Kas päästev jäätee loomerahvale?

KARIN PAULUS

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Skulptoril on mõistlik jääkamakad tellida Lätist. Tehases valmivad ilusad kuubikud, mis on läbipaistvad ja puhtad. Muidugi võib ka ise mõnel veekogul jääd kasvatada, aga see on rist ja viletsus. Kapsaussid kimbutavad peenramaal, aga siingi tuleb oma lapi eest hoolt kanda, lumi ära pühkida ja loota, et ühtlast külma peab. Muidu on tulemus liiga vöödiline, mitte klaasi meenutav kuup. Selliseid helkivaid kujusid tahab rikas oma sünnipäevale või pulma, firma uhkele peole ning samuti miljardini jõudnud eelarvega Tallinn new age’i vaimust kantud hiina stiilis nääripittu. Tänavu tellis pealinn veebruariks taas jääskulptuure. Mullu olid Tuvi pargis LED-tuledes loomad. Nii verd immitsevate kaladega pingviin kui ka võimalus mööda jäätunud teed jääkujudeni roomata olid ikka rõvedalt naljakad.

Jää on täiuslik materjal, luues tugevuse, kirkuse, läbipaistvuse ja -kumavusega tavapärasest teistsuguseid võimalusi. Jää tõttu on võimalik jumalapoja kombel otse üle vee minna. Jääteed on tõesti justkui võlunähtus, lühendavad vahemaid ja lubavad kogeda midagi igapäevast erinevat. Kui pakane peab, saab lõpuks ometi kiiresti saartele: Kihnu, Piirissaarde, Vormsile. Pikalt veniva praami tõttu nutetakse taga kiirjääteed Hiiumaale …

Mida võiks tähendada jäätee kultuuris? Kui kõik kinni külmub, siis peaks ju tekkima midagi teistsugust? Vahest pole selleks nüüd juba seitsmeks osaks tükeldatud Eurovisioni lauluvõistluse kohalik eelvoor, „Eesti laulu“ maarahva sõel? Praegused piirangud, kulukas küte ja elekter, aga ka kallim kartul ning nutvad rikkad demonstreerivad, et ei nullenergia ega mikromajad ole sugugi naeruväärsed.

Olukord sunnib tegema julgeid korrektiive. Nii tõi uus viirushaigus uute koolimajade juurde sisukamad õued. Näiteks Kärdlas (Arhitekt Must) on ette nähtud suur katusega ala, kus saab nii lustida kui ka tunde pidada. Jõudu on juurde saanud ka biomaterjalide arendus, mis enam ei tundu tobe. Nii on ka „Index 2021“ auhinnatute seas Biohm, mis kujutab endast seeneniidistikust isolatsiooni­paneeli.

Kultuuriinimesed loodavad muidugi ses jaheduses millelegi ambitsioonikale, näiteks loomeliitudesse kuuluvate professionaalide ravikindlustusele. Sa võid olla vabakutseline, aga elu pole ometigi projektipõhine! Jõukamates, ent veelgi suuremate lõhedega USAs katsetas San Francisco 1000dollarist 18kuulist garanteeritud sissetulekuga programmi. 2500 kandidaadi seast valiti 130 kesise sissetulekuga loomeinimest. Nagu Tallinn, on just see linn USAs kalleim. San Franciscosse tullakse loomingulise atmosfääri, kunsti ja kultuuri pärast, kuid järjest raskem on linnas endale lubada eluaset, ateljeed-stuudiot ning ennast elatada. Praeguste raskuste juures võiksid ka meie linnade ja omavalitsuste võimud aduda, et tänu loomingule on paljud paigad unikaalsed ja just sellised, mida armastame.

Enam kui küsitava koostöö asemel Pekingi kultuuribürooga ehk hiina uusaastakitši ja Lätist hangitud jääskulptuuride kõrval tuleks julgelt panustada kohalike autorite uudsesse loomingusse, olgu selleks kas või midagi kasumlikku, nagu talvine identiteet, pink või prügikast. See tähendab, et tuleb pakkuda kohalikele inimestele erialast tööd. Tallinn katsetas eelmises kriisis bussisaatjatega, kes kippusid sageli oma jutuga hoopis reisijaid segama. Sel korral võiks minna otse asja juurde ning pakkuda erialaseid ülesandeid, olgu selleks siis tarbegraafika eakate õnnitlemiseks, installatsioon tulevases Euroopa kultuuripealinnas või esinemine aleviku laululaval.

Tugevad tsivilisatsioonid teeb tuumakaks kõrgkultuur. Kriis pole nagu jäägi jääv, igavene, vaid jäägitusest hoolimata kaduv. Jää ei jää, see sulab. Oluline on, et meie kultuur kevadise ojakesena ära ei voola.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht