E-ehitus – ehitussektori innovatsioon

Virgo Sulakatko

Viimastel aastakümnetel on infotehnoloogia areng mõjutanud suuresti meie igapäevaelu, suhtlusvahendeid ja töömeetodeid, kuid Eesti ehitussektor ei ole siiski veel sellest kõigest parimal moel kasu lõiganud. Kümnendik Eesti elanikkonnast on seotud ehitusvaldkonnaga, mida võib iseloomustada kui traditsioonilist ja aeglaselt muutustega kohanevat majandusharu. Mujal Euroopas nähakse tänapäeval ehitussektori digiajastule järeleaitamises aga majanduslikku kasu nii valitsuste kui ka ettevõtete tasandil.

E-ehituse algatus on ellu kutsutud selleks, et suurendada uudsete tööprotsesside kasutuselevõtu ja digitaalsetele terviksüsteemidele üleminekuga ehitusvaldkonnas koostööd. Tõhusam koostöö ehitise elukaare kõigis etappides loob võimaluse parandada märgatavalt meie elukeskkonna kvaliteeti. Infotehnoloogilised lahendused aitavad koostööprotsessi ellu viia, nii et asjaosalised, s.o kohalik omavalitsus, tellija, projekteerija, ehitaja jt toetavad paremini üksteise tegevust ja eesmärke. E-ehituse visioon haakub ehitus­info modelleerimisega (BIM – Building Information Modeling–), mille puhul on mis tahes arhitektuurilahenduste teostatavust palju lihtsam simuleerida juba hoone projekteerimise algfaasis. Projekti järgmistes etappides on muudatused aga seda kulukamad, mida kaugemale ollakse projekteerimisprotsessiga jõudnud. BIMi ehituses ja projekteerimises kasutuselevõtuks on vahendid olemas, kui on soovi neid rakendada.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi juures tegutseb e-ehituse töörühm, kus ettevõtted ja kõrgkoolid tegutsevad selle nimel, et leida Eesti ehitussektori avatuse, koostöö ja ekspordivõimekuse tõstmise nimel sobivaim viis uudsete lahenduste kasutuselevõtuks. Ühtselt rakendatud uuendused ja asjaosalistega arvestav mõtteviis loob võimaluse efektiivsuse kasvuks. E-ehituse visiooni elluviimisest on peale projekteerija ja ehitaja kasu kõigil, kel on soovi elukeskkonna arendamisel kaasa rääkida. Kui aitame ehitussektori infoühiskonnale järele, saame tunduvalt vähendada ehitiste-hoonete kasutamise ja haldamise kulusid, mis on vähemalt suurusjärgu võrra suuremad ehitamise enese kulust.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht