Monte Carlo Salle Garnier’s. Esitasid NYYD Ensemble’i keelpillikvartett (Harry Traksmann, Juta Õunapuu, Torsten Tiebout ja Leho Karin) ning sopran Arianna Savall. Helitöö tellis heliloojalt Fondation Prince Pierre de Monaco kui fondi 2006. aasta muusikapreemia laureaadilt.

Mirjam Tally „Turbulence” oli kavas Venezia biennaali muusikafestivali avakontserdil 2. X, esitas Teatro La Fenice orkester Eliahu Inbali juhatusel. Sama teose kannab ette ka maailma muusikapäevadel Vilniuses 30. X Leedu Riiklik SO Robertas Šervenikase käe all. 4. IX toimus Tally teose „Shift” maailmaesiettekanne Itaalias Stresa festivalil Luca Francesconi ja Irvine Arditti meistriklassi lõppkontserdil, esitajaks ansambel BIT20.

Neeme Järvi dirigeeris 29. ja 30. IX Lausanne’i Kammerorkestrit Salle Métro­pole’is, kavas Haydn ja Sibelius ning Hindemithi Klarnetikontsert, solist oli Paul Meyeriga. Haagi Residentie Orkesti ees seisis ta 3. ja 5. X, kavades Mozart, Schuberti laulud (solist Geert Smits), J. Strauss ja Bruckneri V sümfoonia. 10. ja 12. X tegi Järvi New Jersey SOga Britteni ja Elgari kõrvale Erkki-Sven Tüüri Sümfoonia nr 4 („Magma”) USA esiettekande, solistiks Evelyn Glennie. 19. X mängib Lang Lang New Jerseys tema käe all Chopini mõlemad klaverikontserdid. 16. – 18. ja 21. X juhatab Järvi Chicago SOd: kavas Rahmaninovi III klaverikontsert (Yefim Bronfman) ja Tanejevi IV sümfoonia. Ees on kontserdid ka London Philharmonic Orchestraga Royal Festival Hallis 29. X ja 1. XI, Vadim Gluzman Tšaikovski Viiulikontserdi ja Alexander Markovich tema III klaverikontserdi solistideks Rimski-Korsakovi, Tanejevi IV ja Kalinnikovi I sümfoonia kõrval.

Paralleelselt sümfoonia ettekannetega pidas Erkki-Sven Tüür oma muusikast loenguid USA nelja ülikooli muusikaosakonnas: New York University, Juilliard School, Princeton University ja Montclaire State University.

Olari Elts juhatas Adelaide’i SOd Austraalias, 3.-4. X kavas Enescu „Rumeenia rapsoodia” nr 1 ja Prokofjevi „Vene avamäng”, samuti Rahmaninovi II klaverikontsert (Aleksandr Melnikov) ja „Caprice bohémien”. 10. – 12. X olid tal kontserdid Orchestre de Bretagne’iga Rennes’is, kavas Cherubini avamäng „Médée”, Brahmsi Viiulikontsert (solist Baiba Skride) ja Saint-Saënsi II sümfoonia. Koos orkestriga toob Elts välja Marschneri ooperi „Vampiir” esietenduse Opéra de Rennes’is 31. X. Täna-homme dirigeerib Elts aga Šoti Kammerorkestrit Glasgows ja Edinburghis: kavas Brett Deani „Pastoral Symphony”, Toru Takemitsu „Tree Line” ja Requiem.

Tõnu Kaljuste seisis 26. IX Osaka Century Orchestra ees siinses Symphony Hallis, kavas Arvo Pärdi „Trisagion”, Sibeliuse „Karjala süit” ja Duruflé Requiem orkestri kooriga. 10. X juhatas ta Norra Raadio orkestrit: siingi Pärdi „Trisagion” ning Mahleri „Rändselli laulud” (solist Audun Iversen) ja Messiaeni „L’Ascension”. 24. X esineb ta Droghedas Ulster Orchestraga John Taveneri festivali avakontserdil: „Dhyana”, „Supernatural Songs” ja „The Protecting Veil”, solistideks metsosopran Doreen Curran, Ioana Petru Colan viiulil ning Marta Sudraba tšellol. Samal festivalil kõlab 26. X ka Arvo Pärdi muusikat.

Paavo Järvi ja Orchestre de Paris esitasid üleeile ja eile Pleyeli saalis Debussy „Fauni pärastlõuna”, Prokofjevi II viiulikontserdi (Roland Daugareil) ning Bartóki Kontserdi orkestrile. Bartók on 22. – 24. X tal ka Frankfurdi Raadio SO kavas („Tantsusüit”, „Muusika keel- ja löökpillidele ning tšelestale”), lisaks Mozarti Klaverikontsert nr 24 (Lars Vogt) ja Ligeti „Concert românesc”.

Arvo Volmer juhatas 12. ja 13. IX ning 26. ja 27. IX oma Adelaide’i SOd, mõlemad kavad linnahallis: Sibeliuse „En Saga”, Mozarti III metsasarvekontsert (Philip Hall), Barberi „Essee nr 2”, Beethoveni Kolmikkontsert; Andrew Schultzi „Ghosts of Reason” (esiettekanne), Schönbergi „Kirgastunud öö” ja Brahmsi I klaverikontsert (Kirill Gerstein).

Paul Mägi avas oma Uppsala Kammerorkestri hooaja 18. IX kavaga „Põhjala helid”: Larssoni „En vintersaga”, Pergamenti Tšellokontsert (Lars Frykholm) ja Sibeliuse II sümfoonia. 25. – 28. IX juhatas ta Norrbotteni Kammerorkestri kontserte Luleås ja Piteås: Arvo Pärdi „Cantus” ja Jaan Räätsa Kontsert kammerorkestrile, Ginastera Kontsert keelpillidele, Vasksi „Musica dolorosa”. 9. X dirigeeris Mägi Uppsalas galakontserti „Puccini 150”, solistideks Charlotta Larsson ja Aleksandr Antonenko. Sügisel asus ta tööle ka Stockholmi Kuningliku Muusikakõrgkooli dirigeerimisprofessorina.

Peeter Saul dirigeeris 4. X Moskvas Dom Muzõki Svetlanovi-nimelises saalis orkestrit Russkaja Filarmonija. Kavas olid populaarsed meloodiad Hollywoodi filmidest.

Mihkel Kütson juhatas 3. ja 15. X Schleswig-Holsteini Landestheateri Wagneri „Tannhäuseri” uuslavastust Flensburgis ning avas Vanemuise SO hooaja Tartus 11. X.

Kristjan Järvi viis Tonkünstler-Orchesteri 3. – 11. X Jaapani turneele (Tokyo Opera City Concert Hall, Yokohama, Mibu jt), lõpetades Osaka Symphony Hallis: Griegi „Peer Gynti” I süit ja Klaverikontsert (Ayako Uehara) ning Beethoveni V sümfoonia. Kavades olid veel Dvořáki IX sümfoonia ja Sibeliuse Viiulikontsert (Tamaki Kawakubo). Ülehomme juhatab ta Berliini Raadio SOd Filharmoonia suures saalis: Debussy „Meri”, Stravinski Viiulikontsert (Julian Rachlin) ning Järvi enda koostatud Prokofjevi „Romeo ja Julia” süit. 23. X teeb ta Viini Musikvereinis põneva õhtu Tonkünstlerite ja ansambli Mnozil Brass koostöös: Tristan Schulze „18 prelüüdi ja fuugat” vaskpilliseptetile orkestriga.

Lehari Kaustel dirigeeris 12. – 14. X Poznańi, Krakówi ja Varssavi kirikutes „Eesti Vabariik 90” puhul Urmas Sisaski Missat nr 5 ja Lepo Sumera teost „Musica profana”. Esinesid Collegium Consonante ning Püha Miikaeli ja Tartu poistekoor, solistiks Taniel Kirikal.

Aarne Saluveer osales Debreceni koorikonkursi žürii töös ning andis meistriklassi, kus tutvustas Pärdi, Tormise, Sisaski, Singi, Veevo jt loomingut, mida seejärel juhatasid kursandid.

10. IX esines Vale of Glamorgani festivalil Penarthi St Augustine’i kirikus Vox Clamantis koos Arianna Savalliga Jaan-Eik Tulve juhatusel, kavas Helena Tulve (osales ka ansamblis) „silences/larmes” ja „Arboles lloran por lluvia”, Arvo Pärdi „Da pacem Domine”, „Summa” ning „Most Holy Mother of God”, Tõnis Kaumanni „Dixit paterfamilias” ja Toivo Tulevi „Summer Rain”.

Festivalil „Walestonia 2008” esitas Estonia ballett 9. X Swansea ülikoolis Oksana Titova Taavi Kerikmäe muusikale loodud lavastuse „Hamlet”. Swansea Brangwyn Hallis laulis Eesti Rahvusmeeskoor Ants Sootsi juhatusel koos Pontarddulaisi meeskooriga 13. X eesti ja Walesi koorimuusikat. 15. X esitas RAM koos BBC Walesi Rahvusorkestriga Stravinski „Kuningas Oidipuse” Jac van Steeni juhatusel, nimipartiis James Gilchrist. Kontserdi kandis üle BBC Radio 3.

Balti nädalail Pariisis mängis Trio Baltica koosseisus 6. X Hôtel national des Invalides’i suures saalis Andres Paas (kavas ka Eduard Tubin), 9. X esines Archipeli saalis Baltic Jazz Trios Toivo Unt, 14. X astus Oratoire du Louvre’is üles segakoor Latvija (dirigent Māris Sirmais), kavas ka Arvo Pärt ja Veljo Tormis.

Martin Kuuskmann esines 26. ja 27. IX Chicagos Columbia College’is ja PianoForte Foundationi peakorteris trios koos pianist Miguel Kertsmani ja jazzflötist Shinpei Inoue’ga. Kava „The Brazilian Belle Epoque & Progressive Chamber Jazz” esitati ja salvestati Chicago National Public Radiole ja selles kõlasid brasiilia choros ning Kertsmani kammerjazzi kompositsioonid.

Raivo Tafenau kvartett (ansamblis veel Kristjan Randalu, Taavo Remmel ja Tanel Ruben) esines 15. X ja eile Briti saartel, esinemispaikadeks Cardiffi CafeJAZZ ja Vale of Glamorgani St Donats Castle.

Kristjan Randalu mängib duos Bodek Jankega 28. X Elmau lossis 9. European Jazztivalil. 30., 31. X ja 1. XI esineb ta The TransAtlantic Collective’i koosseisus Londoni jazziklubis Ronnie Scott’s.

Kersti Ala-Murr esitas 6. IX Stavangeri Tjodhallenis Peace Summiti delegaatidele kava Poulenci lauludest, klaveril Marie Lilleng. Samas laulis ta 11. IX Griegi laule Utsteini kloostris.

 

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht