Ars Fennica kunstiauhinna laureaat on Mark Raidpere

KUMU

Soome Vabariigi president Tarja Halonen andis 28. veebruaril, Kumu kunstimuuseumis toimunud pidulikul tseremoonial üle 2008. aasta Ars Fennica kunstiauhinna, mille pälvis Eesti foto- ja videokunstnik Mark Raidpere. Tegemist on Soome ja Baltimaade suurima kunstiauhinnaga, mille väärtus on 34 000 eurot. Auhinna annab välja Henna ja Pertti Niemistö kunstifond kõrgetasemelise ja isikupärase loomingu eest korraga ühele kunstnikule. Tänavu jagati Ars Fennica kunstiauhinda 16. korda ning esimest korda toimus auhinna üleandmise tseremoonia väljaspool Soomet.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Mark Raidpere on sündinud Tallinnas 1975. aastal. Ta on õppinud fotograafiat ja filmikunsti, tegutsenud alates 1990. aastate lõpust aktiivselt kunstnikuna, esialgu paralleelselt moefotograafi tööga. Võib öelda, et Mark Raidpere rahvusvaheline tähelend sai alguse 2005. aastal, mil ta esindas Eestit Veneetsia biennaalil. Pärast seda on ta tööd olnud isiku- ja grupinäitustel väljas Prantsusmaal, Itaalias, Soomes, Poolas, Inglismaal, Iirimaal, Hispaanias, Venemaal, USAs ja Türgis. Pärast Ars Fennica pidulikku avamist suundub Mark Raidpere Prantsusmaale järjekordset isiknäitust üles seadma. Mark Raidpere kunsti on auhindadega tunnustatud ka varem. 1998. aastal pälvis Raidpere Kultuurkapitali preemia, 2005. aastal oli ta Hansapanga (tänase Swedbanki) kunstiauhinna laureaat ning 2008. aastal võitis maineka Gilles Dusein’i kunstiauhinna Prantsusmaal ja esimese preemia videokonkursil LOOP ’08 Barcelonas Hispaanias. Nagu rahvusvahelise karjääriga kaasaegsele kunstnikule kohane, on Raidpere viimastel aastatel töötanud mitmetes kunstiresidentuurides. 2007. aastal valmis tal IASPISe residentuuris Stockholmis teos „Majestoso mystico”, mis on eksponeeritus ka Kumus Ars Fennica näitusel. Lisaks on näitusel väljas veel Raidpere videoteosed „Pühendus”, „Isa” ja „Voiceover”.

Ars Fennica preemia määras Mark Raidperele Hiina päritolu kuraator ja kunstikriitik Hou Hanru. Preemia statuut näeb ette, et auhinnakomisjoni nimetatud viie kandidaadi seast määrab preemiasaaja igal aastal erinev kutsutud välisekspert.

Kunstiekspert Hou Hanru põhjendus: Kõik kunstipreemia kandidaadid on näidanud selle meie võimatu maailma tõlgendamisel vaieldamatut andekust ja võimekust, esitades kriitilisi, fantastilisi ja sageli poeetilisi tõlgendusi. Eriti huvitav oli avastada, kuidas kunstnikud toetuvad täiesti erinevatele, kuid ikkagi ühtmoodi mõjusatele lahendustele, et ületada näituseruumi esitatud väljakutseid ning parandada ja võimendada sellega individuaalset väljenduslaadi. Nende üksteisest väga erinevate teoste läbivalt kõrge tase ning asjakohased ja tabavad suulised või kirjalikud selgitused, millega kunstnikud on heitnud valgust kasutatud mõistetele ja intellektuaalsetele mõjutustele, on muutnud mu ülesande valida vaid üks võitja eriti keeruliseks. Olles väga hoolikalt ja põhjalikult kaalunud, otsustasin preemia määrata Mark Raidperele. Minu valiku aluseks on Raidpere kunsti harvaesinev väljendusjõud ja selle seos hetke ühiskondliku muutuse reaalsusega.

Mark Raidpere on oma teostes visalt ja sihipäraselt püüdnud otsida dünaamilist suhet isikliku identiteedi arengu ja ühiskondlike sündmuste vahel külma sõja järgses üleminekuajas. Oma kunstis uurib ta sügavuti ajastu tormakaid sotsiaalseid muutusi läbielavate inimeste psühholoogiat. Tihti seab ta uurimistöö ja teoste keskpunkti iseenda, oma pere ja tuttavad. Äärmiselt tundlikult ja mõjuvalt paljastab ta need sügavad vastuolud ja raskused, mida meist igaüks kogeb ning millega tuleb argipäevas hakkama saada. Intiimsusesse paigutuvast lähtepunktist viib Raidpere vaatlused ja tõendusmaterjalid edasi ühiskondlikule tasandile. Kunstniku videokaamera käsitsuse tunnused on väljenduse lihtsus, emotsioonitus ja objektiivsus, kuid samas paljastab ta vaatajale vapustavaid inimlikke õnnetusi ja sotsiaalseid tragöödiaid, mis on peidus argielu ebakindluse ja kommunikatsiooniraskuste varjus. See tormiliste sotsiaalsete muutuste tagajärjel tekkinud kummaline seisund on kiiresti muutumas tänapäeva inimese püsivaks olekuks. Publik on Raidpere esmapilgul lihtsatest teostest algul liigutatud, kuid seejärel viib autor vaatajad hämmingusse, mõnikord neid isegi lõbustades –, kuid kogemus on alati ühtviisi meeldejääv, sest me kõik elame tõepoolest sellesama segaduse keskel. Ars Fennica 2008. aasta näitus toob meie ette viie suurepärase kunstniku teosed. Kõige eredamalt eristuvad teiste hulgast just Mark Raidpere tööd.

Ars Fennica tänavune ekspert Hou Hanru on sündinud 1963. aastal Hiinas Guangzhous ja elab alates 1990. aastast Pariisis. Ta on õppinud kunstiajalugu, performance’i-, installatsiooni- ja maalikunsti ning arhitektuuriteooriat Beijingi Kunstiinstituudis. Alates 2006. aastast töötab Hanru San Francisco Kunstiinstituudi näituste- ja museoloogiaosakonna juhatajana, juhtides ka asutuse näituse- ja üritusteprogrammi. Enne seda töötas ta professorina Amsterdami ülikoolis Rijksakademie van Beeldenden Kunsten ja Antwerpeni ülikoolis Hoger Instituut voor Schone Kunsten. Viimastel aastatel on ta kureerinud 2007. aasta Istanbuli biennaali, 2007. aasta Veneetsia biennaali Hiina paviljoni, 2005. aasta Guangzhou triennaali ja Tirana biennaali ning 2003. aasta Veneetsia biennaali ühe alanäituse. Hanru oli ka aastatel 1997–2000 ümber maailma reisinud kontseptsiooninäituse „Cities on the Move” üks kuraatoreid.

2008. aasta Ars Fennica auhinna kandidaadid seadis üles auhinnakomisjon, mille liikmed olid Henna ja Pertti Niemistö kunstifondi tegevdirektor M.D. Leena Niemistö, Ph.D. Tuula Karjalainen, skulptor Matti Peltokangas ja maalikunstnik Henry Wuorila-Stenberg.

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht