Pealelend – Kalle Komissarov, Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali esimees
Kuidas kujunes selleaastane laureaatide valik?
Tunnustasime üksmeelselt kulka aastapreemiaga Kadarik Tüür Arhitektide viimaste aastate loomingut, avalikke objekte, mis on valminud avalike arhitektuurivõistluse tulemusel. Preemia saamiseks esitatud üksikobjektid panid küll žürii maitsemeele proovile, kuid kolm nii suuremahulist hoonet on suur saavutus. Nende imposantne arhitektuurikeel, jõuline kohalolek ja arhitektuurilise ambitsiooni totaalsus avaldasid kohapeal muljet ning polnud kahtlustki, et need on seda preemiat väärt.
Harjumuspäraselt esitavad preemiakandidaate loomeliidud ning institutsioonid (koolid, omavalitsused), kuid samaväärselt oleme oodanud ka autorite ettepanekuid, ka žürii võib teha ettepaneku mõne objekti kaasamiseks. Tuleb rõhutada, et läinud aastal valmis tunnustusväärseid objekte kindlasti veel, nt Kohtla kaevanduspark, kuid autorid soovisid oodata selle täieliku valmimiseni. Nii et see jääb järgmist aastat ootama.
Preemiakategooriad erinevad aastati ning sõltuvad esitatud kandidaatidest. Näiteks sel aastal andsime välja nii renoveerimise kui ka restaureerimise preemia, mis võib ju tunduda üks ja sama asi, kuid renoveerimise all pidasime silmas hoone kohandamist tänapäeva vajadustega ja restaureerimist käsitlesime samaväärse funktsiooni taastamisena. Olgem realistlikud, mida aeg edasi, seda enam jõuab arhitektide töölauale renoveerimistöid ehk projekte, kus hoonele tuleb leida uus sisu ja roll. Sel aastal jäid välja andmata disaini- ja maastikupreemia, kuna arvestatavaid kandidaate oli lihtsalt vähe. Maastikuarhitektuuri osas on pilt väga kurb, minu poolest võiks edaspidi preemia määramiseks esitada kas või võistluse „Kaunis Eesti kodu“ tähed. Igal juhul tundsime valikust puudust.
Küll aga andsime välja kaks tegevuspreemiat. Üldjuhul seisab akadeemiline maailm omaette ja koolitöid pole hea tava liialt fetišeerida, kuid kunstiakadeemias kaitstud kahest tipptasemel arhitektuuriteoreetilisest valdkonna doktoritööst ei saanud me kuidagi mööda vaadata. Tunnustasime korraga mõlemat, sest tahtsime esile tuua just nende ühismõju eesti arhitektuurile.
Sa oled arhitektuuri sihtkapitali liige olnud neli aastat. Mille poolest selleaastased tööd eelmistest erinevad?
Arhitektuuri sihtkapitali iga-aastased preemiad on pikema perioodi kokkuvõte ega käi niivõrd ühe aasta tulemuste kohta. Kõiki premeeritud tegemisi on alustatud juba ammu ja selle taustal tundub mulle, et pole kõige mõistlikum otsida ühist nimetajat 2015. aastal valminud väärikatele objektidele ning saavutustele.
Kulka preemia on tunnustus loomeisikutele ja minu silmis on ta sellisena kõige väärtuslikum ja olulisem.
Selleaastasel arhitektuuripreemiate galaüritusel andsid oma preemiad välja neli organisatsiooni. Eks mõte, kas kulka preemia nüüd nii paljude teiste preemiate seas välja paistab ja kuidas, on ikka peast läbi käinud. Kuid laiemalt vaadates on valdkonnale lisaraha, tunnustuse ja tähelepanu toomine ülimalt tänuväärt ning seda tuleb igati soodustada.